Fasady i ściany zewnętrzne - cokół budynku skutecznie zabezpieczony
Odpowiednie zabezpieczenie ściany zewnętrznej budynku w miejscu, w którym styka się ona z gruntem, nie jest rzeczą prostą. Cokół budynku to miejsce fasady najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, które mogą łatwo naruszyć strukturę oraz szczelność ściany i doprowadzić do szkód budowlanych. Zapobiegną temu płyty cokołowe Ecomur firmy Stahlton.
Elewacja domu a zwłaszcza jej część cokołowa, posadowiona bezpośrednio przy gruncie, jest najbardziej narażonym na uszkodzenia fragmentem budynku. To tam najczęściej tworzą się nieestetyczne zacieki i zabrudzenia powstałe po deszczu, czy w wyniku topnienia śniegu. Cokół budynku jako szczególnie narażony na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia może być jednak chroniony. Firma Stahlton wprowadziła na rynek płyty cokołowe Ecomur do zabezpieczenia fasady i ścian zewnętrznych budynku w tym miejscu.
Przeczytaj także: Zaprojektuj sufit on-line
Odpowiednie zabezpieczenie ściany zewnętrznej budynku w miejscu, w którym styka się ona z gruntem nie jest proste. Cokół to część elewacji wyjątkowo podatna na uszkodzenia oraz na zabrudzenia spowodowane obfitymi opadami, topniejącym śniegiem czy nawet zwykłą eksploatacją budynku. Płyty cokołowe Ecomur firmy Stahlton, zapewnią jednak ścianie zewnętrznej w tym miejscu dodatkową ochronę.
Elewacja, gdzie potrzebne płyty
Płyty Ecomur firmy Stahlton stworzono z myślą o dodatkowym zabezpieczeniu cokołu budynku. Wykonane z betonu architektonicznego z domieszką włókna szklanego (GRC) mają grubość 2 cm (wersja ESP) lub 1,5 cm (wersja ESPX). Płyty charakteryzują się dużą wytrzymałością na uderzenia chroniąc cokół przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ich nieprzepuszczająca wodę struktura zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu, dzięki czemu, nawet w razie stałego kontaktu z wilgocią (płyty mogą być osadzone bezpośrednio w opasce żwirowej wokół budynku), nie pojawiają się na nich zacieki.
Cokół wolny od wykwitów
Odpowiedni dobór drobnoziarnistego kruszywa połączonego z białym cementem oraz brak dodatków chemicznych, gwarantuje, że płyty Ecomur pozostaną wolne od wykwitów i przebarwień. W trakcie eksploatacji budynku nie jest możliwe uniknięcie wszystkich zabrudzeń powstałych, na przykład w wyniku osadzania kurzu na elewacji lub spowodowanych przez dzieci czy zwierzęta, jednak dla płyt Ecomur nie jest to problem. Proces produkcji płyt (ekstruzja) powoduje bowiem, że ich powierzchnia jest wyjątkowo gładka, a co za tym idzie, bardzo łatwa do czyszczenia.
Montaż płyt na fasadzie
Na uwagę zasługuje również wyjątkowo prosty i szybki sposób montażu. Płyty Ecomur przykleja się bezpośrednio do ocieplenia budynku za pomocą elastycznego kleju montażowego firmy Stahlton. Znacznie skraca to czas wykonania, a co za tym idzie, zmniejsza koszty całej inwestycji. W razie uszkodzenia jednej lub kilku płyt można je bez żadnego problemu wymienić.
Rodzaje płyt cokołowych Ecomur
Dostępne są płyty cokołowe o standardowej długości 124 cm oraz wysokości: 15, 30, 50, 70 i 90 cm. W ofercie są również gotowe elementy narożnikowe. Płyty cokołowe to element systemu, w którym dostępne są również: odpowiednio dobrane kleje, fugi, taśmy i listwy uszczelniające oraz mechaniczne elementy mocujące. Podstawowym kolorem płyt jest jasno-szary (RAL 7035).