Transparentne przeszklone fasady i jak namniejsze zużycie energii - jak to pogodzi współczesna architektura?

2012-08-03 15:27
Dom w Falkenberg
Autor: Schüco Energooszczędny dom na przedmieściach miasta Falkenberg

Architektura współczesna to obiekty otwarte, przestrzenne i pełne światła. Dziś budynki muszą jednak cechować się także jak najniższym zużyciem energii. Takim ambitnym wyzwaniem, pogodzeniem transparentnej fasady i energooszczędności, był dla projektantów dom jednorodzinny budowany na przedmieściach niemieckiego miasta Falkenberg w Górnej Bawarii.

Dom w Falkenberg
Autor: Schüco Dom jednorodzinny, Falkenberg, Niemcy

Wiele nowoczesnych domów jednorodzinnych, powstających również w Polsce, ma zwartą, przeszkloną bryłę zamkniętą prostymi liniami. Ambicją najlepszych współczesnych projektantów jest jednocześnie jak najmniejsze zużycie energii w projektowanych przez nich budynkach. Spektakularny efekt, jaki można osiągnąć stosując przemyślaną kombinację transparentnej, lecz wysoko izolowanej fasady oraz urządzeń pozyskujących energię odnawialną, pokazuje realizacja domu jednorodzinnego w Bawarii.

Zobacz także: Mamy energooszczedne rozwiązania

Współcześnie ceni się przestrzenny, otwarty charakter budynków mieszkalnych, a jednocześnie muszą one cechować się jak najniższym zużyciem energii. Przeszklona ściana domu w Falkenberg, w Górnej Bawarii nie mogła więc wchodzić w konflikt z indywidualnymi wymaganiami inwestorów, którzy chcieli mieć dom energooszczędny.

Aby sprostać lokalnym warunkom zabudowy, a jednocześnie zapewnić najlepszą wydajność instalacji solarnych, zaprojektowano dach dwuspadowy o asymetrycznym kształcie. Jego północna, mocniej nachylona połać, kończy się na poziomie wejść do pomieszczeń znajdujących się poniżej, natomiast dłuższa, południowa część dachu uzyskała mniejszy spadek. Fasada od strony północnej ma charakter zamknięty. Źródłem naturalnego światła są jedynie pasma okienne na pierwszym piętrze i przeszklona strefa wejścia na poziomie parteru. Od południowej, nasłonecznionej strony budynku ściana została w pełni przeszklona. Z wnętrz rozciąga się widok na zielone otoczenie.

Do realizacji projektu użyto aluminiowych systemów fasadowych i drzwiowych o wysokiej izolacyjności cieplnej. Dom wyposażono równocześnie w moduły fotowoltaiczne i pompę ciepła firmy Schüco.

Architektura światła i przestrzeni

Plan parteru został pozbawiony wszelkich podziałów – strefa holu, kuchnia, jadalnia i pokój dzienny przenikają się płynnie. Schody prowadzą do czytelni na piętrze, skąd można przejść do pomieszczeń sypialnych i wysuniętego poza bryłę budynku tarasu, który zacienia wnętrza na parterze.

Fasada południowa, z wielkowymiarowymi przeszkleniami sięgającymi od podłogi do stropu, zapewnia piękny widok na krajobraz. Projektanci zastosowali wysoko termoizolowane systemy fasadowe, które ograniczają straty energii, a przy tym pozwalają zachować transparentny charakter powłoki. Zastosowano aluminiowe drzwi podnośno-przesuwne Schüco ASS 70.HI (HI – High Insulated), które oprócz walorów funkcjonalnych i estetycznych, wyróżniają się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Ud < 1,3 W/(m2K). Mechanizm drzwi umożliwia łatwe i bezgłośne przesuwanie skrzydeł w kierunku równoległym. W celu zwiększenia dostępu światła do wnętrza, moduły drzwiowe zostały zwieńczone stałymi naświetlami w tym samym systemie. Mimo smukłego wyglądu, konstrukcje okienno-drzwiowe spełniają najsurowsze niemieckie wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przeszklonych przegród.

Niewielką powierzchnię przeszkleń od strony północnej zrealizowano w systemie fasadowym FW 50+.HI o niskim współczynniku przenikania ciepła (HI – high insulated). Moduły okienne i fasadowe zostały od zewnątrz zlicowane, dzięki czemu od strony wewnętrznej uzyskano niczym niezakłócony widok - bez podziałów ram. Umożliwiło to zwiększenie ilości światła trafiającego do pomieszczeń od strony północnej. Projekt architektoniczny opracowała pracownia Architekten Bessing + Brokmeier, München.

Budynek o niemal zerowym zużyciu energii

Postawiony przez inwestorów warunek niskiego zużycia energii uzyskano dzięki formie architektonicznej budynku oraz zastosowaniu innowacyjnych instalacji wewnętrznych. Południowa, lekko nachylona połać dachu została w całości pokryta kolektorami słonecznymi i modułami fotowoltaicznymi. Układ skojarzony, w którym zastosowano jednocześnie pompę ciepła, z łatwością pokrywa całoroczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do celów grzewczych i podgrzewania c.w.u. W budynku zainstalowano niskotemperaturowe wodne ogrzewanie podłogowe (o temperaturze przepływu 40°C).

Straty ciepła drogą wentylacji ogranicza efektywna rekuperacja. W efekcie zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną jest o dwie trzecie niższe od standardów energooszczędności stawianych przez niemieckie normy. Kalkulacje przeprowadzone po pierwszej zimie pokazały, że instalacje w budynku są w stanie pokryć całościowe zapotrzebowanie na energię cieplną aż w 70%.

Zainstalowane na dachu moduły fotowoltaiczne nie tylko pozwalają efektywnie generować energię elektryczną, ale również zastępują pokrycie dachowe. Jednocześnie dach ma harmonijny wygląd. W ciągu lata bilans energii elektrycznej jest dodatni, dlatego jej część trafia do sieci miejskiej. Natomiast zimą większość wygenerowanych zasobów jest zużywana do zasilania pompy ciepła. W tym okresie właściciele korzystają w 30% z dostaw sieciowych.

Więcej informacji: Zielona Technologia dla Błękitnej Planety co oznacza czystą energię z okien i systemów solarnych oraz wkład Schüco w ochronę środowiska naturalnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej