Toalety publiczne. Projektowanie toalet publicznych z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań
Toalety publiczne muszą spełniać wysokie wymagania użytkowe i higieniczne. Jeśli chodzi o wyposażenie toalet publicznych, liczy się funkcjonalność, bezawaryjność, ale też oszczędność. Przy projektowaniu toalet publicznych coraz większą wagę zwraca się również na aranżację pomieszczenia. Urządzenia sanitarne przeznaczone do toalet publicznych to naprawdę przemyślany i zaawansowany technologicznie sprzęt.
Współcześnie projektowane toalety publiczne potrafią zrobić wrażenie. Niejednokrotnie zaskakują elegancją czy pomysłowością wykończenia. Nic dziwnego, coraz większą wagę przykłada się do projektowania wnętrz toalet w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, czy innych budynkach komercyjnych. Ale wystrój wnętrza, dobór materiałów wykończeniowych to tylko część projektu, który widać na pierwszy rzut oka. Nowe toalety publiczne to zazwyczaj naszpikowana zaawansowaną technologią armatura, która spełnia wysokie wymagania funkcjonalne.
Armatura w toaletach publicznych
Użytkownicy toalet publicznych oczekują ergonomii, łatwej obsługi, a przede wszystkim higieny. Inwestorzy z kolei niezawodności urządzeń i jak najniższych kosztów eksploatacji. Instalatorom z kolei zależy na wygodnych systemach montażowych, ale również łatwym dostępie do podzespołów, umożliwiającym bezproblemowe prace serwisowe. Przed producentami wyposażenia toalet publicznych poprzeczka stoi wysoko, ale dzięki zaawansowanym technologiom urządzenia sanitarne z powodzeniem spełniają surowe wymagania użytkowe. W produkcji armatury do toalet publicznych widać wyraźne trendy:
- zabudowa podtynkowa - dotyczy niemal wszystkich urządzeń (armatury do WC, pisuaru, umywalki, natrysku, akcesoriów). Jej zaletą jest nie tylko estetyka i oszczędność miejsca, ale głównie uniemożliwienie użytkownikowi demontażu urządzeń i dostania się do mechanizmów,
- opływowe kształty, mocne materiały (mosiądz, Inox lub tworzyw syntetycznych wzmocnionych włóknem szklanym) - ma to zapobiegać aktom wandalizmu. Opływowe formy utrudniają chwycenie urządzenia przy próbie np. wyrwania,
- elektronika - automatyczne otwarcie i zamknięcie przepływu wody, bez kontaktu z dłonią co zapobiega przenoszeniu bakterii. Urządzenie działa na zasadzie aktywnej detekcji na podczerwień. Otwarcie wypływu następuje po zbliżeniu dłoni do detektora. Z kolei zamknięcie jest automatyczne po odsunięciu dłoni z pola detekcji. Nie ma więc potrzeby dotykania armatury, a tym samym nie ma przenoszenia bakterii. Automatyczne zamknięcie armatury nie pozwala na marnotrawienie wody przez zaniedbanie użytkowników,
- czasowość - zamknięcie strumienia wody następuje po określonym czasie: 7 sek dla umywalek, 30 sek dla natrysków i 3 sek dla pisuarów.
W budynkach użyteczności publicznej średnie zużycie wody jest o 50% wyższe niż np. w mieszkaniu prywatnym i wynosi 200 l dziennie na osobę. W niektórych budynkach o specjalnym przeznaczeniu (placówki medyczne, sanatoria, itp.) zużycie wody może przekroczyć 500 litrów. Użytkownik, który nie jest u sobie, często nie przejmuje się zużyciem wody. W toaletach budynków użyteczności publicznej czy komercyjnych nie od razu zauważane są i zgłaszane usterki. Dlatego w tego typu miejscach ważne są urządzenia wyposażone w technologie oszczędzające wodę.
Skrzynki podtynkowe polecane do toalet publicznych
Bez względu na przeznaczenie urządzenia sanitarnego (WC, pisuar, natrysk, umywalka) instaluje się je w specjalnych skrzynkach. W przypadku skrzynki standardowej uszczelnienie wnęki montażowej i przyłączy zależy od dokładności hydraulika.
Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem do toalet publicznych są wodoszczelne skrzynki podtynkowe. Skrzynka zapobiega infiltracji wody z zewnątrz. Umożliwia też wydostanie się kondensatu lub przecieku dolną częścią uszczelki.
Zaletą np. skrzynki natryskowej lub umywalkowej jest szybka instalacja: wystarczy jedna bruzda do wody ciepłej, zimnej i zmieszanej. Standardowe skrzynki mają możliwość skrócenia za kołnierzem, co sprzyja ryzyku przeciekania wody między ścianą a skrzynką. Istnieją skrzynki, które można skrócić przed kołnierzem, gwarantując w ten sposób idealną szczelność instalacji. Szczelność jest zapewniona dzięki uszczelce zintegrowanej w kołnierzu. Instalator nie musi dodatkowo uszczelniać skrzynki (silikon, itp.). Wyposażona jest w specjalne uskoki do łatwego montażu kołnierza i jego blokady. Podczas instalacji elementy wrażliwe na kontakt z wodą, jak elektrozawór (w modelach elektronicznych), głowica (w modelach czasowych), filtr i zawór odcinający są zastąpione zaślepką, aby bezpiecznie przeprowadzić płukanie instalacji.
Wodoszczelne skrzynki podtynkowe mają wiele możliwości instalacji: mocowanie na profilach do płyt gipsowo-kartonowych, od przodu na ścianie nośnej lub z tyłu płyty. Złączki i zawory odcinające są zintegrowane. Długość skrzynki może być regulowana i jest przystosowana aż do 120 mm grubości wykończenia: grube ściany (z cegieł i pustaków) do budynków użyteczności publicznej o wysokim stopniu wandalizmu. W wodoszczelnych skrzynkach podtynkowych do natrysku i umywalki głębokości osadzenia musi wynosić minimum 93 mm, a do pisuaru minimum 83 mm. Skrzynki są podłączane z zewnątrz do standardowej instalacji lub typu „rura w rurze”. Dostarczane są zazwyczaj w dwóch zestawach (bez elementów, które są wrażliwe na kontakt z wodą), dla bezpiecznego płukania instalacji.
Spłukiwanie bezpośrednie w toaletach publicznych – na czym polega?
Trzeba wiedzieć, że tradycyjny zbiornika do spłukiwania w toaletach publicznych zupełnie się nie sprawdza, choć to jeszcze praktykowane rozwiązanie, głównie ze względu na niższą cenę. Zbiorniki tego typu mają plastikowe części, które nie są trwałe i szybko się zużywają. Ponadto stojąca jakiś czas w zbiorniku woda jest idealnym środowiskiem dla błyskawicznie mnożących się bakterii, które następnie roznoszone są w trakcie spłukiwania. W zbiorniku szybko też gromadzi się kamień i brud, czego nie wytrzymują uszczelki i zbiornik traci szczelność - niewykryty przeciek ze zbiornika może spowodować utratę 220 m³/rok, w sumie 2200 zł/rok (ok. 10 zł/m³ wody). Jednym słowem ten system spłukiwania w toaletach publicznych zupełnie się nie sprawdza i może generować spore koszty na częste awarie, także marnotrawić wodę, a trend jest przecież zupełnie odwrotny.
Nie ma możliwości, aby zwykły zbiornik toaletowy zastąpić systemem spłukiwania bezpośredniego w ramach zwykłego remontu. Spłukiwanie bezpośrednie można więc planować w nowych budynkach lub w trakcie gruntowniejszego remontu.
Nowe rozwiązanie to spłukiwanie bezpośrednie - umożliwia kilkakrotne użycie i zapewnia natychmiastową dostępność dla kolejnych użytkowników. Ponadto, samo ciśnienie zapewnia skuteczność już przy jednym spłukaniu. Dla lepszej optymalizacji zużycia wody, spłukiwanie bezpośrednie jest dostępne w wersji z jednym przyciskiem 6 l i podwójnym przyciskiem: 3/6 l.
Cały mechanizm tego systemu jest odporny na intensywne użytkowanie oraz wandalizm. Konserwacja ogranicza się do łatwej wymiany głowicy (w modelach czasowych) lub elektrozaworu (w modelach elektronicznych), do których jest bezpośredni dostęp. Produkty do spłukiwania bezpośredniego w wodoszczelnych skrzynkach są przystosowane do wody morskiej i szarej.
Projektanci toalet publicznych cenią to rozwiązanie także za kompaktową budowę (nie ma konieczności planowania miejsca na zbiornik), a także wzornictwo.