EI - energooszczędne oprawy oświetleniowe z elektronicznymi statecznikami
Wszystkie oprawy wyposażane w EI są znacznie lżejsze, łatwiejsze w obsłudze i tańsze w transporcie. Wynika to z mniejszej masy niż stateczników elektromagnetycznych (średnio o 60%). Miniaturyzacja oznacza również mniej materiałów zużytych przy produkcji i pakowaniu oraz mniej odpadów obciążających środowisko naturalne w procesie produkcji jak i po zakończonej eksploatacji.
Jedną z przyczyn niekorzystnych zmian klimatycznych na świecie jest emisja przez elektrownie CO2 oraz innych gazów powodujących efekt cieplarniany. Ograniczenie spożycia energii elektrycznej jest bardzo istotnym elementem ochrony środowiska naturalnego. W światowym zużyciu energii oświetlenie stanowi ok. 20%, w związku z tym największe oszczędności można osiągnąć w najczęściej stosowanych oprawach. Znaczna część energii zużywana jest w biurach, sklepach, szkołach, zakładach przemysłowych i supermarketach. Stosowane są tam oprawy na lampy fluoroscencyjne wyposażone w konwencjonalne stateczniki elektromagnetyczne Energooszczędną alternatywą dla tego typu rozwiązań są oprawy wyposażone w stateczniki elektroniczne pozwalające na oszczędności sięgające w zależności od zamienianego lub porównywanego systemu od 20% do 40%.
W 1997 roku na Światowej Konferencji Klimatycznej poświęconej zmianom klimatycznym, Europejski Parlament przyjął Dyrektywę 2000/55/EC Komisji Europejskiej dotyczącą ochrony środowiska poprzez wymianę w sprzedawanych oprawach standardowych stateczników elektromagnetycznych na bardziej przyjazne dla środowiska stateczniki elektroniczne.
W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej wymagane będzie od polskich producentów i firm oferujących sprzęt oświetleniowy spełnienie zaleceń wszystkich dyrektywy, wówczas sprzedawane oprawy oświetleniowe powinny być wyposażenie w energooszczędne stateczniki.
Energooszczędności z zastosowania opraw elektronicznych sięgają od 20% do nawet 40% - pozwala to na maksymalne skrócenie czasu zwrotu inwestycji spożytkowanych na nowoczesne energooszczędne oświetlenie. W ciągu bardzo krótkiego okresu użytkowania opraw - w przypadku wersji 2x58W zwrot następuje już po 4 miesiącach - inwestycja w oprawy elektroniczne zwraca się w różnicy kosztów eksploatacji instalacji.
Po krótkim czasie zwraca się koszt zakupu całej oprawy elektronicznej (nawet już po 2,5 roku1 - dla oprawy TMS022 258 EI). Inwestycja w oprawę ze statecznikiem elektronicznym zostaje opłacona rachunkiem za energie elektryczną.
Następnie elektroniczne oświetlenie przynosi już użytkownikowi zysk z tytułu energooszczędności.
Tego rodzaju kalkulacja może być nawet podstawą do kredytowania zakupu nowoczesnego energooszczędnego oświetlenia dla szkół, przedszkoli, bibliotek, budynków użyteczności publicznej, biur, sklepów, urzędów w gminach i miastach.
Podstawową funkcją statecznika elektronicznego jest ograniczenie i stabilizacja prądu lampy (podobnie jak konwencjonalnego) oraz dostarczenie odpowiedniego napięcia zapłonu (w tym przypadku zastępuje zapłonnik). Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem mocy: 0,96.
Oprawy wyposażone w stateczniki elektroniczne oprócz znacznych korzyści dla użytkownika wynikających z oszczędności energii zapewniają znaczną wygodę użytkowania.
- Praca stateczników na wysokiej częstotliwości ponad 42 kHz (zamiast 50Hz - w obwodach elektromagnetycznych) gwarantuje wysoką jakość światła wynikająca z braku widocznej pulsacji emitowanego strumienia świetlnego w czasie pracy świetlówek - wyeliminowane zostało irytujące dla oka migotanie (spotykane w obwodach elektromagnetycznych). Nie występuje również niebezpieczny np. w fabrykach efekt stroboskopowy - wielka częstotliwość pracy lampy zapobiega efektowi niedostrzegania przez oko poruszających się maszyn wirujących - przy pracy oprawy ze statecznikami elektromagnetycznymi oraz standardowymi świetlówkami efekt ten jest szczególnie silny, niebezpieczny i meczący.
- W elektronicznych oprawach zużyta świetlówka po kilku próbach zapłonu jest automatycznie wyłączana, poprawia to komfort pracy w porównaniu do układów konwencjonalnych (wielokrotne, uciążliwe dla użytkownika załączanie lampy).
- Stateczniki elektroniczne nie emitują żadnych słyszalnych dla ucha dźwięków, w przypadku stateczników konwencjonalnych (urządzeń indukcyjnych) czasami efekty występowały.
- Stateczniki EI należą do grupy stateczników o tzw. zimnym starcie.
Przyjemniejsze warunki przebywania w pracy (nie absorbujące uwagi oświetlenie) wpływa pozytywnie na ergonomie miejsca pracy, a tym samym na wzrost efektywności zatrudnionych.
Wszystkie oprawy wyposażane w EI są znacznie lżejsze, łatwiejsze w obsłudze i tańsze w transporcie, co wynika z mniejszej masy niż stateczników elektromagnetycznych średnio o 60% . Miniaturyzacja oznacza również mniej materiałów zużytych przy produkcji i pakowaniu oraz mniej odpadów obciążających środowisko naturalne w procesie produkcji jak i po zakończonej eksploatacji.
Producentem opraw z elektronicznym sterownikiem jest firma Philips.
Porównanie parametrów opraw | ||
EI | HFB/P/R | |
Trwałość użytkowa (*) | 35.000 h | 50.000 h |
Pobór mocy 1/2x36 + 1/2x58 | 36/72 55/110 | 37/72 55/110 |
Uruchomienie po wymianie lampy | Konieczność wyłączenia oprawy na 30s | automatycznie |
Częste włączanie i wyłączanie opraw | nie zalecane stosowanie opraw EI | HFP/R |
Możliwość ściemniania lamp | brak | HFR |
* - 90% stateczników nadal funkcjonuje