Ciepły dom. Bloczki termoizolacyjne Schöck Novomur®

2013-08-13 13:06
Izolacje termiczne
Autor: Schock izolacja termiczna

Ciepły dom bez wilgoci zapewniają odpowiednio dobrane i zastosowane materiały izolacyjne. Należą do nich m.in. specjalne bloczki termoizolacyjne, które ograniczają ucieczkę ciepła przez fundamenty i chronią ściany przed zawilgoceniem.

Miejsce połączenia ściany zewnętrznej ze stropem nad piwnicą lub z podłogą na gruncie może stanowić strefę nieszczelności, mostek termiczny. Ze względu na stale rosnące wymagania w stosunku do izolacji cieplnej budynków, konieczne jest zapewnienie maksymalnej szczelności konstrukcji budynku. Bloczki termoizolacyjne Schöck Novomur®  mają właśnie wyeliminować problem mostków termicznych w miejscu szczególnie narażonym na straty energii i zawilgocenie - przy gruncie (montaż tych elementów na poziomie fundamentów zmniejsza starty energii przez mur nawet o 80%). Właściwa izolacja termiczna połączenia ściany zewnętrznej ze stropem nad piwnicą lub z podłogą na gruncie skutecznie chroni budynek przed uszkodzeniami na skutek wilgoci - bloczki nie podciągają kapilarnie wody, woda zbierająca się podczas budowy na stropie nie przedostaje się do wznoszonych ścian i nie ma możliwości powstawania pleśni. Ponadto zastosowanie bloczków termoizolacyjnych pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Na rynku dostępne są dwa typy bloczków, różniące się zastosowaniem. Bloczki termoizolacyjne Schöck Novomur® przeznaczone są do stosowania w domach wielorodzinnych, natomiast Schöck Novomur® Ligot - do budowy domów jednorodzinnych i szeregowych. Elementy te stosuje się jako pierwszą warstwę muru. Bloczki są łatwe w montażu - łączy się je przez układ zazębień na końcach elementów.

Przykładowe dane techniczne:
Przewodnictwo cieplne bloczków: λ≈0,286 W/(mK)
Klasa nośności: 20 MPa
Grubość: (odpowiada grubościom ścian): 11,5; 15; 17,5; 24 cm
Długość: 0,75 m

Izolacja termiczna
Autor: Schock W porównaniu z murem o wysokiej gęstości (λ≈1,0 W/(mK)) przewodnictwo cieplne kształtek bloczków termoizolacyjnych wynosi λ≈0,286 W/(mK), co oznacza poprawę rzędu 75-80%
Ciepły dom
Autor: Schock Aby zapobiec tworzeniu się pleśni, uszkodzeniom budynku oraz zmniejszyć koszty ogrzewania opracowano specjalne bloczki do właściwej izolacji cieplnej połączenia ściany zewnętrznej ze stropem nad piwnicą lub z podłogą na gruncie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej