Rozwiązania HI w Symfonii Residence i Radwar Business Center - oszczędność zimą i latem
Architekt Norman Foster powiedział, że projektowanie w sposób zrównoważony oznacza "jak najwięcej jak najmniejszym kosztem". Oszczędność i wykorzystanie lokalnych tradycji to nie tylko cechy projektów Fostera, ale także budynków z systemami Reynaers o podwyższonych parametrach izolacyjnych: Radwar Business Center w Warszawie oraz Symfonia Residence w Gdańsku.
Tegoroczna zima i jej rekordowo długi okres grzewczy a także upalne lato i konieczność nieprzerwanego używania klimatyzacji przyniosły wzrost kosztów utrzymania budynków – z sektora mieszkalnictwa napływają informacje, że opłaty mogą wzrosnąć nawet o 20–30%. To poważne straty dla właścicieli budynków utrzymujących się z czynszów i opłat zryczałtowanych. W kontekście dodatkowo wzrastających cen energii, energooszczędne rozwiązania w oknach, drzwiach czy ścianach kurtynowych są niezwykle potrzebne.
Dlatego też Reynaers opracował rozwiązania efektywne energetycznie HI (high insulation), które – minimalizując koszty ogrzewania czy klimatyzacji budynków – sprawdzają się w obu rodzajach ww. obiektów. Należą do nich m.in. zintegrowane fotowoltaiczne ściany kurtynowe i osłony przeciwsłoneczne, profile o podwyższonych parametrach izolacyjnych oraz systemy podwójnych elewacji. Nowe wyroby stanowiące elementy zrównoważonego budownictwa, powstają zarówno w rezultacie własnych badań firmy, jak i pomysłów architektów oraz nowych przepisów budowlanych.
Kamieniczki nad Motławą
Argumenty te zostały wzięte pod uwagę przez Stefana Kuryłowicza, architekta Symfonii Residence, gdańskiego apartamentowca składającego się z połączonych ze sobą pięciu kamieniczek o podwyższonym standardzie. Budynek znajduje się przy głównym deptaku nad Motławą, dzięki czemu ze wszystkich apartamentów rozciąga się widok na rzekę i Zatokę Gdańską.
Każda z kamieniczek posiada duże fragmenty przeszkleń od strony Motławy: aluminiowo-szklana ściana kurtynowa Reynaers o podwyższonych parametrach izolacyjności CW 50 HI pokrywa całą elewację północno-wschodnią obiektu oraz północnozachodnią na ostatnim piętrze (pod konstrukcją dachową). Przeszklenia zostały zestawione z płaszczyznami z ciemnego kamienia i perforowanej rdzawej blachy. W efekcie wyglądające bardzo nowocześnie minimalistyczne fasady kamieniczek przypominają kadłuby statków czy elementy wyposażenia portu.
Komfortowy Radwar
Mimo że budynki Radwaru mają już prawie 35 lat, to wyglądają jakby zbudowano je całkiem niedawno. I tak też się stało: ze starych budynków typu Lipsk architekci z Pracowni Projektowej Portal pozostawili tylko piwnice i elementy konstrukcyjne, które zostały spięte dwoma łącznikami. Na nowej konstrukcji powstał kompleks Radwar Business Center.
Aby osiągnąć lepszy poziom izolacyjności i transparentności, w budynkach wykonano nową elewację. Dla zapewnienia bardzo dużej transparentności budynku zastosowano przeszklenia w systemie CW 50 SC (mocowanie mechaniczne). Z uwagi na optymalizację bilansu energetycznego budynku, zastosowano konstrukcje okienno-drzwiowe na bazie systemu CS 86 HI.
Zobacz koniecznie: Radwar w nowej aranżacji