SageGlass - szkło elektrochromowe, które można zdalnie przyciemnić
Dowolna zmiana przejrzystości szklanej elewacji, okna czy szklanego dachu? Zapewnia to najnowsze rozwiązanie Vetrotech Saint-Gobain - szkło budowlane, elektrochromowe SageGlass.
Jak działa szkło elektrochromowe?
Szkło budowlane Vetrotech Saint-Gobain - szkło elektrochromowe SageGlass umożliwia przyciemnienie wnętrza budynku do optymalnej przezierności wymaganej w danym momencie. Technologia polega na umieszczeniu specjalnej powłoki wypełnionej cząsteczkami kryształów w postaci płynnej pomiędzy dwiema taflami szkła. W celu zmiany przejrzystości materiał jest poddawany działaniu niewielkiej energii elektrycznej, powodującej zmianę właściwości optycznych szyby.
Technologia szklenia elektrochromowego była wykorzystywana już wcześniej na mniejszą skalę, choćby w przemyśle motoryzacyjnym w szyberdachach czy też lusterkach wstecznych.
Sterowanie przyciemnianiem
Szkło budowlane SageGlass daje do wyboru 4 stopnie przezierności: od przejrzystej poprzez lekko, średnio i całkowite przyciemnienie. System działa na niskim napięciu i konieczne do jego poprawnego funkcjonowania są transformatory oraz odpowiednie okablowanie. Szyby przyciemnia się przełącznikiem, który przekazuje sygnał do panelu sterującego, a ten następnie wysyła impuls elektryczny do konkretnej tafli za pomocą przewodów umieszczonych w systemie ram okiennych. Podłączone są one do skrzynki zacisków przyłączeniowych znajdującej się blisko okna. Usprawnia to proces zmiany przejrzystości, który zależy zarówno od zastosowanego typu i wielkości szkła oraz temperatury panującej na zewnątrz.
Dodatkowo można zautomatyzować oraz zintegrować system w zależności od pory roku i położenia słońca, programując poszczególnw scenariusze. Przyciemnianie szyb może być automatyczne lub też obsługiwane ręcznie, w zależności od zapotrzebowania w danej chwili. Sterowanie może też odbywać się bezprzewodowo, przy pomocy urządzeń mobilnych z systemem iOS lub Android, dzięki specjalne przygotowanej aplikacji.
Zastosowanie
Szkło elektrochromowe umożliwa projektowanie dużych przeszkleń dachowych i elewacyjnych. Zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza, ogranicza dostęp promieni słonecznych, a jednocześnie zapewnia w pomieszczeniach optymalną ilość światła naturalnego. Ponadto szkło elektrochromowe chroni przed oślepiającym słońcem. Polecane jest do stosowania w biurowcach, szkołach i przedszkolach, a także budynkach służby zdrowia.