ELGOPARK - oprawy parkowe
Wymagania oświetleniowe stawiane oprawom do oświetlenia zarówno kompleksów handlowych, jak i przeznaczonym do oświetlenia terenów publicznych, wskazują na konieczność ograniczenia do minimum tzw. zanieczyszczenia światłem środowiska zewnętrznego, czyli rozświetlenia nocnego nieba, olśnienia czy oświetlenia z sąsiedztwa. Rozświetlenie nocnego nieba polega na rozproszeniu w górę ok. 25% światła w oświetleniu zewnętrznym, co dodatkowo powoduje marnotrawstwo energii elektrycznej.
Prawidłowe oświetlenie ciągów pieszych powinno spełniać różne funkcje. Najważniejsze z nich to zmniejszenie ryzyka wandalizmu. Oświetlenie powinno także pełnić rolę dekoracyjną miast, parków, ogrodów, ciągów spacerowych, otoczenia wokół domów mieszkalnych itp. Zatem każdy nieprzewidziany efekt świetlny, zbyt małe lub zbyt duże natężenie światła, gra cieni czy olśnienie, mogą zepsuć lub znacznie zniekształcić obraz rzeczywistości. |
Z punktu widzenia potrzeb oświetleniowych ciągi piesze obejmują:
- kompleksy handlowe - tutaj rolą oświetlenia jest przyciąganie klientów do sklepów i stworzenie poczucia komfortu i relaksu.
Kompleksy występują zarówno jako tereny handlowe otwarte dla ruchu kołowego, jak i przeznaczone tylko dla pieszych. W oświetleniu kompleksów handlowych można stosować wielorakie wersje opraw, montowanych na słupach o różnej wysokości oraz współpracujących z różnorodnymi źródłami światła, które nie tylko powinny zapewnić dużą skuteczność świetlną, ale także poprzez odpowiednią barwę światła wpływać na tworzoną atmosferę. Ostateczny wybór oświetlenia zależy od wymagań architektonicznych, funkcjonalnych, a także estetycznych oświetlanego kompleksu handlowego.
- tereny publiczne - stworzone głównie dla wypoczynku - są to m.in. parki i tereny
zabytkowe, promenady spacerowe, osiedla mieszkaniowe.
Oświetlenie miejsc publicznych odgrywa ważną rolę w kreowaniu aktywności ludzi i tworzeniu nastroju. Nie można jednak pominąć podstawowej funkcji oświetlenia, jaką jest zapewnienie mieszkańcom:
możliwości bezpiecznego poruszania się, dokładnej orientacji w terenie czy też dobrego
widzenia ogólnego po zmroku.
Wymagania oświetleniowe stawiane oprawom do oświetlenia zarówno kompleksów handlowych, jak i przeznaczonym do oświetlenia terenów publicznych, wskazują na konieczność ograniczenia do minimum tzw. zanieczyszczenia światłem środowiska zewnętrznego, czyli rozświetlenia nocnego nieba, olśnienia czy oświetlenia z sąsiedztwa. Rozświetlenie nocnego nieba polega na rozproszeniu w górę ok. 25% światła w oświetleniu zewnętrznym, co dodatkowo powoduje marnotrawstwo energii elektrycznej. Zjawisko olśnienia występuje wtedy, gdy w polu widzenia znajdują się nadmiernie jaskrawe źródła światła na ciemnym tle, które powodują dyskomfort widzenia i pogorszenie postrzegania przedmiotów. Natomiast oświetlenie z sąsiedztwa polega na oświetlaniu innych obiektów, co nie było zamierzonym efektem przy projektowaniu, (np. gdy zainstalowane oprawy oświetleniowe świecą w okna domów z nimi sąsiadujących). Aby ograniczyć zanieczyszczenie światłem środowiska zewnętrznego należy stosować odpowiednio zaprojektowane oprawy, zaś w doborze oświetlenia opierać się na wiedzy i doświadczeniu projektanta oświetlenia, architekta oraz inwestora i producenta.
Biorąc pod uwagę zarówno potrzeby użytkowe, jak i funkcjonalno - estetyczne dla tego typu oświetlenia, Zakłady Sprzętu Oświetleniowego "ELGO" z Gostynina zaprojektowały oraz wprowadziły do swojej oferty rodzinę opraw o nazwie handlowej ELGOPARK.
Oprawy te przystosowane są do montażu na wysokim słupie lub niskim słupku. W zależności od potrzeb klienta odbłyśniki opraw mogą być wykonane w kształcie stożka, sfery lub walca. Źródła światła i osprzęt są chronione przed wnikaniem ciał stałych i wody przez klosze i obudowy wykonane z tworzyw sztucznych nietłukących, (tzw. materiałów "wandaloodpornych"). Prawidłowość rozsyłów świetlnych jest zachowana dzięki zastosowaniu odpowiednio ukształtowanych segmentowych rastrów i specjalnego odbłyśnika. Oprawy wykonywane są w wielu wariantach kolorystycznych (standardowo: stalowy-jasny, grafitowy (czarny), brązowy, zielony) co umożliwia właściwy dobór oprawy do miejsca w którym będzie zastosowana. Konstrukcja opraw umożliwia zastosowanie różnych rodzajów źródeł światła w jednej wersji osłony lampy i komory osprzętu elektrycznego, tj.: żarówek, świetlówek kompaktowych, lamp rtęciowych, sodowych i metalohalogenkowych.
Najnowszymi propozycjami w grupie są oprawy ELGOPARK typu ZSD1, ZRD1, ZFD1, ZHD1 i ZŻD1 przystosowane do montażu na wysokim słupie. Nowością w budowie układu optycznego są tutaj rastry wewnętrzne oraz dwuelementowy odbłyśnik - tzw. "kapelusz", wykonany w kształcie walca. Podobnie, jak pozostałe typy ELGOPARK, współpracują one z różnorodnymi źródłami światła (żarówkami, świetlówkami kompaktowymi, wysokoprężnymi lampami sodowymi, rtęciowymi i metalohalogenkowymi), są wykonane z materiałów trwałych i przyjaznych dla środowiska naturalnego (w zakresie wytwarzania i eksploatacji).
Charakterystyka
ZSD1 - wysokoprężne lampy sodowe o mocach 70 i 100 W,
ZRD1 - wysokoprężne lampy rtęciowe o mocach 80 i 125 W,
ZHD1 - wysokoprężne lampy metalohalogenkowe o mocach 70 i 100 W,
ZFD1 - jedna lub dwie świetlówki kompaktowe o mocach 36 W,
ŻŻD1 - żarówka mleczna o mocy 100 W,
- kolorystyka opraw: stalowy jasny, grafit (czarny)
- przystosowane do mocowania na wysokim słupie o średnicy 60 mm oraz 40 lub 48 mm, dzięki zastosowaniu specjalnych tulei dostarczonych z oprawą,
- zalecana wysokość zawieszenia opraw 3-4 m,
- napięcie zasilania 230V,
- klasa ochronności przed porażeniem elektrycznym - II,
- stopień ochrony przed zanieczyszczeniami IP 54.
Budowa
- korpus górny: z kloszem i układem optycznym,
- układ optyczny wykonany z blachy aluminiowej, zbudowany z dwuelementowego odbłyśnika ("kapelusza"), element górny w kształcie walca oraz segmentowych rastrów wewnętrznych,
- korpus dolny: osłona, osprzęt na płycie montażowej,
- klosz i korpusy wykonane z poliwęglanu, odpornego na udary mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych, co zapewnia długotrwałe i bezpieczne użytkowanie opraw
Przykładowe wykresy krzywych światłości opraw ZSD1-100 i ZFD1-236
ZSD1-100 | ZFD1-236 |
Dane techniczne opraw