Dom energooszczędny. Oświetlenie i sprzęt AGD w domu energooszczędnym

2013-12-03 11:10
Oprawa oświetleniowa
Autor: Jarosław Chabros

Oświetlenie domu energooszczędnego powinno, podobnie jak inne elementy, spełniać warunek oszczędności i efektywności energetycznej. Rodzaj i rozmieszczenie opraw oświetleniowych muszą być dobrane do charakteru pomieszczenia oraz uwzględniać ogólne założenia, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii. Podobne warunki musi spełniać sprzęt AGD.

Oświetlenie w domu energooszczędnym

W domu energooszczędnym zaleca sią stosować sterowanie oświetleniem, polegające na automatycznym wyłączaniu, ściemnianiu i rozjaśnianiu pojedynczych opraw oświetleniowych, jak i ich grup zależnie od warunków lub zaprogramowanych wcześniej scenariuszy. Sterowanie oświetleniem można zintegrować z innymi układami, na przykład żaluzjami, czujnikami ruchu, wyłącznikami czasowymi lub z systemem alarmowym.
Zarówno oprawy, jak i źródła światła powinny być bezpieczne i trwałe, mieć dużą skuteczność świetlną i zapewniać komfortowe warunki eksploatacji. Podstawowe zalecenia dla oświetlenia w domu energooszczędnym to:

  • moc jednostkowa źródeł światła nie powinna przekraczać 8-10 W/m² pomieszczenia; spełnienie tego warunku umożliwia łączenie oświetlenia LED i świetlówkowego;
  • w pomieszczeniach rzadko używanych i krótko oświetlanych należy stosować źródła światła odporne na częste włączanie i o niskim koszcie energetycznym rozruchu;
  • należy maksymalnie wykorzystać oświetlanie pomieszczeń światłem dziennym oraz ograniczyć do minimum oświetlenie posesji wokół domu.


Zalecane parametry urządzeń
W budynkach energooszczędnych należy stosować urządzenia o odpowiednim standardzie energetycznym:

  • wyłącznie silniki spełniające wymagania klasy sprawności IE3;
  • pompy o klasie sprawności odpowiednio co najmniej A i B;
  • AGD (chłodziarki, zamrażarki i chłodziarkozamrażarki, suszarki bębnowe, pralki bębnowe, pralkosuszarki, zmywarki do naczyń, piekarniki elektryczne) o klasie efektywności energetycznej jak w tabeli.

Aby uniknąć przegrzania w domu energooszczędnym z dużą masą akumulacyjną, konieczne są odpowiednie rozwiązania już na etapie projektowania. W budynkach o standardzie NF40 i NF15 dwa pierwsze zalecenia są obowiązkowe.

Zalecane wymagania dla sprzętu AGD stosowanego w domach energooszczędnych

Rodzaj urządzenia Standard NF40 Standard NF15
Chłodziarki, chłodziarkozamrażarki A+ A++
Zamrażarki A++ A+++
Suszarki bębnowe A A
Suszarki kondensacyjne A A
Pralki bębnowe A++ A+++
Pralkosuszarki A A
Zmywarki do naczyń A++ A+++
Piekarniki elektryczne A A

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej