Magnetyczny separator cyklonowy z filtrem. Jak działa separator zanieczyszczeń w instalacjach grzewczych?
Magnetyczny separator cyklonowy poprawia jakość wody w instalacji grzewczej, a tym samym przedłuża trwałość urządzenia grzewczego oraz armatury. Jaka jest zasada działania separatora z efektem cyklonu? Jak poprawnie zamontować separator?
Obecnie produkowane urządzenia grzewcze są coraz bardziej precyzyjne, a przez to wrażliwsze na zanieczyszczenia. Dlatego też coraz większą uwagę należy zwracać na jakość czynnika grzewczego, w tym przypadku wody. Wielu producentów określa też wymogi w tym zakresie wprost w kartach gwarancyjnych. Z wielu powodów zatem bardzo ważne jest, aby chronić podzespoły, jak również całą instalację przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w czynnikach systemów grzewczych.
Separator cyklonowy łączy w sobie funkcje, które do tej pory trudno było spotkać w jednym urządzeniu: separację i filtrację z efektem cyklonu połączoną z magnesem bezpośrednio oddziałującym w strumieniu wody.
Do czego służy separator cyklonowy?
Kompaktowy magnetyczny separator cyklonowy pozwala na oddzielenie i eliminację zanieczyszczeń z układów hydraulicznych w nowoczesnych systemach grzewczych. Separator cyklonowy powinno stosować się w każdej instalacji grzewczej z ogrzewaniem podłogowym wodnym, grzejnikowym zarówno pracującej zarówno z kotłem kondensacyjnym czy pompą ciepła. Zadaniem urządzenia jest wydłużenie trwałości samego źródła ciepła, a także armatury instalacyjnej.
Problem zanieczyszczeń dotyczy zarówno nowych jak i starych instalacji centralnego ogrzewania i klimatyzacji.
W nowych instalacjach zanieczyszczenia powstają z:
- pyłu ceglanego i tynku unoszących się w powietrzu, zarówno drobnych cząstek, jak i miejscowego występowania np.: przy montażu instalacji w bruzdach;
- resztek piasku odlewniczego z form grzejników aluminiowych, żeliwnych lub aluminiowych wymienników ciepła (powodujące szum i zatarcie łożysk pomp);
- preparatów na bazie oleju i chłodziwa, stosowanych przy produkcji grzejników, armatury instalacyjnej do ochrony przed korozją i chłodzenia obróbki skrawaniem (powodują zamulenia i osady kleistej substancji na precyzyjnych elementach);
- opiłków metali powstałych w czasie różnych procesów obróbki skrawaniem znajdujące się w gotowych wyrobach;
- cząsteki tworzyw sztucznych powstałych po gradowaniu (frezowaniu) rur;
- tłuszczy i smarów wprowadzanych podczas łączenia rur w instalacji (pasty lutownicze, smary poślizgowe itp.);
- niewłaściwego składowania materiałów – pozostawienie na dłuższy czas niepodłączonych i niezaślepionych rur i elementów c.o.
W istniejących instalacjach są to:
- postępujące z czasem procesy korozji elektrochemicznej elementów instalacji c.o. (tlenki żelaza i glinu, paramagnetyki, magnetyty i hematyty oraz odpadające cząstki stałe);
- osady powstałe na wskutek korozji galwanicznej (oddziaływania połączeń między metalami o różnym potencjale);
- szlam z korozji mikrobiologicznej (bakterie);
- wypłukiwane przez przepływającą wodą cząstki elementów instalacji;
- kamień kotłowy;
- glony rozwijające się w okresie przestoju letniego instalacji c.o.
Jak działa separator cyklonowy?
Separator cyklonowy oczyszcza wodę z osadu - cząstek żelaza, szkodliwych zarówno dla źródła ciepła, jak i wszystkich elementów instalacji grzewczej. Zasada działania separatora cyklonowego jest prosta. Woda wpływająca do urządzenia kierowana jest do komory cyklonu, w której pod wpływem ruchu wirowego cząstki zanieczyszczeń oddzielane są od wody. Separator wyposażony jest dodatkowo w silny, odporny na wysokie temperatury magnes, który przyciąga zanieczyszczenia metaliczne. Pozostałe zanieczyszczenia opadają na dno komory separatora dzięki efektowi cyklonu, gdzie znajduje się filtr siatkowy (300 μm) zatrzymujący osad. Nagromadzone zanieczyszczenia należy systematycznie opróżniać - służy do tego obrotowy kurek spustowy.
Separator może być czyszczony bez konieczności demontażu i/lub wyłączenia systemu, poprzez otwarcie kurka spustowego znajdującego się na dnie separatora po wcześniejszym usunięciu magnesu z tulei. Magnes wystarczy wykręcić, a następnie wyciągnąć.
W magnesowym separatorze cyklonowym ważna jest moc samego magnesu. Od tego zależy siła przyciągania, a tym samym skuteczność oczyszczania wody instalacyjnej. Jeszcze do niedawna produkowane separatory cyklonowe wyposażone były w magnesy o mocy kilku tysięcy Gauss. Na rynku pojawiły się jednak takie urządzenia, których magnesy przyciągają z siłą aż 11400 Gauss.
Gdzie montuje się separator z efektem cyklonu?
Aby zabezpieczyć źródło ciepła przed zanieczyszczeniami z instalacji, separator musi być zamontowany na obiegu powrotnym ogrzewania. Dzięki budowie kompaktowej separator może być zainstalowany bezpośrednio pod kotłem zamontowanym na ścianie. Trzeba tylko pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni od jego górnej krawędzi (co najmniej kilka cm), aby umożliwić prace konserwacyjne.
Czyszczenie separatora wodnego - krok po kroku
Zanieczyszczenia z wody grzewczej gromadzą się na powierzchni obudowy magnesu i na dnie separatora, dlatego urządzenia należy systematycznie czyścić. Nie wymaga to jednak demontażu urządzenia czy wyłączania go na czas prac konserwacyjnych, jednak zaleca się, aby w tym czasie nie było przepływu przez urządzenie. Aby wyczyścić separator i usunąć zanieczyszczenia, należy wykonać następujące czynności:
1. Odciąć przepływ zaworem kulowym lub zatrzymać pracę systemu.
2. Wyciągnąć magnes z obudowy, wykręcając go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara za pomocą klucza imbusowego 5 mm. Zanieczyszczenia zgromadzone na obudowie będą opadać na dno separatora.
3. Po kilku minutach odkręć korek z zaworu spustowego i umieść go na dole w gnieździe zaworu, a następnie obróć w lewo, aby otworzyć zawór spustowy i opróżnić zanieczyszczenia z osadnika separatora.
4. Po usunięciu zanieczyszczeń należy zamknąć zawór spustowy i ponownie zamontować magnes do, wkręcając go w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara. Separator zacznie działać normalnie.
Czyszczenie filtra w separatorze cyklonowym - 4 etapy
Czyszczenie magnesu i obudowy separatora, to nie nie wszystko. Trzeba jeszcze czyścić filtr. Czynność tę przeprowadzamy w następujący sposób:
1. Wyłączamy system oraz zamykamy dopływ wody na zaworach kulowych przed i za separatorem, aby zapobiec przepływowi wody wewnątrz separatora.
2. Odkręcamy podstawę separatora zanieczyszczeń w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
3. Wyjmujemy filtr siatkowy z separatora i czyścimy go.
4. Ponownie umieszczamy filtr i szczelnie przykręcamy podstawę do separatora.
Co jeszcze ma wpływ na bezawaryjną pracę instalacji grzewczej?
Poza zadbaniem o jakość wody w instalacji grzewczej należy dopilnować właściwego montażu instalacji. Oto lista najczęściej spotykanych błędów instalatorów:
- wykonanie instalacji bez projektu, "na oko". Dokumentacja przyda się także przy późniejszych remontach, modernizacjach czy w przypadku awarii;
- niewłaściwie dobrane materiały elementów instalacji. Stal, plastik, miedź mają różne współczynniki rozszerzalności cieplnej;
- zbyt małe lub zbyt duże przekroje rur;
- brak odpowiedniej izolacji rur grzewczych;
- brak obliczeń ilości przepływu;
- nieprawidłowe podłączenie grzejników;
- nieprawidłowe podłączenie urządzeń grzewczych.
Błędy montażowe w przypadku instalacji grzewczej są trudne do naprawienia i kosztowne, a więc lepiej ich unikać.
Do prawidłowego montażu urządzeń grzewczych warto na przykład wykorzystać dobrej jakości zawory podłączeniowe. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zawory kulowe muszą być wykonane z trwałych i wysokiej jakości materiałów. Na pewno powinno się zwrócić uwagę także na solidne wykonanie.
Zawory Giacomini są odpowiednie do wodnych instalacji grzewczo-chłodzących i bezpiecznych gazów, mają trzpień z podwójnym O-Ringiem. Zawory wykonane z niklowanego lub chromowanego mosiądzu, nakrętka z powłoką antykorozyjną. Zakres zastosowania: temperatury od -20 do 120ºC (-20ºC z 50% roztworem glikolu); maks. ciśnienie robocze przy 20ºC dla wody wynosi 4,2 MPa (42 bar).