Biurowiec kopalni Bogdanka. Przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące Pilkington Activ™ Blue wymaga specjalnego uszczelnienia
Z uwagi na cechy szkła, wykorzystanego w elewacji biurowca kopalni Bogdanka, konieczne było zastosowanie szczególnego sposobu uszczelnienia fasady. Samoczyszczące szkło Pilkington Activ™ Blue wymaga innego sposobu wypełnienia fugi zewnętrznej - pomiędzy formatkami szkła nie ma szczeliny. Brak szczelin zapobiega gromadzeniu się brudu, co ma miejsce przy uszczelkach gumowych.
W październiku 2011 r. zakończono realizację budynku biurowego Zarządu spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Fasada nowego biurowca kopalni Bogdanka wyposażona w przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące Pilkington Activ™ Blue w połączeniu z czarną matową płytą strukturalną, ma na celu uzyskanie efektu „bryły węgla”. Było to celowym zamierzeniem projektantów: Piotra Busko i Walentego Wróbla z Biura Usług Architektonicznych PROFIL Sp. z o.o. Wykorzystane rozwiązanie przyniosło także wymierne korzyści użytkowe w zakresie energooszczędności, ochrony przed nasłonecznieniem oraz utrzymania fasady obiektu w czystości.
Przecztaj także: Szkło a certyfikat LEED
Nawiązanie do struktury bryły węgla, zrealizowano poprzez połączenie na fasadzie budynku matowej, czarnej, strukturalnej płyty z dużymi, błękitnymi przeszkleniami. Wybrane materiały elewacyjne to: okładzina elewacyjna w kolorze czarnym, szyba Pilkington Activ™ Blue w odcieniu niebieskim oraz niebarwiony beton architektoniczny.
Więcej światła w biurowcu to większy komfort
W celu zapewnienia szerokiego dostępu światła dziennego do pomieszczeń biurowca, projektanci zastosowali na elewacji duże powierzchnie szkła. W budynku zamocowano szyby zespolone, wykonane z przeciwsłonecznego szkła barwionego w masie na kolor niebieski, z powłoką samoczyszczącą na zewnętrznej powierzchni szkła (Pilkington Activ™ Blue). Produkt ten charakteryzuje się stosunkowo wysoką przepuszczalnością światła, co pozwoliło na dobre doświetlenie wnętrz biurowca, zapewniając jednocześnie ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem. Rezultatem zastosowanych rozwiązań jest większy komfort użytkowników obiektu.
– Odpowiednie rozmieszczenie powierzchni szklanych, ich barwa i kontrast, w stosunku do matowej struktury płyty oraz duży stopień odbicia światła, miały nawiązywać do naturalnych domieszek występujących w strukturze węgla kamiennego. O wyborze szkła zdecydował jego oryginalny kolor, który wzmaga efekt błękitu nieba z przesuwającymi się obłokami, łamiąc przy tym czarną strukturę elewacji. Nie bez znaczenia były też jego właściwości samoczyszczące oraz zapewnienie przez ten rodzaj przeszklenia wysokiego poziomu ochrony przed słońcem – konieczne w przypadku bardzo nasłonecznionej elewacji frontowej budynku – mówi architekt Piotr Buśko.
Konieczne specjalne uszczelnienia fasady
Ze względu na unikatowe cechy wykorzystanego w obiekcie szkła, konieczne było zastosowanie szczególnego sposobu uszczelnienia.
– Właściwości samoczyszczące szkła Pilkington Activ™ Blue wymagały specjalnego sposobu wypełnienia fugi zewnętrznej, pomiędzy poszczególnymi formatkami szkła, która nie tworzy żadnej szczeliny. Tym samym eliminuje gromadzenie się brudu w szczelinach, jak to ma miejsce przy uszczelkach gumowych – wyjaśnia Wojciech Reluga, technolog firmy Hansen, wykonawcy fasad w obiekcie.
– W tym celu wykorzystaliśmy silikon strukturalny oraz specjalną metodę nakładania z zastosowaniem taśmy ochronnej, zabezpieczającej samoczyszczącą powłokę szkła przed kontaktem z silikonem – dodaje Wojciech Reluga.
Elewacje zawsze czyste, nawet w miejscach trudno dostępnych
– Łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość kontroli nasłonecznienia to cechy, które powodują, że Pilkington Activ™ Blue bardzo dobrze sprawdza się na wystawionych na działanie słońca, trudno dostępnych z zewnątrz, dachach i elewacjach – mówi Jacek Eifler z firmy Vitroterm-Murów S.A., wykonawcy szyb zespolonych dla projektu Bogdanka – Zastosowanie tego szkła na fasadzie budynku pozwoliło zapewnić skuteczną ochronę przed nadmiarem słońca, obniżyć koszty klimatyzacji latem, ograniczyć częstotliwość mycia szyb, a także uzyskać oryginalny efekt wizualny. Wykorzystanie semistrukturalnego fasadowego systemu szklenia firmy Schüco podkreśliło dodatkowo nowatorski charakter rozwiązania.
Autor: Pilkington Polska