LED - technologia przyszłości

2008-08-29 14:36
Diody LED
Autor: Apollo Lighting

Już w najdawniejszych czasach światło było przedmiotem ludzkiego pożądania i budziło respekt. Jaki był prawdziwy początek, kto i w jaki sposób ujarzmił ogień, można się dzisiaj tylko domyślać. Dzisiaj światło spowszedniało, ale jego źródła wciąż są inspiracją artystów, projektantów, naukowców, a także zwykłych ludzi urządzających mieszkania.

LED - czyli light emitting diode - to małe diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny do takiego stopnia, że dzisiaj nie sposób nie natknąć się na nie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, dużej energooszczędności, długiej żywotności oraz prostocie technologicznej, wykorzystywane są zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w domu czy ogrodzie.

Historia
Wszystko wskazuje na to, że diody elektroluminescencyjne to wynalazek o blisko stuletniej historii. Według niektórych źródeł zjawisko elektroluminescencji zostało po raz pierwszy zaobserwowane w 1907 roku przez Henryego Josepha Rounda. W swoich badaniach stwierdził on bowiem, że połączenie półprzewodnika z metalem emituje światło widzialne. W 1927 roku Rosjanin Oleg Władymirowicz Losev opublikował szczegółowy opis diody elektroluminescencyjnej, a w 1936 roku Georges Destriau przedstawił wyniki swoich badań nad elektroluminescencją w siarczku cynku. Od tej pory coraz więcej naukowców zajmowało się zjawiskiem elektroluminescencji, jednak na wyprodukowanie pierwszej diody LED emitującej widzialne światło trzeba było poczekać aż do 1962 roku. Od tego momentu czerwone diody LED stały się niezwykle popularne, a pojawienie się diody zielonej dodatkowo zwiększyło atrakcyjność tego źródła jako zamiennika na przykład lampek neonowych. Diody LED znalazły się w wyświetlaczach kalkulatorów, zegarkach elektronicznych i lampkach kontrolnych. W 1992 roku pojawiła się niebieska dioda LED, natomiast obecnie dzięki wykorzystaniu wszystkich tych trzech kolorów możliwe jest stworzenie również jej białej wersji.

Zalety
Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii ledy mają wiele zalet, które deklasują tradycyjne źródła światła, takie jak np. żarówki. Przede wszystkim ich czas eksploatacji jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 100 tysięcy godzin. Ponadto źródła światła LED nie tracą pobieranej energii wydzielając niepotrzebne ciepło. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym cała moc zużywana jest na produkcję światła - gdyby stworzono diody o tej samej mocy co żarówka, emitowałyby one nawet trzy razy więcej światła pobierając taką samą ilość energii. Przewiduje się jednak, że w niedalekiej przyszłości diody LED o takiej mocy emitować będą aż 16 razy więcej światła. Ważną zaletą LED jest także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (brak szklanych elementów sprawia, że diody są praktycznie niezniszczalne) oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury. Z punktu widzenia zastosowania diod istotny jest tzw. kąt rozsyłu, który mieści się w ich przypadku w przedziale 1-150o, a także czas włączania, który jest 2 miliony razy krótszy od typowych żarówek.

Obsługa i zastosowanie 
Sposób obsługi diod stwarza niemal nieograniczone możliwości użytkowe. Mogą one być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła. Traktuje się je, jako punktowe źródło światła, co sprawia, że standardowe oprawy oświetleniowe nie nadają się do ich wykorzystania. Dlatego przed dużym wyzwaniem stoją projektanci i konstruktorzy. To od ich pomysłowości zależeć będzie zastosowanie diod LED w oświetleniu ogólnym, akcentującym, reklamowym czy dekoracyjnym. Obecnie najczęściej grupuje się kilka pojedynczych diod, by tworzyły układ możliwy do wykorzystania w tradycyjnych oprawach. Dzięki licznym zaletom stosowane są praktycznie wszędzie - do oświetlenia domów, lokali, budynków, ogrodów, pojazdów i tablic informacyjnych. Technologia LED wykorzystywana jest również w oświetleniu sygnalizacyjnym i ostrzegawczym. Wszystkie te elementy sprawiają, że dioda ma duże szanse zastąpić istniejące źródła światła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej