Wymiary cegły. Jakie są najpopularniejsze wymiary cegieł?
Wymiary cegły w zasadzie są nieunormowane. Każdy producent oferuje nieco innne wymiary cegieł, proponuje inne ich formaty, choć oczywiście niektóre z nich się pokrywają. Jakie są zatem najpopularniejsze wymiary dla cegły? Jakie są trendy na rynku cegieł ceramicznych?
Wymiary cegły
Większość producentów oferuje cegły w różnych wymiarach, ale jest kilka formatów standardowych (wymiary cegły podaje się w milimetrach):
- cegła w formacie RF ma wymiary 250 x 120 x 65 mm (długość x szerokość x wysokość)
- cegła w formacie DF ma wymiary 210 x 100 x 65 mm
- cegła w formacie WF ma wymiary 210 x 100 x 50 mm
- cegła w formacie NF ma wymiary 240 x 115 x 71 mm
Różne formaty stosuje się też do różnego rodzaju cegieł. Przykładowo, cegły ręcznie formowane najczęściej produkowane są w wymiarach 210 x 100 x 65 mm, czyli formacie DF lub inaczej WDF. Z kolei najpopularniejsze wymiary cegły ekstrudowanej, określanej jako klinkierowej, to 240 x 115 x 71 mm (NF).
- Patrz też: Stara cegła na ścianie. Układanie płytek typu stara cegła krok po kroku - instrukcja i FILM
Wymiary cegieł są również charakterystyczne dla krajów czy regionów z zakorzenioną tradycją ich produkcji. W Polsce takim formatem jest format RF (wymiary cegły: 250 x 120 x 65 mm), choć powoli ustępuje miejsca formatowi NF (wymiary cegły: 240 x 115 x 71 mm).
- Patrz też: Komin z cegły - zasady budowy. FILM
Cegła: wymiary niestandardowe
Producenci wprowadzają swoje własne wymiary cegieł, podobie jest również z kolorystyką. Daje to większe możliowści projektowe i aranżacyjne, bo trzeba przyznać, że cegła jako materiał budowlany (budowa ścian konstrukcyjnych czy działowych) została wyparta przez materiały ceramiczne większych formatów, chociażby pustaki, z kórych buduje się taniej, szybciej, a w dodatku dostępne są jako kompletne systemy do budowy domu. Obecnie cegła wykorzystywana jest jako wykończenie fasady, w architekturze ogrodowej oraz we wnętrzach - coraz częściej doceniana jest tu zwłaszcza stara cegła czy na taką stylizowana. Większość producentów oferuje cegły nawet w kilkunastu formatach do wyboru.
Przykładowe niestandardowe wymiary cegły ręcznie formowanej to:
- format LF (wymiary cegły: 240 x 90 x 40 mm),
- format WF (wymiary cegły: 210 x 100 x 50 mm),
- format 2DF (wymiary cegły: 240 x 115 x 113 mm)
- format LDF (wymiary cegły: 290 x 115 x 52 mm)
- format M (wymiary cegły: 190 x 90 x 65 mm)
- format HF (wymiary cegły: 228 x 90 x 40 mm)
Wymiary cegły w wersji XL
Nie tak dawno na rynku pojawiły się cegły klinkierowe większych formatów, o wydłużonej formie. Produkowane są jako cegły elewacyjne, dając nowe możliwości wykończenia fasad.
Większość produkowanych obecnie cegieł klinkierowych ma drążenia, dzięki którym są lżejsze od pełnych. Mogą być zatem większe, otwierając architektom nowe możliwości projektowe, stwarzając pole do eksperymentowania. I tak np. produkowane są cegły o wymiarach 365 x 115 x 52 mm (format XLDF), a nawet o wymiarach 495 x 100 x 38 mm.
- Czytaj też: Płytki gipsowe jako dekoracja ścian. Jakie są rodzaje płytek gipsowych, jak je właściwie układać?
Cegła ceramiczna pełna firmy LEIER przeznaczona do wykonywania ścian zewnętrznych z dociepleniem oraz ścian wewnętrznych: ścian nośnych, samonośnych i wypełniających, działowych i osłonowych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej, a także do wykonywania przewodów kominowych w technologii tradycyjnej. Wymiary cegły (szer. x dł. x wys.): 120 x 250 x 65 mm.
Cegła klinkierowa grafitowa Saturn o gładkim licu i nasiąkliwości 6%. Jest mrozoodporna i wytrzymała na ściskanie 35 N/mm². Cegła drążona Saturn o wymiarach 250x120x65 mm układana jest na paletach po 420 sztuk.
Cegła ręcznie formowana Sencis wykorzystywana do renowacji zabytków. Wymiary 250x120x65 mm. Cegła klinkierowa Sencis jest mrozoodporna. Jej nasiąkliwość wynosi 12%.
Cegła ceramiczna pełna z otworami firmy LEIER przeznaczona do wykonywania ścian zewnętrznych z dociepleniem oraz ścian wewnętrznych: ścian nośnych, samonośnych i wypełniających, działowych i osłonowych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej, a także do wykonywania przewodów kominowych w technologii tradycyjnej. Wymiary (szer. x dł. x wys.): 120 x 250 x 65 mm.