Pomporozdrabniacze i pompy w instalacjach sanitarnych – zalecenia montażowe
Pompozdrabniacze i pompy mają zastosowanie w instalacjach sanitarnych w gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące służą do odprowadzania ścieków organicznych i bytowych do oddalonej kanalizacji, szamba lub oczyszczalni ścieków.
Spis treści
- Gdzie się stosuje pomporozdrabniacze i pompy do ścieków
- Pompa WC z rozdrabniaczem - zalecenia instalacyjne
- Jak należy zamontować rozdrabniacz WC?
Z tego artykułu dowiesz się:
- na co należy zwrócić uwagę, montując pomporozdrabniacze
- jakie są zasady prawidłowego montażu pomporozdrabniaczy i pomp
Gdzie się stosuje pomporozdrabniacze i pompy do ścieków
Pomporozdrabniacze i pompy umożliwiają urządzenie łazienki, pralni czy też kuchni w miejscach do tego wcześniej nieprzystosowanych. Pozwalają na adaptację na cele użytkowe pomieszczeń, w których główna instalacja kanalizacyjna, ściekowa znajduje się zbyt daleko lub powyżej wymaganego poziomu. Zastosowanie rozdrabniaczy, a także pomp do wody brudnej może rozwiązać wiele problemów z odprowadzeniem ścieków z różnych pomieszczeń (łazienki, WC, kuchnie, pralnie), nietypowo położonych w mieszkaniach czy domach prywatnych (np. na strychach, w piwnicach), jak również w budynkach czy lokalach użyteczności publicznej (puby, restauracje, gabinety lekarskie, hotele itp.). Istotny jest właściwy dobór urządzeń - w miejscach publicznych nie stosujmy urządzeń przeznaczonych do użytku domowego. Problem braku pionu kanalizacyjnego w adaptowanym na cele użytkowe pomieszczeniu (grawitacyjne odprowadzenie ścieków) rozwiązuje właśnie pompa z rozdrabniaczem.
Pompa WC z rozdrabniaczem - zalecenia instalacyjne
Przy montażu instalacji sanitarnej z pomporozdrabniaczem należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
- należy zastosować zawór spustowy, umożliwiający usunięcie zawartości z rury odprowadzającej w przypadku demontażu pompy z rozdrabniaczem lub ewentualnego serwisowania urządzenia. Zaleca się również zastosowanie zaworu odcinającego odpływ.
- jeżeli mamy odpływ poziomy i pionowy, to odprowadzenie poziome należy stosować po odprowadzeniu pionowym,
- jeżeli odprowadzamy ścieki w poziomie na odległość większą niż 12 m, po tej odległości zwiększamy średnicę odpływu oraz stosujemy zawór napowietrzający w najwyższym punkcie odpływu, czyli tuż za przejściem odpływu pionowego w odpływ poziomy,
- jeżeli odprowadzamy ścieki na pewną wysokość, to zmniejsza się wydajność tłoczenia w poziomie o odpowiednią wartość (1 m w pionie odpowiada 10 m w poziomie). Aby nie tracić wydajności tłoczenia, nie należy używać kolanek o kącie 90° - zamiast nich powinno się użyć dwóch kolanek o kącie 45°.
Wszystkie złączki, opaski potrzebne do instalacji rozdrabniaczy producent dostarcza wraz z urządzeniem.
Producenci pomporozdrabniaczy podają maksymalne parametry wysokościowe i odległościowe, np.: wys. 5 m i odległość 100 m. Oznacza to, że maksymalną odległość 100 m uzyskujemy przy wysokości podnoszenia 1 m, przy 2 m będzie to 80 m odległość tłoczenia, przy 3 m - 60 m, przy 4 m odpowiednio 60 m, a maksymalne podnoszenie 5 m, to odległość 40 m. Należy zwrócić uwagę na tę zależność w instrukcjach montażu rozdrabniaczy. Jak widać oba parametry są ze sobą ściśle związane, tzn. im wyższa wysokość podnoszenia ścieków tym mniejsza odległość tłoczenia ich w poziomie.
Jak należy zamontować rozdrabniacz WC?
Urządzenie montuje się w odległości min. 5 cm od ściany, na płaskiej, równej powierzchni, koniecznie przykręcając je do podłoża. Nie przykręcamy rozdrabniaczy do ścian, aby uniknąć głośnej pracy i ewentualnych stuków związanych z wibracją urządzenia.
Aby uniknąć efektu "zasyfonowania”, zwłaszcza przy większych odległościach tłoczenia, powinno sie stosować zawory napowietrzające oraz zwiększać średnicę rur poziomych.
System orurowania odprowadzjący ścieki z urządzenia musi być szczelny: stosujemy tylko rury klejone lub zgrzewane. Po podłączeniu urządzenia należy zawsze sprawdzić szczelność połączeń.
Zawsze należy przestrzegać zasady, aby w miejscach publicznych nie stosować urządzeń do użytku domowego ze względu na metodę rozdrabniania fekaliów, moc użytych urządzeń oraz odporność na środki higieny osobistej często wrzucane do misek ustępowych.
Podsumowując, pomporozdrabniacze pozwalają na zaaranżowanie toalet, łazienek, kuchni lub pralni w miejscach , w których dostęp do kanalizacji ściekowej jest utrudniony lub piony kanalizacyjne są oddalone - nie wymaga to przeprowadzania poważnych i kosztownych prac remontowych. Wystarczy łatwa do ukrycia, cienka rura średnicy od 22 do do 50 mm, by odprowadzić ścieki (także z fekaliami) do tradycyjnych pionów kanalizacyjnych lub szamb. Montaż urządzenia jest łatwy, wystarczy przestrzegać kilku zaleceń instalacyjnych.