"Zębate" szeregowce MIKMAK HOUSE we Wrocławiu. Niecodzienny projekt domów szeregowych z dachami i ścianami z tytan-cynku
Zespół szeregowych domów mieszkalnych MIKMAK HOUSE we Wrocławiu wyróżnia się atrakcyjną, nowoczesną architekturą. Nietypowe dachy i elewacje domów pokrywają blachy tytanowo-cynkowe RHEINZINK® patynowane w jednolitym szaroniebieskim kolorze. Ale to nie wszystkie innowacje tego niekonwencjonalnego projektu szeregowców autorstwa pracowni ArC2 Fabryka Projektowa...
MIKMAK HOUSE to jeden z pierwszych w Polsce projektów domów szeregowych, który tak znacząco różni się od typowej polskiej zabudowy szeregowej. Dynamiczny, nieregularny kształt dachu oraz jednolita kolorystyka użytego materiału, pokrywającego zarówno dachy, jak i elewacje, sprawiają, że wrocławski zespół szeregowców ma niezwykle oryginalną, ciekawą architekturę. Nowoczesne domy szeregowe tworzą zwarty, szaroniebieski zespół, stylistycznie jednorodny, a jednocześnie bardzo atrakcyjny, gdyż poszczególne moduły są niepowtarzalne. Poszczególne segmenty różnią się od siebie znacząco formą, rozkładem i metrażem.
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa
Domy szeregowe MIKMAK HOUSE we Wrocławiu, widok od strony ulicy, projekt: Arc2 Fabryka Projektowa
Nietypowe rozwiązanie dotyczy również lokalizacji boksów garażowych. Wszystkie segmenty połączone zostały podziemną drogą, prowadzącą do usytuowanych całkowicie poniżej poziomu terenu indywidualnych boksów garażowych, z których każdy mieści po dwa samochody.
Atrakcyjne położenie szeregowca tuż przy parku
Zespół szeregowych domów mieszkalnych MIKMAK HOUSE położony jest na osiedlu Klecina, w południowej części Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie zielonych terenów rekreacyjnych, które ciągną się wzdłuż wysokiego brzegu rzeki Ślęzy – od Parku Grabiszyńskiego, przez Park Kleciński, aż do Torów Wyścigów Konnych na Partynicach. Otwarty widok na Park Kleciński jest jednym z atutów tej lokalizacji. Przestrzeń pomiędzy projektowaną zabudową a rzeką Ślęzą, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczona jest bowiem wyłącznie na rekreację. W przyszłości, tereny zielone Parku Klecińskiego i nowo powstającej zabudowy mieszkaniowej mają być spięte kładką przewieszoną nad korytem rzeki Ślęzy.
Domy szeregowe o różnej wielkości segmentów
W skład zespołu szeregowców wchodzi 16 segmentów, których powierzchnia użytkowa wynosi od 106 do 160 m2. Powierzchnia całkowita wraz z częścią piwniczną i garażową to odpowiednio: od 168 do 228 m2 , a w przypadku segmentu skrajnego - nawet 289 m2. Istnieje sześć wariantów rozwiązania rzutów poszczególnych segmentów. Wszystkie zakładają umieszczenie w parterze strefy wejściowej wraz z kuchnią od strony ulicy, natomiast od strony południowo wschodniej - pokoju dziennego otwartego na zieleń parkową i rzekę. Piętro mieści sypialnie, łazienkę, garderobę. Trzecia kondygnacja w trzech segmentach ma poddasze użytkowe, a w pozostałych - poddasze nieużytkowe. W kondygnacji podziemnej, oprócz garażu znajduje się pomieszczenie pralni i kotłowni oraz śluza łącząca mieszkanie z podziemnym boksem garażowym. Na stropie garażu zaprojektowano prywatne tarasy użytkowe wraz z wydzielonymi do zazielenienia częściami pod "zielony dach" (który może być użytkowany jako dodatkowa przestrzeń tarasu). Domy zaprojektowano jako całkowicie wykończone od zewnątrz, od wewnątrz natomiast pozostaną w stanie surowym, co pozwoli na swobodny układ ścian wewnętrznych (stawianych według upodobań właściciela).
Projekt domu o niekonwencjonalnych ścianach zewnętrznych
Do realizacji inwestycji przewidziano wysokiej jakości nowoczesne materiały. Konstrukcja budynku w części podziemnej zaprojektowana została jako żelbetowa, natomiast w części nadziemnej jako mieszana - żelbetowa i murowana z bloczków Silka. Izolacja ścian to hydrofobizowana wełna mineralna umieszczona na podkonstrukcji systemowej aluminiowej. Ściany zewnętrzne budynku są wykonane w systemie elewacji wentylowanych. Wykończenie elewacji, podobnie jak i pokrycie dachu, zostało wykonane z blachy tytanowo-cynkowej RHEINZINK® "patyna pro szaroniebieska". Bezpośrednio pod blachą, na poszyciu z płyt OSB znajduje się membrana dyfuzyjna wysoko paroprzepuszczalna, a także mata strukturalna, jako przekładka akustyczna. Fragmenty elewacji zostaną obłożone listwami z drewna egzotycznego. Miejsca narażone w okresie zimowym na zaleganie śniegu (kosze połaci dachowych, rynny i rury spustowe), a także pochylnię wjazdu do garażu wyposażono w instalacje grzewczą – przeciwoblodzeniową.
Konstrukcja nietypowego "zębatego" dachu
Konstrukcja dachu to złożony układ wielospadkowy, odmienny w każdym segmencie. W pierwszym segmencie jest to żelbetowa konstrukcja zadaszenia, natomiast w pozostałych - drewniane ramy, oparte na ścianach żelbetowych. Wykończenie elewacji, podobnie jak i i pokrycie połaci dachowych, zostało wykonane z blachy RHEINZINK® "patyna pro szaroniebieska". Membranę dyfuzyjną (wysoko paroprzepuszczalną), ułożoną pod blachą na poszyciu z płyt OSB, uszczelniono na przejściach taśmą izolacyjną. Wentylacja przegrody jest realizowana poprzez szczelinę wentylacyjną. Szczelność układu gwarantuje przyjęty sposób montażu okładziny na dachu (i elewacjach) na rąbek kątowy.
Zespół domów jednorodzinnych MIKMAK zaprojektowali architekci: Mariusz Szlachcic, Renata Gajer i Robert Budny z wrocławskiej pracowni ArC2 Fabryka Projektowa. Wykonawcami pokrycia dachu i elewacji z blachy tytanowo-cynkowej RHEINZINK® byli: Radosław Kordy, ARTIFEX oraz Leszek Kordy, GALEKO.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji to pierwszy kwartał 2013 r. Budowa zespołu finansowana jest w całości z kredytu udzielonego przez bank BGŻ. W związku z tym klientom zaproponowano wpłaty własne, w wysokości 5-10% wartości szeregu, płatne po podpisaniu umowy. Resztę należności można natomiast wpłacić pod koniec budowy. Dla osób, które chcą posiłkować się kredytem, bank BGŻ przygotował specjalną ofertę.
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa
Domy szeregowe MIKMAK HOUSE we Wrocławiu, projekt: ArC2 Fabryka Projektowa