Szkło matowe lub przezroczyste na żądanie
Szkło budowlane SGG PRIVA-LITE choć wygląda jak zwykłe szkło matowe, potrafi w ciągu paru sekund zamienić się w szkło przezierne. Jest to efekt najnowocześniejszej technologii ciekłokrystalicznej zastosowanej do produkcji szkła budowlanego.
Szkło budowlane ze specjalną folią
Pomiędzy taflami szkła budowlanego SGG PRIVA-LITE umieszczono bowiem folię zawierającą ciekłe kryształy (LC), które pod wpływem pola elektrycznego (100 VAC) ulegają uporządkowaniu i szkło matowe staje się przezierne. Pole elektryczne uzyskuje się za pomocą instalacji zasilanej transformatorem i sterowanej przełącznikiem. Włączając zasilanie uzyskuje się szkło przezierne, natomiast po odcięciu dopływu prądu, szkło wraca do wyglądu matowego (półprzeziernego), chroniąc przed niepożądanymi spojrzeniami i dając poczucie pełnej prywatności. Możliwość uzyskania na żądanie szkła matowego lub przeziernego jest cenną właściwością pozwalającą na swobodną kreację przestrzeni, zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budynkach mieszkalnych. Właściwości rozpraszające ciekłych kryształów umożliwiają zastosowanie szkła budowlanego SGG PRIVA-LITE również w ekranach rzutników.
Instalacja elektryczna w szkle
Niezbędna instalacja elektryczna składa się z kabli ekranowanych o przekroju zewnętrznym 2,8 mm, transformatorów umieszczonych w płaszczyznach szkła o powierzchni 3,5-10 m2, a także przekaźników - w taflach szklanych o powierzchni większej niż 10 m2. Taką instalację charakteryzuje niewielkie zużycie prądu (24VA/m2).
Szkło budowlane SGG PRIVA-LITE oraz użyta w nim instalacja elektryczna testowane są zgodnie z normami PN-EN 550146-2 i PN-EN 60335-1, uzyskały także certyfikat CE.
Producentem szkła SGG PRIVA-LITE jest firma Saint-Gobain Glass. Stworzono je z myślą o zastosowaniu w kasach, okienkach obsługi klienta, ściankach działowych, drzwiach stałych i przesuwnych, np. w salach szkoleniowych i konferencyjnych, a także w oknach i elewacjach, zarówno jako szyby pojedyncze, jak i zespolone.
Maksymalny oferowany wymiar tafli szkła budowlanego SGG PRIVA-LITE to 1000/3000 mm, a najmniejszy - 305/405 mm. Standardowa grubość szkła wynosi 11 mm, grubość minimalna - 7 mm. Do wyboru jest 8 możliwych kształtów tafli, z których podstawowe to prostokąt i trójkąt o rozwarciu każdego boku większym niż 30 stopni.
Autor: SAINT-GOBAIN GLASS
Ścianka oddzielająca kuchnię od pokoju
Montaż szkła powinien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonych instalatorów, a okablowanie (230 V) przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.