Sztuka łączenia rur

2007-05-23 11:54

Najczęściej stosowanymi systemami połączeń rur są: zaciskowy typu radialnego oraz aksjalny. Dokonując  pomiędzy nimi wyboru warto znać przynajmniej ich podstawowe zalety i różnice. Zastosowanie właściwych połączeń ma duże znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa całej instalacji.

Połączenia radialne   
System radialny opiera się na złączkach, w których elementem uszczelniającym jest jedna lub dwie uszczelki typu O-Ring. Aby ich nie uszkodzić, końcówka rury musi być fazowana od wewnątrz. W związku z tym w miejscach połączeń następuje znaczne przewężenie przekroju rury. Połączenie następuje poprzez wsunięcie w rurę końcówki złączki z uszczelkami typu O-Ring i zaciśnięciu tulei. Niezwykle istotne jest wzrokowe sprawdzenie, czy w otworze kontrolnym tulei widać rurę. Jeśli nie, to uszczelnienie może być niewłaściwe i grozić zalaniem mieszkania. Ponieważ taka kontrola nie zawsze jest możliwa, przy wykonywaniu połączeń radialnych należy zachować dużą ostrożność.

System aksjalny   
Podobna kontrola jest natomiast niezwykle łatwa i pewna przy zastosowaniu połączenia typu aksjalnego. Jest to bardzo ważne w przypadku prowadzenia instalacji w miejscach niedostępnych i w późniejszym etapie prac zakrytych. Niektóre tego typu systemy pozwalają także na odzysk złączki w sytuacji złego lub omyłkowego montażu. Właściwe uszczelnienie powstaje dzięki wprasowaniu ścianki rury pomiędzy tuleję i złączkę, bez uszkodzenia samej rury. Działa tu tzw. "efekt pamięci kształtu" - po rozszerzeniu rura samoczynnie zaciska się na kroćcach złączki, a ścianki rury przy użyciu tulei są dodatkowo wciskane w karby złączki. Materiałem uszczelniającym staje się tym samym cała powierzchnia użytej rury. Natomiast w przypadku systemu radialnego cienka aluminiowa tuleja zaciskana jest jedynie w dwóch miejscach uszczelnienia. Na rynku są dostępne systemy, w których jedna uniwersalna złączka może być stosowana do trzech typów rur: sanitarnych, grzewczych i wielowarstwowych, a to z kolei eliminuje możliwość pomyłki w trakcie montażu instalacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej