Stadiony na świecie. Ametystowa fasada i kolorowe elewacje wielofunkcyjnej Areny Montpellier
Stadionów na świecie jest wiele - Arena Montpellier tylko jedna. Wyróżniają ją kolorowe elewacje i spektakularna ametystowa fasada. Na stalowe panele elewacyjne nadrukowano techniką Imageo ArcelorMittal aż 200 makrofotografii brazylijskiego ametystu. Zdjęcia pokrywają 4200 m kw. powierzchni skośnego sufitu i nadają budynkowi charakterystyczną fioletową barwę.
Arena Montpellier jest drugą największą areną sportową we Francji, zaraz po Salle Omnisports w Paryżu-Bercy. To nowe wielofunkcyjne centrum, położone w parku wystawowym Montpellier, może gościć 9 800 widzów na imprezach sportowych i 14 800 osób na koncertach lub przedstawieniach teatralnych. Na cele wystawowe oferuje natomiast aż 13 500 m2 powierzchni wystawienniczej.
Zobacz: Stadiony na świecie
Bryła stadionu to ogromny równoległościan utrzymany w jasnej kolorystyce i zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wymogami obiektu wielofunkcyjnego. Stadion cechuje wyrafinowana technologia i architektoniczna prostota formalna. Arenę Montpellier wyróżniają spośród innych obiektów sportowych spektakularne, kolorowe elewacje. Rozwiązania dotyczące okładzin fasady, elewacji i pokrycia dachu zostały opracowane wspólnie przez architektów z pracowni A+ architecture i Arval ArcelorMittal Construction France.
Elewacja frontowa Areny Montpellier jak gigantyczny ametyst
Skośny, fioletowy element fasady jest wykonany z 2 588 paneli elewacyjnych ST, dostarczonych przez firmę Arval ArcelorMittal. Są one ozdobione w nowo opracowanej technologii IMAGEO: na stalowe panele nadrukowano bez utraty ostrości łącznie 200 makrofotografii dwóch 50-kilogramowych ametystowych brył przywiezionych z Brazylii. Zdjęcia pokrywają 4200 m2 powierzchni skośnego podbicia dachu i nadają budynkowi charakterystyczny fioletowy kolor. Widoczne na zewnątrz od strony wejścia do budynku przechodzą płynnie do jego wnętrza tworząc fantastyczny rysunek sufitu areny.
Tworząc koncepcję i układ paneli elewacyjnych, twórcy Areny Montpellier - architekci z pracowni A+ architecture, brali pod uwagę ewentualne ograniczenia wynikające z technologii produkcji i instalacji stalowych paneli elewacyjnych. Zdjęcie ametystu zostało podzielone na 22 pliki robocze, które następnie zostały zamienione na 444 pliki gotowe do druku, w celu opracowania precyzyjnego planu ich rozmieszczenia. W dalszym etapie 2 588 stalowych elementów fasady i sufitu hali ponumerowano według tego planu i zainstalowano na metalowej ramie.
Kolorowe elewacje boczne Areny Montpellier
Elewacje boczne bazują na panelach GlobalWall CIN 327 firmy Arval, zmodyfikowanych i dostosowanych do wymagań tego projektu.
Poszycie wewnętrzne składa się z perforowanych paneli Supportwall 400.90 P, warstwy izolacji akustycznej, metalowej ramy z giętych pod kątem 45 º Z-profili, dwóch warstw izolacji termicznej, falistych profili stalowych Nergal oraz 20-milimetrowej kontra-ramy tworzącej wgłębienie.
Poszycie zewnętrzne również jest wykonane z paneli elewacyjnych ST, ale zamierzony efekt plastyczny elewacji uzyskano dzięki zastosowaniu różnych rozmiarów i kolorów paneli. Zastosowano: 3 różne długości paneli, 3 różne szerokości, 7 kolorów i 2 rodzaje grubości, które zmieniły południowo-zachodnią i północno-wschodnią elewację w spektakularną "łuskę" przpominającą pokrytą łuskami skórę ryby z gatunku leszcza. "Skóra elewacji" złożona ze 126 różnych paneli elewacyjnych, podobnie jak nierówna powierzchnia łusek ryby migocze - tworzy różne cienie i odbicia światła.
Nazwa obiektu | Arena Montpellier |
Inwestor | Enjoy Montpellier |
Lokalizacja | Montpellier, Francja |
Architekt | A+ architecture |
Konstrukcja fasady | ArcelorMittal Construction France |
Wykonawca (fasada i dach) | Soprema Entreprises |
Realizacja | 2006 - 2008 |
Na czym polega Imageo
Imageo to nazwa opracowanej przez ArcelorMittal nowej technologii zdobienia stalowych paneli elewacyjnych. Dzięki użytym w Imageo specjalnym termicznym procesom możliwe staje się dekorowanie fasad lub wnętrz budynków poprzez zamieszczanie na nich zdjęć, rysunków lub tekstów w róznym nawet najwiekszym formacie. Imageo to nowy twórczy środek wyrazu oparty na technologii Transferu Cyfrowo-Molekularnego (TNM). Dekoracje wykonuje się na indywidualne zlecenie, według unikatowych projektów plastycznych. Zwiększa on możliwości artystycznego kreowania przestrzeni.
Charakterystyka technologii Imageo
- Podłożem dekoracji plastycznej może być stal i aluminium. Wymagane podłoże to panele stalowe, aluminiowe o grubości do 70 mm.
- Wymiary standardowych pojedynczych elementów to: szerokość do 1800 mm, długość 2000, 3000, 4000 i 6000 mm (w Polsce na zamówienie).
- Cała grafika może być wielokrotnością wymiarów poszczególnych paneli (są one łączone w niewidoczny sposób).
- Istnieje mozliwość akceptacji grafiki przed zamieszczeniem jej na danym podłożu.
- Elementy graficzne są w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
- Aplikacje są zabezpieczone przed graffiti (specjanym pokryciem o właściwościach anty-graffiti).
- Polimery i pigmenty użyte do dekorowania są całkowicie pozbawione metali ciężkich.
- Firma udziela 10 lat gwarancji na aplikacje graficzne - przy założeniu przestrzegania procedur dotyczących użytkowania danej powłoki.
Imageo to technologia przyjazna środowisku naturalnemu. Dekoracje wykonane techniką Imageo są aplikowane na powierzchniach metalicznych, które w całości można poddać recyklingowi.