Jak chronić fundamenty budynku?
Fundamenty budynku to miejsce narażone na zawilgocenia. Niewłaściwe odprowadzenie wód deszczowych, kapilarne podciąganie wody z gruntu, wysoki poziom wód gruntowych oraz chłonność gruntu to potencjalne przyczyny narażające budynek na wilgoć. Skutkiem jest uszkodzenie farb, tynków a nawet degradacja materiałów konstrukcyjnych. Długotrwałe zawilgocenie prowadzi do gromadzenie pleśni i grzybów na ścianach i podłogach, wdychanie mikrotoksyn przez człowieka wywołuje alergie, choroby układu oddechowego oraz inne schorzenia.
Przeciwwilgociowa izolacja pozioma musi być połączona z pionową, aby skutecznie zabezpieczać budynek. Innymi słowy papę należy starannie połączyć z masą izolacyjną.Do izolacji termicznej fundamentów stosujemy styropian specjalnie dedykowany w to miejsce. W Fabryce Styropianu ARBET produkowane są płyty tego typu w dwóch odmianach: Hydropian EPS P 100 oraz Hydropian EPS P 150.
Przy płytach tego typu istotne jest aby były wyprodukowane ze specjalnego surowca hydrofobowego, który charakteryzuje się ograniczoną chłonnością wilgoci na poziomie maksymalnie 4 procent. Producent styropianu przeprowadza badanie chłonności przez 28 dni a otrzymany wynik zawiera w Deklaracji Właściwości Użytkowych. Takie właśnie testy wykonywane są w laboratoriach fabrycznych FS ARBET, w każdym z pięciu zakładów producenta.
Ważnym parametrem jest wytrzymałość na naprężenia ściskające. Im większy nacisk gruntu na styropian tym parametr ten powinien być wyższy, jednak standardowo nie niższym niż 100 kPa. Innym istotnym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła, który określa zdolność danego styropianu do przewodzenia ciepła. Wspomniane wyżej rodzaje styropianu fundamentowego Fabryki Styropianu ARBET mieszczą się w przedziale od 0.035 do 0.036 W/(m*K).
Fundamentowe płyty styropianowe przyklejamy podobnie jak płyty elewacyjne. Płyty montujemy na tzw. mijankę. Dla precyzji naciągamy linki w pionie i poziomie, aby uniknąć odchyłów. W odróżnieniu od elewacji nie stosujemy kołków, które mogłyby być potencjalnym miejscem do głębokiej penetracji wilgoci. Do przyklejenia płyt styropianowych na wcześniej zaizolowany przeciwwilgociowo fundament stosujemy kleje bitumiczne na bazie wody (a nie rozpuszczalników) lub na klej poliuretanowy. Tak przyklejone płyty możemy dodatkowo zabezpieczyć z zewnątrz folią kubełkową.
Autorem informacji jest Eugeniusz Solarz, kierownik ds inwestycji Fabryki Styropianu ARBET