Oszczędzi i wygeneruje energię

2009-04-27 17:36
Oszczedzi i wygeneruje energię
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Wejście do budynku biurowego

W miejscowości Siestrzeń, oddalonej o 25 km od centrum Warszawy, powstaje nowoczesne centrum magazynowo-biurowe Schüco International Polska. Budynek będzie namacalnym przykładem zastosowania idei ENERGY 2 w budownictwie.

Oszczędzi i wygeneruje energię
Autor: Schüco International Polska Sp. z o.o. Widok obiektu usytuowanego tuż przy Trasie Katowickiej

ENERGIA do kwadratu to promowana przez firmę Schüco International KG idea, zgodnie z którą budynki mogą nie tylko oszczędzać energię, ale także pozyskiwać ją z ekologicznych, odnawialnych źródeł. Oszczędzanie energii i jednocześnie generowanie energii to nowe motto firmy.

Ten unikatowy na skalę polską projekt zostanie zrealizowany na działce budowlanej o powierzchni 6 ha. Obiekt skupi w sobie dwie funkcje użytkowe – powstanie budynek biurowy o powierzchni ok. 1000 m2 oraz hala wysokiego składowania, której powierzchnia wyniesie aż 5000 m2. Na co dzień będzie tutaj przebywać około 50 pracowników Schüco Polska, a w przyszłości planowana jest z tego miejsca dystrybucja innowacyjnych produktów Schüco na cały kraj.
Koncepcja obiektu, stworzona w Pracowni Projektowej FORMO3, uwzględnia najnowocześniejsze technologie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego oferowane przez firmę Schüco. W ramach programu ENERGY2 ten nowatorski obiekt ma reagować na warunki klimatyczne panujące wewnątrz i na zewnątrz obiektu, podobnie jak żywy organizm. Stronę wykonawczą, wymagającą fachowości na najwyższym poziomie, powierzono firmie JAKON Sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego, a zarządzanie projektem - Studiu Projektowemu Krzysztof Polkowski.

Innowacyjne technologie

Koncepcja obiektu uwzględnia najnowocześniejsze technologie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego firmy Schüco. Zostanie on wyposażony w indywidualne rozwiązania fasadowe i technologie solarne: solarotermię oraz fotowoltaikę. Panele fotowoltaiczne będą systemowo zintegrowane ze strukturą fasady, a padające na nią promienie słoneczne konwertowane przez ogniwa na darmową energię elektryczną. Zlokalizowane na dachu budynku magazynowego kolektory słoneczne mają zasilać instalację ciepłej wody użytkowej. Dwupowłokowa struktura północnej fasady budynku, w której zostaną wykorzystane elementy fasadowe Schüco FW50+HI oraz aluminiowe okna z serii Schüco AWS 75. SI zostanie wzbogacona o elementy dekoracyjne w drewnianej okładzinie, które nadadzą wejściu przyjazny, naturalny charakter. Systemowe drzwi i okna o najniższych współczynnikach przenikania ciepła, zapewnią budowli bardzo dobrą ochronę termiczną. Część magazynowo-socjalną zdecydowano się wyposażyć w wysoko energooszczędne okna z tworzywa sztucznego serii Schüco Corona.
Oszczędność energii wykorzystywanej w miesiącach letnich do klimatyzowania obiektu będzie możliwa, m.in. dzięki zastosowaniu systemu zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych serii Schüco BEB i ALB, zamontowanych na całej powierzchni fasady. Zużycie energii elektrycznej na wentylację i nocne schładzanie budynku obniżone zostanie przez zastosowanie okien wyposażonych w okucia mechatroniczne Schüco TipTronic oraz zintegrowanie ich z systemem centralnego sterowania budynkiem.

Inspiracja dla innych

Oszczędzanie energii i jej generowanie znacząco wpłynie nie tylko na ekonomikę użytkowania obiektu, ale także przyczyni się do redukcji emisji CO2. Ochrona środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój to idee przewodnie, którymi kieruje się Schüco na całym świecie.
–  Chcielibyśmy, aby rozwiązania zastosowane w naszej nowej siedzibie stanowiły inspirację, zarówno dla architektów, jak i świadomych inwestorów, którym leży na sercu nie tylko interes reprezentowanej firmy, ale i dobro naszej planety – mówi Michał Dudziak, Dyrektor Generalny Schüco International Polska Sp. z o. o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej