Licznik przedpłatowy a tani prąd w 2023 roku - czy ulga przysługuje posiadaczom urządzeń? Co to jest i jak działa licznik przedpłatowy?

2022-12-01 11:41
Licznik przedpłatowy a tani prąd
Autor: Getty Images Licznik przedpłatowy a tani prąd w 2023 roku - czy przysługuje ulga? Istnieje możliwość zrobienia debetu na licznik przedpłatowy, który umożliwia odbiorcy wykorzystanie większej ilości energii niż ta, którą zakupił

Licznik przedpłatowy czyli prąd na kartę, to stosunkowo nowe rozwiązanie w sektorze energetycznym. Działa jak doładowanie telefonu (pre paid), dlatego mitem jest twierdzenie, że liczniki te zostały oparte na skomplikowanym systemie. Licznik przedpłatowy to rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie z płaceniem coraz wyższych rachunków za prąd oraz dla tych, którzy lubią kontrolować swoje wydatki. Ostatnio, w kontekście zamrażania cen prądu przez rząd, użytkownicy liczników przedpłatowych zadają sobie pytanie czy mogą korzystać z tańszego prądu w 2023 roku - 69 gr/kWh (gospodarstwa domowe) i 79 gr/kWh (odbiorcy uprawnieni). Odpowiedź w artykule.

Spis treści

  1. Licznik przedpłatowy a tani prąd w 2023 roku
  2. Wzór oświadczenia dla odbiorców uprawnionych z licznikiem przedpłatowym
  3. Co to jest i jak działa licznik przedpłatowy?
  4. Czy doładowanie licznika przedpłatowego jest trudne?
  5. Jak zrobić debet na liczniku przedpłatowym?
  6. Czy z pomocą licznika przedpłatowego można oszczędzić?
  7. Licznik to dobre rozwiązanie dla wynajmujących i na działkę
  8. Jak zainstalować licznik przedpłatowy?

Licznik przedpłatowy a tani prąd w 2023 roku

Użytkownicy liczników przedpłatowych będący odbiorcami uprawnionymi mogą korzystać z tańszego prądu w cenie 79 groszy/kWh (785 zł/MWh). Muszą jednak złożyć oświadczenie do swojego dostawcy prądu.

Jeżeli oświadczenie zostało złożone do 30 listopada niższa stawka za prąd będzie stosowana od 1 grudnia 2022. Złożenie oświadczenia po 30 listopada 2022, powoduje że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

Natomiast osoby fizyczne, które korzystają z liczników przedpłatowych nie muszą składać takiego oświadczenia. Mają ustawowo zapewnioną stawkę za prąd - 69 groszy/kWh (693 zł/MWh), po przekroczeniu limitów 2000, 2600 albo 3000 kWh.

Czytaj więcej:

Wzór oświadczenia dla odbiorców uprawnionych z licznikiem przedpłatowym

Wzór oświadczenia można pobrać również poniżej:

Co to jest i jak działa licznik przedpłatowy?

Licznik przedpłatowy jest urządzeniem, dzięki któremu klient płaci z góry za energię elektryczną przed jej użyciem. Działa tu ta sama zasada co w przypadku telefonu na kartę. Najpierw płacimy za konkretną ilość energii kupując 20-ocyfrowy kod energetyczny. Następnie wprowadzamy go do licznika prądu, a dopiero później korzystamy z dostępnej energii.

Licznik taki możemy doładować dowolną kwotą, ale im więcej zapłacimy, tym więcej kWh energii mamy do wykorzystania. Ilość dostępnej energii sprawdzamy na bieżąco, odczytując na wyświetlaczu licznika liczbę kWh do zużycia.

Trzeba pilnować stanu licznika, aby nie zostać bez energii elektrycznej w domu. Kiedy już mamy bardzo mało pieniędzy na koncie, musimy je doładować. Analogicznie jak w przypadku telefonu na kartę.

Liczniki przedpłatowe służą do bezpośredniego pomiaru energii elektrycznej w klasie 1 lub 2, w jedno- i trójfazowych sieciach prądu przemiennego, zgodnie z normami IEC 1036 i PN-EN 61036. Są jednym z elementów składowych inteligentnej sieć elektroenergetycznej Smart Grid.

Licznik przedpłatowy
Autor: Getty Images Kod energetyczny należy wklepać do licznika przedpłatowego za pomocą znajdującej się na nim klawiaturze

Czy doładowanie licznika przedpłatowego jest trudne?

To, że doładowanie licznika przedpłatowego jest trudne, to mit. Istnieje kilka sposobów na doładowanie urządzenia.

Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest doładowanie przez internet (online). Wystarczy wejść na stronę dostawcy, odnaleźć zakładkę "doładuj licznik". Następnie wprowadzić cyfrowy kod kreskowy z indywidualnej karty przypisanej do punktu poboru energii, zadeklarować kwotę zakupu i rodzaj płatności. Na podany adres e-mail zostanie przesłany kod doładowania lub informacja o doładowaniu salda licznika. Istnieje też możliwość doładowania prądu za pomocą aplikacji, jeśli dostawca korzysta z usług partnerów.

Można również doładować licznik przedpłatowy w punkcie sprzedaży znajdującym się w rejonie energetycznym odbiorcy, w Biurze obsługi klienta (BOK) lub dzwoniąc na infolinię. Takie rozwiązanie proponuje np. PGE.

Reasumując, wszytko zależy od rozwiązań jakie udostępnia dostawca. Ważną informacją jest też to, że kolejną porcję energii można wprowadzić do licznika w dowolnym momencie, nie czekając np. na wyczerpanie kredytu.

Ważne

Doładowując regularnie licznik przedpłatowy na bieżąco kontrolujemy ceny prądu u swojego dostawcy, co przy aktualnych, dynamicznych podwyżkach jest dość istotne.

Jak zrobić debet na liczniku przedpłatowym?

Czy prąd na kartę to nie jest ryzykowne rozwiązanie? Przecież zawsze można zapomnieć o doładowaniu licznika na czas. Co jeśli wydarzy się to w weekend lub w święta? Wtedy właśnie możemy uruchomić debet, który umożliwia korzystanie z rezerwowej porcji energii. Naliczone kilowaty zostaną automatycznie odjęte przy następnym doładowaniu.

Ważne

Liczniki przedpłatowe mają możliwość ustawienia debetu, czyli dystrybutor energii może pozwolić odbiorcy na wykorzystanie większej ilości energii niż ta, którą zakupił. W tym celu wykorzystywane są tzw. kody techniczne, za pomocą których ustala się debet.

Jednak trzeba wiedzieć, że na rynku jest coraz więcej systemów sprzedaży kodów z możliwością zakupu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czy z pomocą licznika przedpłatowego można oszczędzić?

Kupując określoną liczbę kilowatów, mamy zużycie energii pod kontrolą. Dodatkowo zaczynamy przykładać większą wagę do tego, ile prądu zużywamy i w jaki sposób, wiemy jakie są aktualne stawki za prąd. To wszystko z czasem przełoży się na lepszą świadomość energetyczną oraz coraz większą kontrolę nad swoimi finansami.

Czytaj też:

Licznik to dobre rozwiązanie dla wynajmujących i na działkę

Licznik przedpłatowy świetnie sprawdzi się w lokalach wynajmowanych lub w miejscach, w których przebywamy sporadycznie np. w domkach letniskowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wynajmujący mogą mieć pewność, że najemcy nie zostawią ich z zadłużeniem za energię elektryczną. Natomiast jeżeli chodzi o działki, po prostu nie doładowujemy licznika przedpłatowego kiedy nie ma nas na miejscu.

Dostawcy energii często proponują założenie licznika tym klientom, którzy mają problem z regulowaniem należności za energię elektryczną.

Jak zainstalować licznik przedpłatowy?

Jeżeli zdecydujemy się na założenie licznika przedpłatowego musimy sprawdzić, czy nasz dostawca oferuje takie rozwiązanie. Jeżeli tak, możemy złożyć wniosek w salonie dostawcy lub online. Często potrzebne są dodatkowe dokumenty (zależy od dostawcy). Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zazwyczaj musimy liczyć się z kosztami instalacji w wysokości kilkuset złotych. Czasami koszty instalacji pokrywa dostawca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej