Oświetlenie podjazdu – ważne odpowiednie oprawy i właściwa instalacja
Sposób oświetlenia podjazdu warto zaplanować już na etapie projektowania nawierzchni, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić późniejszych kosztów oraz pracy, związanych z ułożeniem instalacji zasilającej, co często wymaga demontażu części kostek lub płyt. Od czego zacząć?
Do oświetlenia podjazdów i ścieżek najlepiej nadaje się oświetlenie wielopunktowe, rozmieszczone wzdłuż jednej lub obu stron podjazdu. Trzeba również pamiętać o tym, by instalacja była odpowiednio przygotowana do danego typu oprawy. Rodzaj i formę oświetlenia podjazdu przed domem możemy dobrać biorąc pod uwagę: ilość miejsca, formę oświetlenia jak i jego moc. Mogą to być:
- lampy stojące (słupki),
- lampy najazdowe o różnych kształtach,
- świecące kostki brukowe LED (jednobarwne lub RGB),
- taśmy LED
- nawierzchnia luminescencyjna.
Jakie oprawy do oświetlenia podjazdu
Do oświetlenia nawierzchni podjazdu należy stosować oprawy zewnętrzne o odpowiednich parametrach, które zapewnią ich sprawne działanie. Bardzo ważna jest klasa szczelności opraw. Powinny mieć one klasę szczelności IP67 lub IP68, co zagwarantuje ochronę przed pyłami i krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie. Obudowy muszą być hermetyczne, wytrzymałe oraz wykonane z materiałów wodoodpornych i niewrażliwych na skrajne temperatury. Ważna jest też wytrzymałość na nacisk pojazdów (osobowych lub ciężarowych) – w przypadku opraw wbudowanych w nawierzchnię – oraz wytrzymałość na uderzenia; takie informacje powinny być podane przez producenta.
Jako źródła światła przy oświetleniu podjazdów stosuje się głównie halogeny, dające bardzo intensywne światło, oraz trwałe i energooszczędne diody LED. Aby uniknąć konieczności częściowej rozbiórki nawierzchni w celu rozprowadzenia instalacji i montażu lamp, można zamontować oprawy w gruncie, np. w trawniku obok nawierzchni podjazdu, bądź doświetlić go lampami solarnymi zasilanymi energią słoneczną, które są tańsze w eksploatacji, ale dają mniej światła od elektrycznych.
Instalacja do oświetlenia podjazdu
Oświetlenie podjazdów trzeba podłączyć do osobnego obwodu instalacji elektrycznej budynku, a całą instalację oświetleniową zabezpieczyć wyłącznikami różnicowoprądowym oraz nadmiarowoprądowym, które zapewnią ochronę przed porażeniem prądem i zabezpieczą obwód elektryczny przed zwarciem i przeciążeniami.
W przypadku lamp elektrycznych warto już na etapie projektowania oświetlenia podjazdu zaplanować ułożenie przewodów, które będą wkopane w ziemię. Jeśli oświetlenie będzie zasilane prądem o napięciu 220–240 V, trzeba zwrócić uwagę na to, by przewody były przeznaczone do układania bezpośrednio w ziemi na głębokości min. 50 cm. Przewód należy wyprowadzać w górę w miejscach mocowania. Gdy powierzchnia podjazdu nie jest duża, można wykorzystać lampy zasilane prądem o niskim napięciu 12–24 V.
Montaż opraw lamp elektrycznych oraz potrzebnych instalacji do ich zasilania musi przeprowadzać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, przy uwzględnieniu zaleceń i wytycznych producenta oświetlenia.
Oświetlenie podjazdu przed domem czy firmą, może być również zewnętrzną wizytówką i elementem dekoracyjnym posesji. Na rynku jest do dyspozycji i wyboru wiele modeli lamp oświetlających podjazdy, dzięki czemu możemy wybrać takie, które spełni nasze indywidualne wymagania, dopasuje się do aranżacji i projektu otoczenia.
Sterowanie oświetleniem podjazdów
Zastosowanie czujników ruchu w oświetleniu zewnętrznym i podjazdach pozwala znacząco obniżyć koszty, a jeśli do tego wybierzemy lampę działającą w oparciu o technologię LED, zyskujemy oświetlenie bardzo ekonomiczne i przy tym ekologiczne. Czujnik ruchu reaguje na pojawienie się człowieka lub pojazdu w strefie, którą obejmuje zasięgiem, automatycznie włączając światło. Gasi je po upływie zaprogramowanego czasu (od kilku sekund do kilku minut).
Czujniki zewnętrzne mogą być podłączone do instalacji lub wbudowane w lampę. Ponadto można wykorzystać czujniki zmierzchowe, które automatycznie włączają oświetlenie podjazdu wraz z zapadnięciem zmroku, a wyłączają rano, gdy wzrasta natężenie naturalnego światła. Mogą być one wyposażone w programator czasu, pozwalający na ustawienie konkretnych godzin pracy oświetlenia podjazdu lub ogólnie zewnętrznego. Istnieją także rozwiązania umożliwiające zdalne sterowanie lampami za pomocą pilota lub aplikacji.
Dzięki użyciu odpowiednich opraw i sterowników oświetlenie podjazdu można dowolnie ściemniać i rozjaśniać, a w niektórych modelach wybierać kolor świecenia i dowolny tryb pracy (m.in. zmiany barwy światła, ustawienia pulsacji, siły i mocy emisji światła). W przypadku zastosowania kolorowego oświetlenia RGB ciekawe efekty daje sterowanie przy pomocy programowalnego sterownika RGB, umożliwiającego płynną zmianę kolorów w dowolnym tempie i zakresie koła barw RGB. Efekty specjalne można uzyskać przy użyciu inteligentnego sterownika schodowego, który po zmroku włącza delikatne podświetlenie, a dopiero po wykryciu ruchu kolejno i płynnie włącza lampy do pełnej jasności, wytwarzając efektowną falę świetlną. Po określonym czasie równie efektownie przygasają one do zadanej wartości lub gasną zupełnie.