Gruntowe i dachowe instalacje przeciwoblodzeniowe zapewnią bezpieczeństwo zimą

2011-12-13 9:47
Gruntowe i dachowe instalacje przeciwoblodzeniowe zapewnią bezpieczeństwo zimą
Autor: DEVI

Odśnieżanie chodnika i dachu. Instalacje przeciwoblodzeniowe ułożone w chodniku (gruntowe ) zapewnią bezpieczeństwo pieszym natomiast dachowe instalacje przeciwoblodzeniowe zapobiegną zaleganiu wody z roztopionego śniegu w rynnach nie dopuszczając do powstawania niebezpiecznych sopli oraz nawisów śnieżnych.

Zimowa aura, mimo uroku niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw będących zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Ale zima nie musi być niebezpieczna, wystarczy się do niej odpowiednio przygotować. Odśnieżanie chodnika może być łatwe i przyjemne.

Śnieg i lód przeważnie usuwany jest z chodników ręcznie lub przy użyciu środków chemicznych. Posypywanie chodników solą, piaskiem czy specjalnymi mieszankami oprócz tego, że zanieczyszcza środowisko, niszczy też nawierzchnię oraz instalacje podziemne, co wymaga potem kosztownych remontów i napraw. Gromadzenie się śniegu na dachu i w rynnach przy niskich temperaturach mogą powodować uszkodzenie poszycia dachu, rynien, rur spustowych. Nie można też zapominać o bezpieczeństwie ludzi przechodzących w pobliżu budynków ze zwisającymi z krawędzi dachu soplami lodu, które są poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia i życia.

Nie dla sopli, nawisów śnieżnych i śliskich chodników

– Należy pamiętać, że to właściciele i administratorzy domów zobligowani są przez prawo do zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Dotyczy to przede wszystkim regularnego odśnieżania chodników, terenu znajdującego się wzdłuż posesji oraz usuwania zalegających połaci śniegu z dachu. Co więcej, konsekwencje prawne wypadku, do którego dochodzi na śliskim chodniku albo przez spadające nawisy śnieżne, ponosi właściciel posesji – mówi Jan Stachurski, Komendant Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim.

Instalacje przeciwoblodzeniowe - rodzaje

W skutecznym zapobieżeniu takich problemów mogą pomóc kable grzejne oferowane przez DEVI. Są to m.in. gruntowe, dachowe i rynnowe systemy przeciwoblodzeniowe oraz systemy grzewcze dla rurociągów.
Gruntowe instalacje przeciwoblodzeniowe przystosowane są do wszelkiego rodzaju nawierzchni. Można je instalować pod asfaltem, betonem, terakotą czy kostką brukową. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa przyczyniają się one do ochrony środowiska naturalnego eliminując potrzebę stosowania soli, żwiru lub pługów odśnieżających. 
Dachowe instalacje przeciwoblodzeniowe skutecznie zapobiegają uszkodzeniu konstrukcji dachowych i fasad budynków. Dodatkowo zapobiegają zaleganiu wody z roztopionego śniegu i lodu w rynnach i nie dopuszczają do powstawania niebezpiecznych sopli oraz nawisów śnieżnych.

Kable grzewcze Jak to działa?

Systemy DEVI składają się z inteligentnego termostatu, elektrycznych przewodów grzewczych  oraz specjalnie zaprojektowanych akcesoriów, które ułatwiają instalację, bez względu na pogodę.

Dach bez sopli. W dachowych instalacjach przeciwoblodzeniowych przewody montowane są na samym dachu, w instalacji rynnowej, rurach odprowadzających lub w koszu dachu. System sterujący składa się ze zintegrowanych czujników wilgoci i temperatury powietrza oraz elektronicznych sterowników DEVIreg™ 850. Temperatura oraz wilgoć w obszarrze, na którym zostały zainstalowane kable grzejne, są w sposób ciągły kontrolowane. System grzewczy włącza się tylko w czasie mrozu i podczas opadów śniegu.
Bezpieczne schody i podjazd. Systemy DEVI do rozmrażania śniegu i lodu są w pełni automatyczne. Zintegrowane czujniki wilgoci i temperatury oraz termostaty DEVIreg™ 850 kontrolują panujące warunki atmosferyczne. Kable lub maty grzejne uruchamiane są tylko w razie potrzeby, a wyłączane gdy niebezpieczeństwo oblodzenia minie. Dzięki temu optymalne efekty można uzyskać przy minimalnym zużyciu prądu.

Instalacje  przeciwoblodzeniowe włączą się tylko wtedy, gdy są niezbędne

Systemy DEVI są w pełni zautomatyzowane. Dobrze zaprojektowany system przeciwoblodzeniowy może utrzymać czystą i suchą powierzchnię przez cały okres zimowy. Jego działanie nie jest bardzo kosztowne, ponieważ system grzewczy załącza się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Przewody grzewcze są wydajnie kontrolowane przez inteligentny termostat DEVIreg™ 850. W sezonie grzwczym koszt eksploatacji systemu przeciwoblodzeniowego gruntowego wynosi ok. 50 zł/m², natomiast systemu przeciwoblodzeniowego rynnowego to ok. 11 zł/m. Systemy DEVI są objęte 10-letnią gwarancją, a okres ich trwałości wynosi co najmniej 50 lat. Więcej informacji: www.devi.pl

Akcja „Bezpieczna zima"

"Bezpieczna zima z DEVI” to kampania edukacyjna zorganizowana przez markę DEVI (Danfoss Poland Sp. z o.o.), producenta elektrycznych systemów grzewczych. Celem akcji skierowanej do administratorów budynków oraz mieszkańców Grodziska Mazowieckiego jest uświadamianie, w jaki sposób można zapobiegać niebezpieczeństwom, jakie niesie ze sobą zimowa aura (m.in. śliskie chodniki, nawisy śnieżne). Akcja jest objęta patronatem burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego oraz Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. Realizowana będzie na przełomie 2011/2012 roku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej