Nowy znak dzielnicy
W czerwcu 2009 roku zakończono prace w nowym budynku ratusza miejskiego warszawskiej dzielnicy Bielany. Reprezentacyjny budynek wyraźnie góruje wśród kameralnych budynków Bielan i już stał się znakiem firmowym dzielnicy.
Ratusz Bielany – to nowoczesna i wielofunkcyjna siedziba samorządowych władz jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy.
– W projekcie szczególny nacisk położono na odnalezienie rozwiązania spójnego z bezpośrednim otoczeniem i charakterem Bielan – podkreśla autor projektu Michał Jaworski z pracowni architektonicznej Britt-Plan.
Do tej pory miejscowi urzędnicy byli rozmieszczeni w 10 budynkach na terenie całej dzielnicy. Dwa najbardziej oddalone od siebie urzędy dzieliła odległość 7 km. Nowy budynek, usytuowany przy skrzyżowaniu ulic: Adama Jarzębskiego i Władysława Żeromskiego, ma 5 pięter, a jego powierzchnia wynosi 15 tys. m2, dzięki czemu pomieści wszystkie bielańskie wydziały. Pracownicy urzędu będą mogli obsłużyć do 1 000 interesantów dziennie (na Bielanach mieszka ok. 130 tys. osób).
Transparentna architektura
Dominującym akcentem przestrzennym jest, widoczna od ulicy Żeromskiego, główna bryła ratusza, wyróżniająca się wysokością i kształtem na planie ćwiartki koła. Główne wejście do budynku, poprzedzone zadaszonym portykiem, otwiera się na przestrzenny hol, który łączy wszystkie poziomy obiektu. Zostało ono zaprojektowane jako element trzykondygnacyjnej szklanej ściany oddzielającej główny hol od placu wejściowego. Dzięki zastosowaniu jednorodnej, szklanej płaszczyzny uzyskano wysoki stopień integracji wnętrza z zadaszonym placem wejściowym, stanowiącym jedną funkcjonalną całość.
Architektura ratusza, dzięki szklanym elewacjom, w sposób szczególny podkreśla dostępność budynku, co jest niezwykle istotne dla siedziby władzy. Całkowicie otwarty charakter ma w szczególności przeszklenie od strony placu wejściowego, które niejako zaprasza mieszkańców dzielnicy do środka. Dzięki odbijającym się w szklanych taflach fasady drzewom z pobliskiego parku, obiekt zyskuje natomiast dodatkowe wrażenie lekkości i przestronności.
Konstrukcja fasad
Prestiżowy charakter i funkcja ratusza wymagały zastosowania materiałów o wysokich walorach estetycznych i użytkowych. Elewacje budynku w całości zostały wykonane w systemie Reynaers CW 50, który zapewnia budynkowi maksymalną ilość światła dziennego. Ten sam system został użyty do wnęk łączników między głównymi budynkami oraz – odpowiednio wzmocniony stalowymi słupami zamontowanymi wewnątrz profili aluminiowych – do wykonania świetlików dachowych.
W stolarce okiennej (okna uchylne wpinane w fasadę za pomocą profilu adaptacyjnego) zastosowano system Reynaers CS 68. Jest to trójkomorowy system okienno-drzwiowy z paskami termoizolacyjnymi, który zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i optymalny poziom bezpieczeństwa. Okna natomiast wyposażono w specjalne rozwiązanie – profil dekoracyjny w systemie Reynaers CW 50, imitujący dwustumilimetrową półkę.
Panele elewacyjne, sufity podwieszone mocowane na systemowym ruszcie oraz obudowę pasa podokiennego na elewacji zachodniej wykonano z aluminiowych paneli Reynaers Reynaclad. Natomiast łamacze światła na elewacji wschodniej zostały zbudowane z wykorzystaniem systemu osłon przeciwsłonecznych Reynaers BS 30, z lamelami w kształcie litery Z.
Ślusarka wewnętrzna
Do wykonania stolarki drzwiowej wewnątrz budynku zastosowano system Reynaers CS 59 Pa, służący do budowy smukłych, nieizolowanych konstrukcji aluminiowych w przystępnej cenie. Podobnie jak Reynaers CS 68 należy on do serii Concept System® - modułowych systemów stolarki aluminiowej, zawierających szeroki wybór w pełni zamiennych profili aluminiowych i akcesoriów.
nazwa obiektu | Ratusz Bielany |
zamawiający | M.St. Warszawa |
architekci | Michał Jaworski, Britt-Plan |
generalny wykonawca | Mitex S.A. |
wykonawca ślusarki aluminiowej | Bogard Sp. z o.o. |
Autor: Reynaers Polska