Lepik asfaltowy: izolacja przeciwwodna i izolacja przeciwwilgociowa
Dyspersyjny lepik asfaltowy modyfikowany kauczukiem syntetycznym trwale chroni konstrukcje betonowe przed działaniem wilgoci oraz wody gruntowej i opadowej. Preparat jest stosowany na zimno, co znacznie ułatwia i przyspiesza jego aplikację.
Abizol ST Tytan Professional to lepik na zimno przeznaczony jest do wykonywania hydroizolacji i przyklejania płyt styropianowych i ekstrudowanych do betonu, ścian murowanych oraz wykonywania hydroizolacji części podziemnych budowli i podposadzkowo tarasów. Preparat nie zawiera rozpuszczalników, a więc nie uszkadza styropianu.
Jest odporny na spękania pomrozowe, dzięki czemu trwale chroni oraz skutecznie zabezpiecza i izoluje.
Tak wykonane warstwy izolacji charakteryzują się dużą odpornością na spękania powstające na skutek mrozów. Właściwości elastoplastyczne sprawiają, że powłoka nie pęka i nie kruszy się. Dzięki dodatkowi kauczuku środek tworzy zwarte i elastyczne powłoki, które niwelują pęknięcia podłoża do 5 mm. Dodatkowo są one odporne na działanie kwaśnych opadów, słabych kwasów oraz ługów.
- Czytaj też: Hydroizolacja balkonu
Preparat nadaje się do stosowania na podłożach o skomplikowanych kształtach. Dzięki własnościom tiksotropowym nie spływa nawet z pionowych powierzchni. Tworzy bardzo szczelne powłoki i dokładnie pokrywa elementy o dowolnych spadkach. Dlatego też sprawdza się przy izolowaniu dachów z występującymi tam kominami czy klimatyzacją (dzięki masie nie występuje przeciekanie na "szwach" w połączeniach papy). Obróbka przy kominach i klimatyzatorach jest znacznie łatwiejsza niż w wypadku np. papy.
Ma zastosowanie również w izolacji budowli w części pod powierzchnią gruntu. Można używać go między innymi do hydroizolacji podziemnych części budowli (ław fundamentowych, fundamentów itp.) - lekkich, średnich i ciężkich przeciwwodnych, do hydroizolacji stropów na gruncie w piwnicach i garażach oraz hydroizolacji podposadzkowej tarasów i balkonów.
Dane techniczne
temperatura powietrza i podłoża podczas stosowania | od +5 do +35°C |
---|---|
grubość warstwy | do 2 mm |
czas schnięcia | 3-5 dni |
zużycie | - punktowe klejenie styropianu: ok. 1 kg/m2; - hydroizolacja: 1,2 kg / m2 na 1mm grubości warstwy |
liczba warstw | min. 2 |
czyszczenie narzędzi | wodą, po zaschnięciu rozpuszczalnikiem organicznym |
Sposób użycia
- przygotowanie podłoża: nie może być zmrożone, oszronione, musi być pozbawione zastoin wody. Należy usunąć luźne elementy, ostre krawędzie, zanieczyszczenia, części metalowe oraz trzeba je odrdzewić. Ubytki wyspoinować, powierzchnie porowate wyrównać zaprawą cementową. Podłoże trzeba zagruntować preparatem głęboko-penetrującym i poczekać do jego wyschnięcia,
- przyklejanie płyt styropianowych: prace trzeba rozpocząć od dna wykopu. Preparat nakłada się punktowo na płyty styropianowe i przykładając je do podłoża, dociskać ruchem kolistym. Czas wiązania wynosi ok. 3-5 dni. Stosować na zimno,
- wykonywanie hydroizolacji: stosować na zimno. Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy masę nakładać pacą lub kielnią, starając się zachować jednakową grubość nakładanej warstwy (około 1 mm). Grubość warstwy trzeba kontrolować przez sprawdzanie zużycia masy (1,2 kg/m2 ). Masę nakłada się w minimum 2 warstwach, każdą następną prostopadle do poprzedniej. Kolejne warstwy nakłada się po należytym wyschnięciu poprzedniej (warstwa o grubości 1 mm schnie ok. 24 godziny w temp. +23°C).
Preparat przechowuje się w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, w temperaturze od +5 do +35°C.