Obejrzyj webinar: "Zrównoważony rozwój – rozwiązania elewacyjne dbające o przyszłe pokolenia"
Jednym z priorytetowych elementów strategii zrównoważonego rozwoju jest poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Większość z nich wciąż znacznie odbiega od standardu energetycznego, który obowiązuje od 2021 roku. Domy są zazwyczaj nieocieplone lub ocieplone nieprawidłowo. Ekspert firmy Sto pokazuje możliwości wykorzystania nowoczesnych materiałów elewacyjnych, spełniających założenia strategii zrównoważonego rozwoju i wpisujących się w trendy.
Zmienia się struktura konsumpcji i produkcji w budownictwie, zarówno pod kątem kształtowania proekologicznych postaw odbiorców, jak i wdrożenia przyjaznych dla środowiska technologii i procesów produkcyjnych. Coraz więcej wyrobów stosowanych w budownictwie objętych jest kryteriami wspólnotowego oznakowania ekologicznego. Wymagane jest także zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych w zakresie trwałości, przydatności do recyklingu, a także uwzględnienie kosztów cyklu życia materiałów budowlanych w zamówieniach publicznych.
O rozwiązaniach inspirowanych naturą wykorzystanych w produktach elewacyjnych firmy Sto mówił Wojciech Szczepański, ekspert firmy Sto podczas webinaru.
Obejrzyj nagranie
Wybrane pytania i odpowiedzi
Pytanie: Jak długo farby i inne materiały firmy STO zachowują swoje własności ekologiczne, czy jest to właściwość w całym okresie eksploatacji, użytkowania i na jaki okres przewidywana?
Odpowiedź: Własności ekologiczne materiałów nie są zależne od czasu użytkowania wbudowanego materiału, wynikają one z procesu produkcji oraz zastosowanych surowców (np. w tynkach i farbach Sto z linii AimS 30% spoiwa produkowane jest na bazie odnawialnego oleju sosnowego). Również proekologiczne własności produktów zachowane są przez pełny okres funkcjonowania produktu, tak jest np. w przypadku fotokatalitycznej farby StoColor Photosan. Proces oczyszczania powietrza ze szkodliwych tlenków azotu jest aktywny tak długo, jak długo do powłoki dociera światło.
Pytanie: Czy farba StoColor Photosan działa na ścianach, na które nie padają promienie słoneczne (np. na powierzchniach usytuowanych od strony północnej)?
Odpowiedź: StoColor Photosan wyposażony jest w specjalny katalizator – VLC (Visible Light Catalyst) – i działa nie tylko w bezpośrednim świetle słonecznym. Farba ta sprawdza się również w warunkach rozproszonego światła, które może występować zwłaszcza od strony północnej budynku lub przy dużym zachmurzeniu. Więcej informacji o farbie StoColor Photosan: https://www.sto.pl/s/informacje-i-inspiracje/fotokatalityczna-farba-elewacyjna
Pytanie: Czy są rozwiązania ekologiczne z płytkami elewacyjnymi?
Odpowiedź: Przykładem takiego rozwiązania jest naturalny klinkier w postaci płytek StoBrick. Ze względu na naturalny charakter surowca (gliny) oraz trwałość (okładzina nie wymaga remontu ani odnawiania przez dziesiątki lat) można przyjąć, że są to produkty przyjazne dla środowiska.
W ofercie Sto są także płyty elewacyjne StoDeco wykonane z Verolitu – ekstrudowanej skały wulkanicznej, które w systemowym rozwiązaniu (ocieplenie na wełnie mineralnej) zostały certyfikowane i oznakowane eko-labelem „Błękitny Anioł”.
Pytanie: Czy znajdę w ofercie farbę, która jest przyjazna dla środowiska, a zarazem ma specjalne funkcje użytkowe?
Odpowiedź: W ofercie posiadamy samoczyszczącą farbę StoColor Lotusan z technologią Lotus-Effect®, która jest dostępna również w wersji AimS (ze spoiwem zawierającym olej sosnowy).
Pytanie: Czy produkty Sto można stosować przy obniżonych temperaturach?
Odpowiedź: Wiele produktów Sto dostępne jest w wersji QS (QuickSet) – prace z takimi produktami można prowadzić w niskich temperaturach, od +1°C i przy podwyższonej wilgotności względnej powietrza (do 95%).
Agenda webinaru
- Przedstawienie firmy Sto
- Zrównoważony rozwój – kluczowe informacje z perspektywy branży budowlanej
- Systemy ociepleniowe StoTherm – zielone budownictwo oraz najnowsze trendy w wyglądzie elewacji
- Farby elewacyjne Sto – w zgodzie z naturą
- Q&A – Pytania i odpowiedzi
Dyrektor działu Zarządzania Produktami w Sto Polska sp. z o. o. Absolwent Budownictwa Hydrotechnicznego na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. W firmie Sto pracuje od 1997 roku. Od 21 lat zajmuje się materiałami elewacyjnymi. Jest współtwórcą Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń w 2003 r. Przez kilka lat był szefem Komisji Technicznej SSO, a od 2009 r. pełnił funkcję wiceprezesa. W latach 2011 – 2013 prezes Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.sto.pl/s/.