Hydroizolacja od fundamentu po dach
O niezawodności zabezpieczenia przesądza właściwa aplikacja i rodzaj produktów użytych do hydroizolacji. Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem ścian przed szkodliwym działaniem wodą są masy asfaltowe.
Solidne zabezpieczenie budynku przed działaniem wody to bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania przez długie lata. Dachy wymagają ochrony przed deszczem i śniegiem, natomiast mury – zarówno przed wodą opadową, jak i tą bardziej destrukcyjną – gruntową.
Do bezszwowego zabezpieczania budynków przed działaniem wody i wilgoci od kilkudziesięciu lat stosuje się abizole – produkty wytwarzane na bazie asfaltów. W linii Tytan Professional ich skład wzbogacono kauczukiem syntetycznym oraz specjalnymi dodatkami zwiększającymi elastyczność i odporność powłok izolacyjnych na spękania powstałe pod wpływem mrozu. Abizole, Disprobit i Disprobit Grunt Koncentrat tworzą szczelne powłoki wodochronne, zabezpieczające budynki skuteczniej i na dłużej.
Ważne przygotowanie podłoża
Przed nałożeniem właściwej masy bitumicznej niezbędne jest gruntowanie podłoża dla uzyskania ściśle przylegającej i trwałej membrany izolacyjnej. Zmniejsza ono nasiąkliwość, poprawia spoistość oraz zwiększa przyczepność mas powłokowych nakładanych na podłoże.
Do tego celu służy Disprobit rozcieńczony wodą w stosunku 1:2 lub specjalnie opracowana emulsja asfaltowo- lateksowa w postaci koncentratu – Disprobit Grunt. Jest to masa o dużej zawartości asfaltu, lekko modyfikowana kauczukiem syntetycznym, przeznaczona do gruntowania podłoży pod masy bitumiczne na bazie dyspersji wodnych oraz pod papy termozgrzewalne. Nie zawiera rozpuszczalników organicznych i może być stosowana w kontakcie ze styropianem. Drobne cząsteczki Disprobit Gruntu wnikają w podłoże znacznie głębiej niż rozcieńczone masy powłokowe, tworząc warstwy izolacyjne bardzo silnie z nim związane. Dzięki skoncentrowanej formie, Disprobit Grunt jest bardzo ekonomiczny – 1 kg masy wystarcza na zagruntowanie do 25 m2 powierzchni pod papę i aż do 50 m2 powierzchni pod masy bitumiczne.
Hydroizolacja właściwa
Kolejnym krokiem po zagruntowaniu powierzchni fundamentów jest nałożenie masy hydroizolacyjnej stanowiącej właściwą powłokę chroniącą przed działaniem wody i wilgoci. Do zabezpieczenia ścian i ław fundamentowych najczęściej stosuje się masy bitumiczne na bazie dyspersji wodnych, bezpiecznych dla styropianowych izolacji termicznych, jak np. Disprobit Tytan Professional.
Jest to produkt o dużej zawartości suchej masy (do gruntowania rozcieńcza się go wodą w stosunku 1:2), dzięki czemu już dwie jego warstwy po wyschnięciu tworzą elastyczną i wodoszczelną powłokę przeciwwilgociową. Disprobit Tytan Professional nie zawiera rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu nie niszczy styropianu – materiału najczęściej używanego do ocieplania ścian fundamentowych. Disprobitem zabezpieczy się przed wilgocią podziemne części budowli oraz wykona podposadzkową izolację przeciwwilgociową piwnic, garaży, tarasów i balkonów.
- Czytaj też: Masy KMB
Zabezpieczenie dachu
W zmiennym, polskim klimacie, pod wpływem niskich i wysokich temperatur oraz działania promieni słonecznych, dachy domów starzeją się i ulegają częstym uszkodzeniom. Brak regularnych przeglądów i konserwacji dachu to ryzyko zawilgocenia murów i nieodwracalnych szkód, takich jak np. przemarzanie ścian i utrata ich termoizolacyjności, pojawienie się wykwitów, grzybów i pleśni, uszkodzenia tynku a nawet zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji. Aby temu zapobiec, każdej wiosny należy ocenić stan dachu i zniszczenia powstałe podczas zimy, a następnie przystąpić do jego naprawy.
Do tego celu doskonale nadaje się dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa Disprobit Tytan Professional firmy Selena. Sprawdza się przy renowacji i konserwacji pokryć dachowych wykonanych z pap i mas asfaltowych, blachy itp. Przy jej użyciu wykonuje się też nowe, bezspoinowe powłoki dachowe na podkładzie z papy, włókniny lub tkaniny technicznej.