Toaleta publiczna - wstydliwy problem? Zobacz toalety publiczne na świecie
Choć w toalecie najważniejsze są higiena, czystość i bezpieczeństwo to wygląd toalety ma również niebagatelne znaczenie. Zobacz te budynki w innych krajach? Jakie toalety publiczne buduje się na świecie?
Toalety publiczne są konieczne w każdym mieście, na każdej plaży, w parku, przy boisku i na turystycznym szlaku. Toalety przenośne, takie jak na przykład wszechobecne niebieskie ToiToi są dobre na placu budowy lub podczas organizowania imprez masowych, ale nie jako stały element architektury miejskiej czy architektury krajobrazu.
Konieczne stałe toalety publiczne
Błędem było nie tak dawne przekształcenie działających w mieście toalet publicznych w bary czy kawiarnie, jak to miało miejsce w Warszawie (najbardziej znane przykłady to kawiarnie w Parku Skaryszewskim i Parku Morskie Oko czy bary na Placu Trzech Krzyży lub skrzyżowaniu ulic Pięknej i Kruczej). Wkrótce okazało się bowiem, że bezpieczna, sprawna i czysta toaleta publiczna jest w mieście konieczna.
Przeczytaj także: Konkurs na projekt toalety publicznej rozstrzygnięty
Brak wolno stojących toalet publicznych to duży problem. Świadczą o tym między innymi konkursy na projekt toalety publicznej, organizowane od niedawna przez firmy z branży sanitarnej we współpracy z władzami wielu miast w Polsce. Dzięki konkursom powstają interesujące projekty, a biorą w nich udział nie tylko studenci, ale także wiele uznanych pracowni architektonicznych.
Podobnie jest na świecie. I, jak pokazują to przykłady z różnych miejsc i różnych krajów, mogą to być budynki interesujące, estetyczne i bardzo ciekawie zaprojektowane.
Toaleta publiczna w Uster, Szwajcaria
To projekt pracowni Gramazio&Kohler Architektur. Budynek położony jest na skraju parku miejskiego (Municipal Park). Ma bardzo prostą bryłę i wyrazisty kolor elewacji zbudowanej z 995 aluminiowych pasków. W zależności od kąta padania promieni słonecznych zmieniają one barwę z jaskrawozielonej na żółtawą. Budynek tak wyrazisty, że trudno go nie zauważyć.
Autor: www.gramaziokohler.com
Toaleta publiczna, Ulster, Szwajcaria, projekt GramazioKohler Architektur
Modułowa toaleta publiczna na drodze do Morskiego Oka
Jest to udany projekt toalety publicznej w Tatrzańskim Parku Narodowym, na drodze do Morskiego Oka, autorstwa pracowni "Architekci Opaliński Włoskowicz". Rozczłonkowany budynek modułowy, zbudowany jest z prostych kubicznych brył i ma eleganckie elewacje z kamienia oraz szkła (ukryte, proste szklane płaszczyzny to doświetlenie bocznych ścian poszczególnych pomieszczeń toalety).
Toaleta publiczna w Akkarvik, Norwegia
Toaletę (projekt Manthey Kula) na Lofotach na dalekiej północy, zbudowano w ramach norweskiego projektu Narodowe Trasy Turystyczne. Stanęła ona na miejscu zniszczonej w trudnych warunkach górskich starej toalety. Budynek musiał być solidny i trwały, zbudowano go więc ze stali i posadowiono na betonowym fundamencie. Duże przeszklenia w górnej partii budynku umożliwiają dobre doświetlenie wnętrza i jednocześnie... piękny widok na góry.
Autor: Paul Warchol
Toaleta publiczna, Akkarvik, Lofoty, Norwegia. Projekt Manthey Kula
Automatyczna gotowa toaleta publiczna, Polska
Toaleta publiczna, model typowy o nazwie WcTop firmy Budotechnika Sp. z o.o. Jest to kompletna prefabrykowana i automatyczna toaleta publiczna (przystosowana dla osób niepełnosprawnych), gotowa do postawiania na przygotowanym fundamencie. Budynek ma odbijające światło elewacje z czarnego polerowanego granitu oraz detale ze stali nierdzewnej. Wyposażony jest w urządzenie kontroli dostępu (panel dostępu) i automatyczne drzwi przesuwne ze stali nierdzewnej.
Autor: www.budotechnika.com.pl
Toaleta publiczna, model typowy WcTop, autor: Budotechnika