Szkło z funkcją grzewczą, czyli ciepłe szkło

2010-02-03 17:04
Szkło z funkcją grzewczą
Autor: SAINT-GOBAIN GLASS Domki hotelowe w ksztalcie igloo

Mroźna zima skłania do refleksji nad sposobami zatrzymania ciepła w pomieszczeniach. Jedną z metod jest elektrycznie ogrzewane szkło budowlane niskoemisyjne. Wykorzystane w szybach zespolonych może pełnić rolę jedynego źródła ciepła, może też wspomagać istniejące ogrzewanie. "Ciepłe szkło" jest rozwiązaniem wydajnym i niezwykle estetycznym.

Szkło budowlane alternatywą dla ogrzewania?

Szkło budowlane SGG EGLAS należące do marki QUANTUM GLASS to elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne z oferty firmy Saint-Gobain Glass. Stanowi ciekawą alternatywę ogrzewania pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym lub przez cały rok. Zasada działania „ciepłego szkła” opiera się o wykorzystanie dwóch czynników: prądu elektrycznego i niskoemisyjnej powłoki z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Po podłączeniu do prądu dwóch elektrod znajdujących się na przeciwległych krańcach tafli szkła powłoka przetwarza energię elektryczną w ciepło. Szkło nagrzewa się do temperatury 20–40°C (nawet jeśli temperatura na zewnątrz sięga -30°C) i całą swoją powierzchnią emituje łagodne, przyjemne ciepło. Szkło to nadaje się do użycia w każdym typie budownictwa: mieszkaniowym i publicznym. Może wspomagać główny system ogrzewania lub pełnić rolę jedynego źródła ciepła w pomieszczeniu. W obu przypadkach ważny jest fakt, że instalacja jest niewidoczna, czysta, nie zajmuje przestrzeni i nie wymaga konserwacji.

Przeznaczenie szkła SGG EGLAS

Podstawowym zastosowaniem SGG EGLAS są szyby zespolone w oknach i na szklanych elewacjach. „Ciepłe szkło” użyte w oknach połaciowych, świetlikach, czy na szklanych dachach eliminuje problem zalegania śniegu oraz lodu, w przypadku okien o klasycznej formie zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby oraz powstawaniu chłodnych stref przy szybach, kompensuje też utratę ciepła przez przeszklenia. Zastosowanie tego szkła jako składnika  dużych przeszkleń (elewacje, drzwi tarasowe, balkonowe) pozwala zrezygnować z montażu grzejników kanałowych, pełniących rolę bariery dla przenikającego przez szyby chłodu.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku miejsc, w których ludzie przebywają sporadycznie, a które trzeba szybko ogrzać. Są to na przykład kryte baseny, oranżerie, ogrody zimowe i hotelowe restauracje.

Zapotrzebowanie na energię

Zużycie energii elektrycznej przez „ciepłe szkło” zależy od zakładanego efektu. I tak: do likwidacji efektu kondensacji instalacja potrzebuje 70–150 W/m2, do pełnienia funkcji szkła grzejącego wymaga 50–300 W/m2, natomiast do rozpuszczenia śniegu zalegającego na przykład na oknach dachowych do 700 W/m2. Zużycie energii elektrycznej zależy od kompozycji zespolenia, zlokalizowania szyby i warunków klimatycznych danego miejsca.

Szkło z funkcją grzewczą
Autor: SAINT-GOBAIN GLASS Ogród zimowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej