Ciepłe stropy nad garażem podziemnym: izolacja termiczna stropów
W budynkach z garażami podziemnymi i piwnicami, nieocieplone stropy są jedną z przyczyn wychłodzenia pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Nie pozostaje to bez wpływu na koszty ogrzewania. Izolacja termiczna stropu odgrywa w budynkach ważną rolę.
Izolacja termiczna stropu
Stropy nad garażem podziemnym lub piwnicą każdego obiektu to newralgiczny element konstrukcyjny. Przenoszą one obciążenia na ściany nośne, a z nich na fundamenty budynku. Jednak stropy pełnią także inne, bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim powinny one izolować termicznie wyżej położone pomieszczenia. Do tego, stanowią ochronę akustyczną pomieszczeń przed hałasem dochodzącym z garażu podziemnego lub piwnicy, gdzie pracują zazwyczaj głośne instalacje i przewody techniczne lub jeżdżą samochody. Ostatnią, najważniejszą funkcją stropów jest zapewnienie ochrony przed działaniem ognia. Na wypadek pożaru powinny one utrudniać szybkie rozprzestrzenienie się ognia i zajęcie wyżej położonych pomieszczeń.
Zobacz koniecznie: Ciepłe stropy nad piwnicą
Stropy: ocieplanie zgodnie z prawem
Według przepisów prawa budowlanego we wszystkich nowowznoszonych obiektach muszą być ściśle przestrzegane zasady co do wykonania izolacji stropów garaży i piwnic. Problem w tym, że wymogi nie dotyczą budynków powstałych przed końcem lat osiemdziesiątych, które generują ogromne zużycie ciepła właśnie przez słabo lub w ogóle niezaizolowane stropy. Jeżeli już ocieplenie było przeprowadzane, to stosowano niewystarczającą, sięgającą maksymalnie do 2–4 cm grubość warstwy materiału termoizolacyjnego. W efekcie pozostały obiekty ery wielkiej płyty, których stropy wykazują znaczne straty ciepła oraz dyskomfort głośnej podłogi w mieszkaniach na parterze. Wymagają one przeprowadzenia nie tylko termomodernizacji ścian zewnętrznych, ale także i ich stropów.
Czym ocieplać stropy?
Producenci materiałów budowlanych, oferują specjalne systemy przeznaczone do ocieplania stropów garaży i piwnic. – Powinny one charakteryzować się wysokimi właściwościami izolacyjnymi oraz akustycznymi – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit - Co więcej, pod wpływem działania wysokich temperatur, materiały termoizolacyjne nie mogą się topić i odpadać od stropu.
W przypadku izolacji stropów garaży podziemnych i piwnic najlepszym materiałem izolacyjnym, spełniającym wszystkie wymagania stawiane tego typu produktom, jest wełna mineralna. W przeciwieństwie do płyt styropianowych posiada ona wysoką klasę reakcji na ogień (A1). Charakteryzuje się też bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, nie topi się pod wpływem wysokich temperatur, a do tego tłumi dźwięki. W skład systemów, oprócz materiału termoizolacyjnego, wchodzą: zaprawy klejowe, środki gruntujące oraz tynki dekoracyjne, dzięki którym wykonuje się ostatnią powłokę.
Tu czekamy na Wasze uwagi i opinie!