Rola oświetlenia w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy. Zasady doboru oświetlenia biurowego
Przed branżą oświetleniową stoją nowe wyzwania. Od kiedy wiemy coraz więcej o wpływie oświetlenia na ludzki organizm, samopoczucie, motywację do pracy, oprawy oświetleniowe stały się ważnym elementem w projektowaniu przestrzeni biurowej. Jakie wymagania powinny spełniać biurowe oprawy oświetleniowe?
Funkcje opraw biurowych
Oprawy oświetleniowe w biurze są nie tylko ważnym elementem aranżacji wnętrza. Dzięki nowoczesnym źródłom światła w technologii LED można też znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej w budynkach biurowych. Jednak od momentu odkrycia zależności między oddziaływaniem światła dziennego na człowieka, a jego rytmem dziennym projektanci oświetlenia biurowego muszą się mierzyć z nowym zadaniem - tworzeniem takiego oświetlenia, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli zdrowego, funkcjonalnego, zapewniającego komfort pracy.
Wytyczne przy projektowaniu oświetlenia
Niezależnie od tego, czy jest to biuro typu open space, czy niewielki gabinet lub też sala konferencyjna, przy projektowaniu oświetlenia w każdym z tych pomieszczeń należy stworzyć odpowiednie warunki pracy. Wziąć pod uwagę zarówno indywidualne potrzeby pracowników, jak i ogólną atmosferę. Nowoczesne oświetlenie biurowe ma nie tylko zapewniać dobrą widoczność, być pozbawione efektu olśnienia, bezpieczne fotobiologicznie (norma PN-EN 62471) i odpowiadać specyfice pracy. Źródłom światła przypisuje się obecnie znacznie ważniejszą rolę. Zgodnie z coraz popularniejszą koncepcją HCL (Human Centric Lighting) - ma wspierać koncentrację, dbać o dobre samopoczucie, wpływać na zaangażowanie i motywację pracowników. W tym zaawansowanym podejściu ważne są takie parametry oświetlenia, jak: barwa, natężenie, jakość i skład widma, czas ekspozycji.
Nie bez znaczenia jest też możliwość zarządzania światłem, chociażby indywidualne sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji mobilnej. Są już takie rozwiązania, w których zapamiętywane są preferencje pracownika i gdy pojawia się on w biurze, oświetlenie (barwa, natężenie) automatycznie się do nich dopasowuje. Sterowanie oświetleniem może też uwzględniać porę dnia pracy, dostosowując do niego długość fali światła. I tak np. rano oświetlenie można zaprogramować w taki sposób, aby emitowało światło intensywniejsze, chłodne, o widmie z dodatkiem światła niebieskiego, które działa jak kofeina - pobudza i wzmaga koncentrację. Natomiast w miarę upływa dnia można np. zmniejszyć jego intensywność.
Natężenie światła (Em):
- 500 lx – stanowiska pracy, sale konferencyjne
- 300 lx – recepcje biurowe
- 100 lx – korytarze i szlaki komunikacyjne
Wskaźnik olśnienia (UGRL):
- UGRL < 19 na stanowiskach pracy
- UGRL < 22 w recepcjach
- UGRL < 25 na korytarzach
Równomierność natężenia światła (U0):
- 0,6 na powierzchni roboczej,
- 0,4 na korytarzach, klatkach schodowych.
Oddawanie barw (CRI):
- powyżej 80 przy stanowiskach pracy