Kominki elektryczne. Rodzaje kominków elektrycznych i zasada działania
Wiadomo, że w kominkach elektrycznych nie ma prawdziwego ognia. Jest on natomiast "identyczny z naturalnym". Dzięki nowoczesnej technologii producentom kominków elektrycznych udało się stworzyć niemal wierną kopię żywego ognia.
Kominek elektryczny to dobre i tak naprawdę jedyne rozwiązanie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, których wysokość przekracza 12 m lub, które mają więcej niż cztery kondygnacje. Pamiętajmy też, że kominek tradycyjny wymaga podłączenia do własnego komina i doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza do paleniska (najlepiej specjalnym kanałem) - tak stanowi Prawo budowlane. Wymogi te są trudne do spełnienia w budynkach wielorodzinnych.
Rodzaje kominków elektrycznych
Oferta kominków elektrycznych jest różnorodna. Dostępne są kominki ścienne, w tym w wersji panoramicznej, przeznaczone do zawieszenia na ścianie, a także modele stojące z gotowymi obudowami w różnych stylach. Kominki elektryczne dostępne są również w wersji narożnej, jako wkłady kominkowe przeznaczone do zabudowy lub jako wolno stojące, w postaci pieców kominkowych typu koza. Nowością są meble, np. szafki pod telewizor, z zainstalowanym otwartym kominkiem elektrycznym.
Autor: Optiflame
Kominek elektryczny w postaci wolno stojącego pieca typu koza o mocy 2 kW. Przyciski sterujące urządzeniem ukryte są za drzwiczkami
Kominki elektryczne - ogień i dym z efektem 3D
Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło na stworzenie w kominkach elektrycznych praktycznie wiernej imitacji ognia. Ogień wygląda na prawdziwy dzięki trójwymiarowemu efektowi płomieni, a także dymu i żarzących się polan drewna lub brykietu (do wyboru). Efekt 3D uzyskano, wykorzystując ultradźwięki do wytworzenia mgły wodnej, która jest odpowiednio podświetlona diodami LED. Palenisko kominka sprawia wrażenie przestrzennego, a tym samym wygląda bardzo naturalnie i jest praktycznie nie do odróżnienia od kominka tradycyjnego.
Nowoczesne kominki elektryczne są energooszczędne - kominek z samym efektem optycznym pobiera 120-300 W energii elektrycznej. Producenci kominków podają, że koszt godzinnej eksploatacji urządzenia wynosi zaledwie kilka groszy. Co ważne, tego rodzaju kominki mogą być wyposażone również w funkcję grzania - ciepło generują termowentylatory o przykładowej mocy 1,5 lub 2 kW.
Kominki bezobsługowe
Kominki elektryczne to urządzenia bezobsługowe. Łatwo się je montuje i uruchamia - wystarczy podłączyć do standardowego gniazdka elektrycznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, nie wymagają doprowadzenia powietrza do spalania oraz podłączenia do przewodów kominowych. Szyba i palenisko nie brudzą się w trakcie eksploatacji. Jedynie w czasie użytkowania kominka elektrycznego trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody w specjalnym zbiorniku, która potrzebna jest do wytwarzania mgły.
Jak na nowoczesne urządzenie przystało, pracą kominka elektrycznego można sterować, ręcznie lub zdalnie, za pomocą pilota. Regulacja obejmuje zarówno poziom jasności płomieni, jak i moc ogrzewania. Efekt 3D płomieni jest niezależny od trybu ogrzewania.
Autor: Optiflame/Glen Dimplex Polska
Elektryczny wkład kominkowy przeznaczony do montażu w ścianie