System składanych osłon okiennych, przeciwsłonecznych

2014-09-03 12:11
osłony okienne
Autor: Hunter Douglas Żaluzje fasadowe w budynku holenderskiej szkoły. Budynek uzyskał Certyfikat Wydajności Energetycznej

System składanych, automatycznie sterowanych osłon przeciwsłonecznych zaprojektowała firma Hunter Douglas. Osłony przeciwsłoneczne mają budowę harminijkową i stanowią integralną część fasady budynku.

Osłony przeciwsłoneczne montowane są na fasadzie budynku. Mogą być połączone z centralnym systemem elektronicznego zarządzania budynkiem lub też obsługiwane przyciskami, dostępnymi w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Nowe osłony przeciwsłoneczne produkowane są z proszkowo powlekanych, perforowanych paneli aluminiowych. Oparte są na tej samej zawiasowej konstrukcji co klasyczne modele, jednak wyposażone są dodatkowo w silnik wrzecionowy, który umożliwia automatyczne sterowanie osłonami – zamykanie i otwieranie. Osłony przeciwsłoneczne mogą być zaprojektowane w tym samym stylu co fasada, dzięki czemu w pozycji zamkniętej tworzą wrażenie jednolitej powierzchni, całkowicie zasłaniając szklaną elewację, i są prawie niezauważalne. System osłon przeciwsłonecznych nie tylko chroni budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również poprawia jego bilans energetyczny.

Zastosowanie osłon przeciesłonecznych - College Fioretti w Lisse/Holandia

Na budynku szkoły wykorzystano 117 cztero- lub pięcioelementowych modułów w różnych odcieniach zieleni. Osłony przeciwsłoneczne mają 2 m wysokości i składają się na zewnątrz, równocześnie na górnych i dolnych prowadnicach. Są sterowane za pomocą paska nałożonego na górną prowadnicę. Ruchome panele składają się z czterech lub pięciu modułów (szerokości 90 cm) połączonych zawiasami. W górnej części osłon znajduje się uchwyt nożycowy, zapewniający stabilność ruchu. Ten sam system składanych paneli jest również wykorzystany na zaokrąglonych narożnikach elewacji, na których zastosowano odpowiednio wyprofilowane prowadnice, umożliwiające ich osłonięcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej