Nowe standardy dla diod OLED

2009-01-30 22:42
Nowe standardy dla diod OLED
Autor: BASF

Firmy BASF i Osram Opto Semiconductors opracowały wydajną organiczną diodę elektroluminescencyjną (organic light-emitting diode, OLED): po raz pierwszy dioda OLED ma wydajność świetlną na poziomie ponad 60 lumenów na Wat (lm/W) i równocześnie spełnia wymagania międzynarodowej normy Energy Star SSL Standard pod względem wymagań w stosunku do koloru.

Wydajność świetlna tej skali została już wcześniej osiągnięta (wydajność świetlna to stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez lampę do pobieranej przez nią energii – im większa wydajność, tym mniejsze straty energii). Jednak do chwili obecnej temperatury barwowe diod OLED nie zawierały się w akceptowalnym zakresie współrzędnych barwowych krzywej Plancka, według definicji normy Energy Star SSL Standard. Temperatury barw nowych diod OLED znajdują się w tym zakresie. Oznacza to, że ich światło zachowuje biały kolor na różnych poziomach intensywności.

Dzięki opracowaniu białej diody OLED o wysokiej wydajności świetlnej osiągnęto ważny etap na drodze do uzyskania komercyjnego oświetlenia OLED.

Nowe diody zawierają fosforyzujące kompleksy metali jako materiały emitujące światło oraz indywidualnie opracowane materiały dodatkowe, które zapewniają optymalną stałość temperatur barwowych. To oznacza, że dzięki zastosowaniu nowych materiałów diody charakteryzują się wysoką stabilnością kolorów nawet w przypadku zmian intensywności świetlnej. Obecne wyzwanie to optymalizacja życia tych płytek OLED, zwłaszcza dzięki stabilizacji emiterów światła niebieskiego.

Rozwiązanie oświetleniowe przyszłości

W przeciwieństwie do konwencjonalnych żarówek żarnikowych, diody OLED nie stają się gorące w czasie emisji światła i w konsekwencji następuje mniejsza utrata energii na drodze wypromieniowania ciepła. Wyniki laboratoryjne pokazują, że są pięciokrotnie bardziej skuteczne niż żarówki żarnikowe i do 50% bardziej wydajne w porównaniu ze standardowymi lampami niskoenergetycznymi. Ponadto zużywają dużo mniej elektryczności niż standardowe źródła światła.

Eksperci w firmie BASF pracują nad materiałami diod OLED i w ramach projektu OPAL (Diody OLED dla aplikacji na rynku oświetleniowym)opracowują optymalne elementy strukturalne we współpracy z firmami Philips i Osram. Białe światło emitowane przez diody OLED można najlepiej uzyskać, łącząc światło czerwone, zielone i niebieskie. Przez długi czas nie było wydajnego źródła światła ciemnoniebieskiego. W roku 2003 naukowcy z firmy BASF opracowali nową klasę materiałów opartych na kompleksie irydu, tworząc dzięki temu fundamenty dla fosforyzującego emitera światła niebieskiego.

W przyszłości organiczne diody elektroluminescencyjne w postaci płaskich źródeł światła będą odpowiednie do zapewniania ogólnego oświetlenia w biurach, a także jako oświetlenie dekoracyjne w sklepach. Są one nie tylko dużo bardziej ekonomiczne pod względem zużycia elektryczności niż konwencjonalne niskoenergetyczne żarówki, ale także mogą być stosowane na wiele sposobów jako płaskie, przezroczyste, a w przyszłości także elastyczne źródła światła.

Materiały fosforyzujące do budowy organicznych diod emitujących światło (OLED) są testowane w świetle ultrafioletowym. Materiały te to półprzewodzące związki metali, emitujące światło o żądanej długości fali.  Zintegrowane w diodach OLED, oferują zupełnie nowe technologie oświetlania – takie jak okna jako przezroczyste źródła światła. Produkują one światło, które łatwo można przyciemnić, i które występuje w różnych odcieniach. W laboratorium Joint Innovation Lab (JIL, otwartym w zakładach w Ludwigshafen we wrześniu 2006 r.) eksperci BASF prowadzą wraz z partnerami z branży badania nad materiałami dla branży elektroniki organicznej. Dzięki projektom z JIL, BASF czyni z elektroniki organicznej kluczowy element rozwoju zarządzania energią i nanotechnologii. Naukowcy z JIL aktualnie skupiają się na „organicznych diodach emitujących światło” (OLED) i „organicznych urządzeniach fotowoltaik”. Ich celem jest opracowanie oświetlaczy OLED, które przy wydłużonej żywotności będą zużywać o połowę mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne energooszczędne oświetlenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej