II Bagno Alessi - łazienkowa rewolucja
Czerwcowa premiera projektu II Bagno Alessi jest dowodem na to, że Polska coraz częściej staje się areną, na której prezentowane są osiągnięcia światowej sztuki użytkowej. Uznani projektanci - tacy jak Alessi czy Starck - z coraz większym przekonaniem postrzegają Polaków jako świadomych i dbających o estetykę własnego życia odbiorców ich sztuki.
Fabryka Alberto Alessi w Omegna w północnych Włoszech od ponad 30 lat uchodzi za swoiste "laboratorium doświadczalnych sztuk stosowanych". W ciągu ostatniego dwudziestolecia Alessi współtworzył swoje awangardowe przedsięwzięcia sztuki użytkowej z pomocą ponad 200 światowej sławy projektantów, pośród których można znaleźć tak uznane nazwiska jak Michael Graves, Richard Sapper, Massimo Morozzi, Mark Newson czy Alessandro Mendini.
Tegorocznym projektantem odpowiedzialnym za łazienkowy projekt Il Bagno Alessi jest słynny włoski projektant i architekt - Stefano Giovannoni. Znajdziemy tam ceramikę (glazura) i armaturę, akcesoria, meble i lustra, elementy wykończeniowe, kabiny prysznicowe, od oświetlenia po łazienkowe ręczniki. Jakość projektu podkreśla udział w jego realizacji trzech czołowych firm z branży łazienkowej - fińskiego producenta armatury Oras, szwajcarskiego producenta ceramiki sanitarnej Laufen oraz włoskiej firmy Inda odpowiedzialnej za meble i akcesoria łazienkowe.
Spośród najciekawszych rozwiązań wzorniczych w Il Bagno Alessi znalazła się jednobryłowa wanna mocowana do ściany z zastosowanym w niej nowatorskim systemem przepływu wody. W odróżnieniu od klasycznych rozwiązań, ceramika Laufena wykorzystana przez Giovannoni ma system przepływu wody, który jest niewidoczny z zewnątrz i umieszczony powyżej drenu odwadniającego. Dzięki temu, a także dzięki zastosowaniu specjalnego tworzywa kryjącego Wondergliss, wszystkie elementy ceramiczne Laufen są niezwykle estetyczne z wyglądu i łatwe do utrzymania w czystości. Zaskoczeniem jest też zupełnie nowa stylistyka armatury firmy Oras wykorzystanej w ekspozycji. Maksymalna oszczędność formy połączona z geometrią kształtów baterii Oras doskonale pasowała do aranżacji wnętrza Giovannoniego. Oras udostępnił projektantowi modele armatury, których oryginalność kryła się także w sposobie ich montażu, np. bateria wannowo-natryskowa Oras montowana na odrębnym chromowym stelażu obok wanny. Zasadnicze elementy armatury dostarczone przez firmę Oras są wykonane z mosiądzu, zaś plastikowe komponenty z poliacetylonu i tworzywa ABS. Podobne ciekawostki można było zauważyć wśród akcesoriów łazienkowych firmy Inda: niewidoczny i elastyczny system przytwierdzania szafek do ścian łazienki, czy specjalne pochłaniacze hałasu zastosowane w szufladkach i komódkach łazienkowych.