Isover Multi-Comfort House - Jak mieszkać komfortowo, oszczędnie i w zgodzie z naturą?
Najczęściej dom buduje się raz w życiu. Dlatego planując budowę domu warto pomyśleć o tym, żeby był on maksymalnie komfortowy, bezpieczny, zdrowy dla jego mieszkańców i tani w utrzymaniu oraz funkcjonujący w harmonii z przyrodą.
Po pierwsze izolacja
Istotą domu wielokomfortowego jest dobrze zaizolowana bryła budynku. Dom otrzymuje energię i nie pozwala się jej rozproszyć. Dlatego musi być zaizolowany z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Ważne, aby uniknąć powstawania tzw. mostków termicznych i nieszczelności. Dlatego w domu wielokomfortowym zimą, gdy temperatura jest niska, nie potrzeba wiele energii aby utrzymać ciepło, a latem przyjemny chłód. Do ogrzania 1 m2 takiego domu rocznie potrzeba mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego. Wszystko to sprawia, że ISOVER Multi-Comfort House jest wygodny, zdrowy i tani w utrzymaniu.
Po drugie projektowanie
Koncepcja domu wielokomfortowego nadaje się do realizacji w każdej technologii: murowanej, drewnianej czy mieszanej. Dom musi mieć prostą i zwartą bryłę. Rozkład pomieszczeń wewnątrz powinien być mało skomplikowany. Nie mają zastosowania wieżyczki, wykusze, wnęki, a ilość ścianek działowych trzeba ograniczyć do minimum. W ten sposób ciepło będzie się rozchodziło równomiernie. Przy projektowaniu domu wielokomfortowego musimy wziąć pod uwagę optymalne posadowienie budynku. Dom proponowany przez firmę Isover jest tak skonstruowany, aby czerpać jak najwięcej energii słonecznej z zewnątrz. Aby robić to skutecznie, ważniejsze okna budynku muszą być wystawione na południe. Zaleca się by ich powierzchnia wynosiła 40 proc. całej ściany. Przez okna w zimie jest dostarczane więcej ciepła niż jest wypromieniowywane na zewnątrz. Aby nie tracić ciepła, okna wychodzące na północ muszą być znacznie mniejsze. Wszystkie muszą mieć termoizolacyjne ramy i potrójne szklenie. Żeby schwytać jak najwięcej energii słonecznej trzeba również ograniczyć cień padający na budynek np. pamiętać o tym, aby przed domem nie rosły duże drzewa.
Po trzecie wentylacja
Ważną rolę w dystrybucji ciepła w ISOVER Multi-Comfort House odgrywa wentylacja. W końcu w domu to właśnie powietrze ma być ciepłe, a nie mury. Więcej, jeśli zgodnie z wymaganiami stawianymi przed domem zamontujemy w nim potrójnie szklone okna to wymiana energii będzie powolna. Projekt ISOVER Multi-Comfort House posiada kompaktową jednostkę systemu wentylacji, która dostarcza świeże powietrze do zakamarków domu by w tym samym czasie równomiernie ogrzać wszystkie pomieszczenia. Jednostka centralna składa się z wymiennika ciepła, wentylatorów, filtrów, wstępnego ogrzewacza, modułu chłodzącego oraz regulującego wilgotność. Powietrze z takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka jest odprowadzane na zewnątrz, ale zanim zostanie wypuszczone oddaje ciepło w wymienniku jednostki centralnej. Dzięki temu 90 proc. ciepła zostaje odzyskane. Przeciętny Europejczyk 90 proc. czasu oddycha powietrzem wewnątrz budynków. Ważne jest, aby to powietrze było jak najlepszej jakości – szczególnie w miastach. Wentylacja w ISOVER Multi-Comfort House rozprowadza powietrze, oczyszcza je i nawilża.
Po czwarte – oszczędność
Przeciętny dom najwięcej energii zużywa na ogrzewanie, aż 75,5 proc., ale na drugim miejscu znajduje się ciepła woda, która stanowi 11,5 proc. zużytej energii. Żeby efektywnie wykorzystywać ciepło w obrębie domu, należy zadbać także o odpowiednie rozmieszczenie instalacji wodnej. Aby ograniczyć straty ciepła podczas transportu wody, droga, jaką ona pokonuje musi być jak najkrótsza. Pomieszczenia takie, jak kuchnia i łazienka powinny ze sobą sąsiadować jeżeli nie w poziomie, to przynajmniej w pionie. Równie istotne jest, aby rury były odpowiednio zaizolowane. W ten sposób straty energii ograniczamy do minimum. Jeśli dodamy do tego kolektory słoneczne, które będą podgrzewały wodę możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Tyle samo energii co woda, 11,5 proc., pobierają urządzenia AGD. Świadomi użytkownicy powinni zadbać, aby były one najwyższej klasy energetycznej.
Po piąte cisza
Aby móc powiedzieć, że dom jest wygodny trzeba zapewnić w nim ciszę. Izolacja cieplna wełną szklaną w domu wielokomfortowym pełni również rolę izolacji akustycznej. Dodatkowo pomoc stanowi założenie na sufitach paneli, które pochłaniając fale dźwiękowe, zapobiegają ich niechcianym odbiciom i obniżają poziom hałasu wewnątrz domu.
- Nasz świat to nasz dom. Jeśli chce się zmienić świat najlepiej zacząć od siebie.
Isover jest liderem wśród producentów wełny mineralnej, oferuje szeroki wachlarz produktów do izolacji w budownictwie ogólnym oraz izolacji technicznych stosowanych w przemyśle. Firma, produkuje izolacje z wełny mineralnej zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych, a także ze styropianu. Przykładem świadczącym o najwyższej jakości wyrobów ISOVER jest wełna szklana Super-Mata, która ma najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (współczynnik lambda - λ) wynoszący jedynie 0,033 W/(mK). Dla tego typu produktów jest to najlepsza wartość na rynku. Stosując Super-Matę można uzyskać najlepsze parametry termoizolacyjne oraz znacznie poprawić walory akustyczne izolowanej przegrody. W 2006 roku produkty z serii ISOVER Dach (produkty ISOVRER Uni-Mata, ISOVER Super-Mata i ISOVER Aku-Płyta) zostały nagrodzone Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” w XVI edycji konkursu. Firma posiada Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2000, Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskiem wg normy ISO 14 001, Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem wg normy PN-N 18001 i OHSAS 18001.
Więcej informacji na stronach: