Płasko nad deklem
Estetyczne wykończenie puszek elektrycznych stanowiło dotychczas problem. Lekko wypukłe pokrywy puszek szpeciły ściany, a próba pokrycia ich tapetą na ogół kończyła się jej przebiciem.
Takich problemów pozwala uniknąć zastosowanie dekla płaskiego, który wprowadziła do sprzedaży firma EL-DEK. Zastosowanie dekla płaskiego eliminuje także problemy z zamykaniem i otwieraniem puszek elektrycznych i innych otworów użytkowych na gładkich ścianach.
Produkt można kupić w zestawie z puszką. Podczas montażu elektryk zakłada puszkę, a dekiel zostawia tynkarzom, którzy element ramki montują w fazie wykończenia ściany i licują go z powierzchnią.
Tradycyjne zamknięcie puszki można wymienić na nowe podczas remontu; miejsce wokół puszki należy podkuć tak, aby powstała bruzda, do której można wkleić ramkę.
Dekiel płaski ma fakturę, na którą można nakładać różne rodzaje wykończeń (malowanie, stiuki, przecierki).
Niewątpliwą zaletą tego produktu jest możliwość wkomponowania zamknięcia puszki w gładką ścianę, co jest szczególnie istotne przy tapetowaniu.
Dekiel płaski może być także stosowany do zaślepiania wszelkiego rodzaju otworów (podejść wodno-kanalizacyjnych, ukrytych przełączników, podejść, wyjść do sprzętu audio-video).
EL-DEK oferuje dwa rodzaje dekli płaskich - 70 i 80 (o wymiarach pokrywy 70 i 80 mm).
Każdy z nich składa się z ramki, którą mocuje się w ścianie (po uprzednim zrobieniu wgłębienia). Drugim elementem jest zakrywka z podcięciem, które umożliwia podważenie i otwarcie dekla .W zakrywce są zamontowane trzy uchwyty, które w trakcie zamykania lekko się uginają, a w fazie zamknięcia utrzymują pokrywkę w gnieździe ramki.