Zbiornik retencyjny na deszczówkę - jaki wybrać? Jaka najlepsza pojemność zbiornika na deszczówkę?
Zbiornik na deszczówkę najlepiej dostosować do ilości wody, którą ma gromadzić. Kolejnym krokiem jest decyzja, czy ma to być zbiornik naziemny czy podziemny. Zbiornik na deszczówkę może tylko zbierać wodę, ale będzie jeszcze bardziej użyteczny, gdy stanie się elementem retencji, dzięki wyposażeniu w instalacje przesyłu wody lub rozsączania. Jakie zbiorniki można wykorzystać na deszczówkę?
Spis treści
- Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
- Zbiornik na deszczówkę naziemny
- Ozdobny zbiornik na deszczówkę
- Zbiornik na deszczówke podziemny
Najprostszy zbiornik na deszczówkę to jakikolwiek pojemnik podstawiony pod rynnę. Obecnie jednak zbiornikom na deszczówkę stawia się wyższe wymagania, by nie tylko zbierały i gromadziły jak najwięcej wody, czyli nie tylko z dachów, i umożliwiały dalszą dystrybucję deszczówki (a dokładnie wód opadowych i roztopowych) w ramach systemu retencji.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
Najprostsza metoda to demontaż części rynny do wysokości zbiornika na deszczówkę albo wprowadzić rynnę do zbiornika. Przy takim rozwiązaniu trzeba pilnować poziomu wody w zbiorniku, bo gdy się napełni, woda zaleje w sposób niekontrolowany pobliski teren. Dlatego dobrze wyposażyć zbiornik w kranik odprowadzający wodę (może to być także przyłącze dla węża ogrodowego). Zbiorniki na deszczówkę można łączyć w szereg – gdy pierwszy zbiornik się zapełni woda popłynie do kolejnego. Sposobem na zabezpieczenie zbiornika przed przelaniem się wody jest montaż zbieracza deszczówki, który umieszcza się na rurze spustowej na wysokości odpływu do zbiornika. Zbieracz odprowadza wodę do zbiornika, a gdy ten się zapełni, odcina dopływ wody i deszczówka spływa już tylko rurą spustową i może być dalej np. rozsączana na terenie działki.
Do rury spustowej można podłączać nowocześniejsze niż przysłowiowa beczka zbiorniki, specjalnie przeznaczone do zbierania deszczówki. Wykonane są z odpornych materiałów, szczelnie zamknięte, fabrycznie wyposażone w akcesoria do retencji wody. Zbiorniki naziemne zbierają deszczówkę z dachów, te podziemne łatwiej połączyć np. z odwodnieniem liniowym zbierającym wodę z dużych, płaskich powierzchni typu podjazd czy nieprzepuszczalny grunt. Zbiorniki wyposażone w system hydroforowy (pompa, filtr, uzdatniacz – z uzdatniaczem deszczówka może się nadawać nawet do picia), pozwalają użyć deszczówkę również do innych czynności domowych niż tylko podlewanie ogrodu, np. spłukiwanie toalet czy zasilanie wodą pralek.
Przyjęło się wielkość zbiornika na deszczówkę łączyć z powierzchnią odwadnianego dachu. Najczęściej spotyka się przelicznik, że na każde 25 m² powierzchni dachu przypada 1 m³ objętości zbiornika (1 m³ wody = 1000 l). Z dachu o powierzchni do 100 m² powierzchni można zebrać ok. 70 l wody w ciągu kilkuminutowego deszczu. Ponieważ jednak dach może być tylko jedną z odwadnianych powierzchni, owe 25 m² trzeba przeliczać na ogół powierzchni.
Zbiornik na deszczówkę naziemny
Naziemny zbiornik na deszczówkę musi być wykonany z materiałów odpornych na wodę i warunki atmosferyczne, nie może przepuszczać światła, aby zapobiec rozwojowi glonów i bakterii. Ponieważ naziemne zbiorniki na wody opadowe ustawia się bezpośrednio pod rynnami pod samą ścianą budynku, wiadomo że ich pojemność niesie tu pewne ograniczenia. Naziemny zbiornik na deszczówkę powinien stanąć pod rurą spustową jak najbardziej zacienionej strony budynku, co dodatkowo uchroni przed namnażaniem się glonów i bakterii w wodzie.
Deszczówka z dachu trafia do zbiornika bezpośrednio lub dzięki montowanym zbieraczom i dodatkowym korytom. Najpopularniejsze zbiorniki naziemne do domów jednorodzinnych mają od 100-500 litrów pojemności. Wyposaża się je w kurki spustowe (kranik, przyłącze do węża ogrodowego). Jest też możliwość umieszczania w zbiorniku pompy, dzięki której skorzystamy z wody pod ciśnieniem.
Naziemny zbiornik na deszczówkę wymaga konserwacji przynajmniej raz w roku. Przed zimą dobrze jest go opróżnić z wody, oczyścić i zamknąć zawór zbieracza.
Specyficznymi zbiornikami na deszczówkę mogą być także oczka wodne, do których dodatkową wodę można doprowadzić rurami z głównego zbiornika. W ramach małej retencji deszczówkę można także zatrzymać na zielonych dachach, w ogrodzie bagiennym na dachu, ogrodzie deszczowym czy kwietnej łące.
Ozdobny zbiornik na deszczówkę
Ozdobne zbiorniki na deszczówkę mają się wyróżniać estetyką. Produkowane są z tworzyw sztucznych, metalu, drewna, terakoty. To sprawia, że można im nadać ciekawy kształt i kolor, dzięki czemu zbiorniki stają się ozdobą posesji, zachowując wszystkie funkcje pojemnika zbierającego deszczówkę. Zbiorniki np. z tworzywa mogą wyglądać jak drewniane beczki czy ceramiczne dzbany, mogą nie przypominać zbiorników na wodę, kolorem można je dopasować do elewacji, aby nie rzucały się w oczy lub przeciwnie, aby się wyróżniały na tle domu. W przypadku ozdobnego zbiornika na deszczówkę trzeba też zadbać o stylowe krany i przyłącza węży ogrodowych. Jednak niezależnie od „urody” naziemnego zbiornika na deszczówkę nie wolno zapominać o zasadzie, że pojemnik nie powinien stać w nasłonecznionym miejscu. Trzeba też pamiętać o jego konserwacji po sezonie.
Zbiornik na deszczówke podziemny
Podziemny zbiornik na deszczówkę może mieć dużą pojemność, może nie tylko zbierać wodę, ale również powoli nawadniać grunt (są to zbiorniki typu skrzynki rozsączające czy studnie chłonne, do podziemnych zbiorników doprowadzane jest odwodnienie liniowe). Można zainstalować jeden duży zbiornik lub tworzyć ciągi z mniejszych – najlepiej się do tego nadają właśnie skrzynki rozsączajace.
Zaletą dużego zbiornika podziemnego jest to, że można do niego doprowadzić deszczówkę ze wszystkich rynien. Instalacja podziemna jest droższa, ale daje więcej możliwości zagospodarowania deszczówki. To alternatywa dla tych, którzy nie chcą widocznego zbiornika. Poza tym jest większa dowolność, jeśli chodzi o umiejscowienie takiego zbiornika. Zbiorniki podziemne na deszczówkę wykonywane są z odpornych tworzyw sztucznych (polietylen, poliester, polipropylen), żywic, ale także z żelbetu i stali. Gotowe zbiorniki mogą mieć pojemność nawet 50 000 l, te najchętniej wybierane mają 1000-5000 l.