Ściany montażowe w łazience
Głównie z uwagi na dużą uniwersalność i praktycznie nieograniczoną możliwość aranżacji wnętrza w każdej łazience, coraz większą popularnością cieszą się systemy do budowy ścianek instalacyjnych.
W skład kompletnego systemu montażu firmy Tece wchodzą dwie grupy produktów:
1. stelaże podtynkowe pod zabudowę suchą oraz elementy do montażu przyborów sanitarnych pod zabudowę mokrą;
2. profile stalowe do budowy ścian instalacyjnych działowych i wolnostojących.
Przy wykorzystaniu tylko czterech elementów konstrukcyjnych systemu: kształtowników stalowych, złączy kątowych, kątowników mocujących i stelaży, można wykonać niemal każdy projekt aranżacji wnętrza.
W ofercie producentów znaleźć można bowiem stelaże do WC, pisuarów, bidetów, umywalek, baterii ściennych, spłuczek podtynkowych, a nawet przystosowane do różnego rodzaju uchwytów dla osób niepełnosprawnych.
Lakierowane proszkowo ramy montażowe stelaży mają specjalne nacięcia umożliwiające ich połączenie z profilem stalowym ocynkowanym za pomocą skręcanych złączy kątowych.
Minimalna głębokość zabudowy (liczona od lica ściany do czoła ramy) to 14 cm, jednak jej rozmiar zależy od rodzaju mocowań konkretnego stelaża i musi brać pod uwagę konieczność umieszczenia w ściance instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.
W regulacji wysokości pomocne są natomiast specjalne stopki montażowe z hamulcem, pozwalające na podniesienie ramy stelaża nawet do 20 cm. W ustawieniu odpowiedniego położenia przyborów sanitarnych mocowanych do stelaży pomagają także specjalne znaczniki umieszczone na poziomie 1 m licząc od gotowej posadzki.
Autor: TECE
Dzięki prostemu zestawowi uchwytów mocujących, można montować stelaże zarówno równolegle do ściany masywnej, w narożu, a także pod kątem 45o. W połączeniu z profilami można montować całe ściany (gotowe do wykafelkowania) nawet wolnostojące, a także zabudowę szybów instalacyjnych. Dzięki specjalnym podkładkom TECEprofil spełnia jednocześnie bardzo wysokie wymagania izolacji akustycznej i zabezpiecza przed powstaniem tzw. mostków akustycznych między przewodami instalacyjnymi, a elementami budowlanymi.
Autor: TECE
Montaż
Pierwszą czynnością podczas montażu stelaży przy ścianie murowanej jest przykręcenie szyny montażowej do ścian i podłogi. Ściana, do której ma być zamocowany stelaż, musi mieć ciężar minimalnie 220 kg/m2 (jest to ważne ze względu na akustykę). Wysokość zamontowania szyny ściennej zależy od wysokości stelaży. Odległość zamocowania szyny podłogowej od ściany zależy od planowanej głębokości ścianki instalacyjnej: 150-200 mm w wykonaniu standardowym lub do 400 mm przy zastosowaniu przedłużek wsporników. Wyznaczając głębokość ścianki należy wziąć pod uwagę, że będą w niej umieszczone instalacje wodne i kanalizacyjne. Szynę przytwierdza się śrubami w rozstawie maksymalnie co 500 mm. Kolejnym etapem jest przykręcenie do stelaża specjalnych wsporników regulujących głębokość zabudowy. Całość zawiesza się na szynie ściennej, na której możliwe jest przesuwanie konstrukcji. Po ustawieniu konstrukcji we właściwym miejscu mocuje się nogi montażowe stelaża. Dodatkowo zabezpiecza się je uchwytami wyposażonymi w śruby motylkowe. Podłoże, na którym ma być ustawiony stelaż, musi mieć nośność minimum 5 N/mm2.
Prosta konstrukcja, niewielka liczba elementów i uniwersalność powoduje, że takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku pojedyńczych ścian i skosów dachowych, a łazienka zyskuje więcej miejsca na wyposażenie w meble.