Samochody elektryczne - ile ich jest w Polsce? Najnowszy raport
Samochody elektryczne, jako pojazdy zeroemisyjne i ciche, ograniczają zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i hałas. W Polsce samochodów elektrycznych przybywa z roku na rok. Na koniec czerwca 2022 jest ich więcej o 45% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ile elektryków jeździ już po polskich drogach?
Spis treści
- Samochody elektryczne i rozwój elektromobilności
- Ile samochodów elektrycznych w Polsce?
- Ile stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Samochody elektryczne i rozwój elektromobilności
Wymogi dotyczące ograniczeń emisji z samochodów osobowych i zanieczyszczeń w miastach oraz zmniejszenia hałasu, które stawia Unia Europejska, są jednym z głównych motorów rozwoju rynku.Czy samochody elektryczne to pojazdy idealne? Z punktu widzenia miasta – tak, dla użytkowników – jeszcze nie. Mimo tego rynek samochodów elektrycznych na świecie rozwija się coraz dynamiczniej, co pokazują dane w zakresie elektromobilności, pochodzące od producentów samochodów, ale też od państw.
Polecany artykuł:
Ile samochodów elektrycznych w Polsce?
Po polskich drogach jeździ łącznie 50 990 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym - to dane z końca czerwca 2022. Przez pierwsze 6 miesiący 2022 roku liczba elektryków zwiększyła się o 12 207 sztuk, tj. o 45% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. - tak wynika z najnowszego raportu Licznik Elektromobilności, przygotowanego przez PZPM i PSPA.
Pod koniec czerwca 2022 r. zarejestrowanych było 48 883 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48% (23 698 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (52%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) - 25 185 szt.
Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 2107 szt. Cały czas rośnie też liczba elektrycznych motorowerów i motocykli - na koniec czerwca było to 14 464 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 407 466 szt. Z kolei park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 762 szt.
Coraz więcej krajów europejskich wyznacza datę (w niezbyt odległej przyszłości), po przekroczeniu której nie będzie możliwa sprzedaż samochodów benzynowych i diesli. Najwcześniej, bo już w 2032 r., zakaz ten wejdzie w Szkocji, a następnie w 2035 r. w Holandii i w 2040 r. we Francji.
- Przeczytaj o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych
Ile stacji ładowania samochodów elektrycznych?
Wraz z flotą samochodów elektrycznych rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec czerwca 2022 w Polsce dostępnych było 2232 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4327 punktów). 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W czerwcu uruchomiono 42 nowe ogólnodostępne stacje ładowania (74 punkty).
Według prezesa PZMP Macieja Mazura, w ostatnim okresie wyraźnie wzrosły rejestracje samochodów elektrycznych, jednak bardzo mało mówi się o elektrykach ciężarowych, a te są przecież absolutnie niezbędne do funkcjonowania gospodarki. Zauważył, że dziś wielu producentów ma w ofercie elektryczne pojazdy ciężarowe, ale brakuje stacji ładowania.
opracowanie MaB, źródło: PAP, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych