Bezpieczeństwo i ciepło - termoizolacja PIR firmy EcoTherm
Architekci, projektanci czy wykonawcy budynków wiedzą jak ważny jest odpowiedni dobór materiałów budowlanych. I choć na różnych etapach budowy każdemu z nich przyświecają inne priorytety, to przy doborze termoizolacji zawsze najważniejsze będą jej najwyższe właściwości izolacyjne i bezpieczeństwo dla użytkowników.
Maksymalny Rezultat izolacji z 1 m2
Jest tylko jeden materiał termoizolacyjny, który łączy w sobie te dwie cechy, a ponadto ma wiele innych zalet. To termoizolacyjne płyty EcoTherm ze sztywnej pianki PIR. Przekonało się o tym wielu fachowców w Stanach Zjednoczonych, gdzie udział w rynku w zastosowaniu materiału PIR wynosi ponad 60%. Przekonują się o tym także nasi fachowcy, o czym świadczy jak dotąd już ponad 2 mln m2 sprzedanych płyt w Polsce przez firmę EcoTherm.
PIR (poliizocyjanurat) to udoskonalona odmiana PUR (poliuretanu), materiału termoizolacyjnego, znanego już od drugiej połowy lat 30-tych. Poprzez udoskonalenie, a tym samym lepsze parametry techniczne, należy rozumieć przede wszystkim większą odporność na ogień, od znanych powszechnie materiałów termoizolacyjnych. Płyty EcoTherm wykazują w badaniach ogniowych wyniki najbardziej zbliżone do wełny mineralnej. W odróżnieniu do systemów dachowych izolowanych styropianem i osiągających E 30, systemy izolowane płytami EcoTherm osiągają RE 30 bez konieczności stosowania ochronnych przekładek z wełny mineralnej. Wynik ten uzyskany jest przy zastosowaniu wyłącznie (samodzielnie) płyt EcoTherm w układzie jednowarstwowym.
Płyty EcoTherm narażone na bezpośrednie działanie ognia zaledwie tlą się i topią, nie powodując kapania i nadmiernej emisji dymu. Wyniki tych badań zostały udokumentowane posiadanymi przez EcoTherm certyfikatami:
- RE 30 z pokryciami PCV i bitumicznymi,
- REI 20, REI 15 z pokryciami PCV i bitumicznymi,
- Broof (t1) z pokryciami PCV i bitumicznymi,
a także wymagany przez firmy ubezpieczające (liczące się na rynku amerykańskim) certyfikat FM Global Aproval.
Istotne przy tym jest, że badane systemy były izolowane wyłącznie jednowarstwowo płytami EcoTherm bez konieczności stosowania przekładek z wełny mineralnej.
Własne laboratorium badawcze firmy EcoTherm pozwala na stałą kontrolę jakości produkcji, co wyklucza przedostanie się na rynek płyt, które nie spełniałyby wysokich norm czy oczekiwań klientów.
Płyty EcoTherm poza bezpieczeństwem zapewniają także najlepszą termoizolację, czyli ciepło w zimie i przyjemny chłód podczas gorącego lata. Ta rewelacyjna izolacja możliwa jest dzięki rekordowej wartości = 0,023 W/(mK), współczynnikowi przewodzenia ciepła, którego niska wartość świadczy o małym przewodnictwie energii cieplnej. Pozwala to na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku i zmniejszenie kosztów za ogrzewanie.
Ważnymi zaletami płyt EcoTherm jest ich sztywna i zbita struktura oraz niska waga. Dzięki właściwościom PIR-u, płyty EcoTherm są twarde i odporne na nacisk min. 15 ton/m2 (150 kPa). Oznacza, że bez obawy o odkształcenia można po nich chodzić w czasie prac montażowych czy konserwacyjnych dachu lub w przypadku płyt przeznaczonych na posadzkę, można być spokojnym o trwałość i wytrzymałość podłogi.
Niska waga termoizolacyjnych płyt EcoTherm to zaleta, którą docenią nie tylko ekipy montujące izolację. To także lżejsza i bezpieczniejsza konstrukcja całego budynku oraz niższe koszty budowy (np. transportowe, pracy dźwigu itp.). Waga paczki płyt EcoTherm zawierającej 15 m2 to zaledwie 45 kg. Przy powierzchni dachu 1000 m2 różnica pomiędzy tradycyjną izolacją a izolacją płytami EcoTherm może wynieść nawet do kilku ton!
Płyty EcoTherm to materiał nienasiąkliwy. Budowa płyty to min. 90% cel zamkniętych, co nie pozwala na przedostanie się wilgoci do wnętrza i zniszczenie materiału.
Płyty EcoTherm najlepszy sposób na najskuteczniejszą i najtrwalszą termoizolację każdego budynku od dachu, poprzez ściany, na podłodze kończąc. To bezpieczny i ciepły materiał izolacyjny, który raz wybrany i zastosowany do ocieplenia, na zawsze będzie spełniał swoją funkcję bez strat na wartości. A w obliczu wprowadzenia cieplnego paszportu energetycznego budynków - wartość tą tylko podwyższy.