Zwalczanie Legionelli w Parlamencie Europejskim
Parlament Europejski zdecydował się zainstalować, w swoim budynku w Brukseli, 3 systemy do przygotowania ciepłej wody – AquaProtect, które eliminują możliwość powstawania i rozmnażania bakterii Legionella, przy jednoczesnym wykorzystaniu odzysku ciepła.
Do tej pory w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli stosowano system przegrzewu wody w zasobnikach i instalacji wewnętrznej, doprowadzając wodę do temp. +80°C, w której następowała eliminacja bakterii Legionella. Proces ten ze względu na okresowy i manualny sposób realizacji okazał się czasochłonny, ponadto zużywał bardzo dużo dodatkowej energii i nie gwarantował 100% skuteczności.
Zasada termicznej dezynfekcji, jaka jest wykorzystywana w systemie AquaProtect firmy Alfa Laval, opiera się na raporcie z badań Prof. dr. R. Schweisfurth, który potwierdza, że przy przetrzymaniu wody w temperaturze +70°C przez okres od 2–6 minut bakterie Legionella ulegają zniszczeniu.
System oparty jest na dwóch wymiennikach ciepła. Zimna woda wodociągowa wpływająca do systemu c.w.u. jest podgrzewana do temperatury +70°C w płytowych wymiennikach ciepła. Następnie przez 6 minut krąży ona w zbiorniku reakcyjnym, co wystarcza na wyeliminowanie wrażliwych na temperaturę bakterii Legionella. Ze zbiornika reakcyjnego woda płynie do zasobnika ciepłej wody. Kiedy w systemie występuje pobór ciepłej wody, gorąca woda o temperaturze +70°C jest pobierana z zasobnika i w jednym z wymienników ciepła oddaje nadmiar ciepła zimnej wodzie wpływającej do systemu (wstępnie ogrzewanej), osiągając w ten sposób właściwą temperaturę około +60°C. Istnieje również możliwość dodatkowego zabezpieczenia temperatury wody użytkowej, poprzez dodanie do wody o temp. +60°C wody z zasobnika o temp. +70°C.
W porównaniu z innymi okresowymi systemami pracującymi przy niskich temperaturach, system AquaProtect nie potrzebuje dodatkowej energii ani do podgrzewania wody do temp. +70°C ani do napędu pompy ładującej. Oznacza to, że zwalczanie istniejących w systemie bakterii czy prewencyjne działania zabezpieczające przed ich rozmnażaniem nie zwiększają kosztów zużycia energii.