Zasilacz UPS. Rodzaje zasilaczy UPS. Jaki zasilacz kupić do firmy?

2018-10-03 14:43
Zasilacz UPS
Autor: Getty Images Dostępnych jest wiele rozwiązań zasilaczy UPS, które umożliwiają dobór do określonych warunków technicznych i możliwości finansowych inwestora

Zasilacz UPS to urządzenie, które podtrzymuje pracę odbiorników elektronicznych i elektrycznych podczas przerw w zasilaniu z sieci energetycznej lub jego niewłaściwych parametrów. Dostępnych jest wiele rozwiązań zasilaczy UPS, które umożliwiają dobór do określonych warunków technicznych, eksploatacyjnych i środowiskowych z jednoczesnym uwzględnieniem możliwości finansowych inwestora. Czym się zatem kierować przy wyborze zasilacza UPS?

Akumulatory zasilacza UPS ładują się w czasie, gdy napięcie w sieci jest prawidłowe. Przełączanie źródła zasilania odbywa się bezprzerwowo, a po przejęciu zasilania czas podtrzymania napięcia przez zasilacz UPS zależy od pojemności akumulatorów i poboru energii.

Zasilacz UPS to urządzenie, które zapewni bezpieczeństwo zarówno odbiorcom indywidualnym (domowe komputery), małym przedsiębiorcom (sieci komputerowe, serwery, urządzenia sieciowe), a także systemom informatyczno-telekomunikacyjnym o najwyższym znaczeniu krytycznym.

Przy czym im większa jest sieć, tym skutki nagłej przerwy w dostarczaniu energii do urządzeń elektrycznych i straty spowodowane awarią mogą być kosztowne. A w przypadku urządzeń medycznych - tragiczne.

Zasilacz UPS - rodzaje i charakterystyka

Zasilacze awaryjne UPS dzielimy ze względu na wzajemną zależność wartości napięcia wejściowego i jego częstotliwości od parametrów napięcia na wyjściu układu.

Na rynku dostępne są zasilacze typu off-line (VFD), line-interactive (VI) i on-line (VFI). Jakie są różnice?

Mówiąc najprościej, zasilacz UPS typu off-line to najprostsze i najtańsze urządzenie. Zapewnia najbardziej podstawowy poziom ochrony sieci komputerowej. Zasilacz UPS off-line zabezpiecza przed zanikiem prądu w gnieździe zasilania. Ze względu na cenę polecany dla mniejszych firm oraz klientów indywidualnych.

Zasilacz UPS line-interactive jest bardziej rozbudowany, może chronić nie tylko przed zanikami napięcia, ale także przed zakłóceniami w dostarczaniu energii. Doceni je wielu przedsiębiorców, którzy poszukują ekonomicznego, a wydajnego rozwiązania.

Najdroższy, ale również najwyższej jakości urządzeniem jest zasilacz UPS on-line. Sprawdzi się w połączeniu z urządzeniami o największej wrażliwości. Zapewni najlepszą ochronę i niezawodność.

Najczęściej stosowane rozwiązania zasilaczy UPS

Typ układu Zastosowanie
VFD (off-line) domowe, pojedyncze komputery, stacje
robocze itp.
VI (line-interactive) serwery, komputery, małe sieci komputerowe,
urządzenia sieciowe itp.
VFI (on-line) urządzenia wymagające bezprzerwowego
zasilania, serwerownie, sieci komputerowe,
urządzenia automatyki przemysłowej, sterowniki
przemysłowe itp.
Układy redundantne UPS odbiory o znaczeniu krytycznym, centra
przetwarzania danych, ośrodki obliczeniowe,
serwerownie, urządzenia przeznaczone do pracy
ciągłej w ciągu roku itp.
Podwójne systemy zasilania, współbieżne, bez
pojedynczych punktów awarii
systemy informatyczno-telekomunikacyjne
o najwyższym znaczeniu krytycznym itp.
Co najmniej dwa układy zasilania
gwarantowanego
odbiorniki z redundantnymi zasilaczami
wewnętrznymi

Zasilacze UPS dużych mocy wymagają jednak wydzielonych, klimatyzowanych pomieszczeń (m.in. ze względu na wpływ temperatury na trwałość baterii) oraz wykonania specjalnej instalacji elektrycznej gwarantującej bezprzerwowe zasilanie. Gniazda zasilające takiej instalacji powinny być chronione przed podłączeniem do nich innych urządzeń (grzejniki, czajniki, odkurzacze itp.) niewymagających zabezpieczenia.

Jaki zasilacz UPS kupić do firmy?

Zasilacz UPS dla firmy powinien charakteryzować się kilkoma najważniejszymi cechami:

  • sygnalizowanie problemów z zasilaniem,
  • możliwość kontrolowania parametrów zasilania,
  • odpowiednio duża ilość gniazd wyjściowych,
  • możliwość zarządzania,
  • odpowiednia moc i kształt napięcia wyjściowego,
  • możliwość samodzielnej wymiany akumulatorów.

Prawidłowy dobór i eksploatacja zasilacza UPS ma kluczowe znaczenie dla jego poprawnej pracy. Najważniejsze elementy to: wybór konfiguracji, dobór mocy oraz baterii akumulatorów. Ponadto, należy zwrócić uwagę na ładowarkę baterii akumulatorów, możliwość monitorowania pracy zasilacza i stanu baterii oraz współczynnik szczytu czy zawartości harmonicznych THDi na wejściu.

Zasilacz UPS niewłaściwie dobrany - konsekwencje

Konsekwencje niewłaściwego doboru zasilacza UPS mogą być zróżnicowane i prowadzić do pozbawienia układu zasilania funkcji napięcia gwarantowanego. W przypadku zasilacza UPS pracującego samodzielnie wiąże się to z jego niewłaściwym działaniem lub poważnymi zakłóceniami, także z wyłączeniem. W przypadku zasilacza UPS pracującego w układzie agregat prądotwórczy – UPS zdarza się, że zasilacz UPS po przyłączeniu do niego napięcia z zespołu prądotwórczego nie chce z nim współpracować albo zespół prądotwórczy zatrzymuje się z bliżej nieokreślonych przyczyn.

Szczególnie niekorzystne dla użytkowników są takie zjawiska, jak: udary prądowe, prądy harmoniczne, wahania napięcia i częstotliwości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej