Izolacja termiczna dachów płaskich
Konstrukcja dachu płaskiego stosowana jest w obiektach przemysłowych bądź użyteczności publicznej, np. biurowcach. Często stosowane są dachy płaskie wykonane na blachach profliwanych. Takie konstrukcje ociepla się, kładąc jedną lub dwie warstwy izolacji z płyt z wełny mineralnej. Podobnie postępuje się w przypadku dachu o konstrukcji żelbetowej.
Dachy płaskie
Dach o małym kącie nachylenia określany jest jako dach płaski. Wyróżniamy dachy płaskie: stropodachy wentylowane i niewentylowane. W stropodachach niewentylowanych stosowane są twarde płyty z wełny mineralnej. Natomiast w stropodachach wentylowanych używane są granulaty wełny mineralnej oraz maty lub płyty.
Izolacja dachów płaskich: Metody
Przy izolacji dachów płaskich stosowane są trzy systemy układania płyt z wełny mineralnej:
- jednowarstwowy
- dwuwarstwowy zamknięty
- dwuwarstwowy wentylowany.
Układanie izolacji
Warstwę izolacji termicznej na połaci dachowej najczęściej układa się na podłożu betonowym, z blachy trapezowej lub desek drewnianych.
Łączenie płyt drewnianych z podłożem
Płyty dachowe łączy się z podłożem za pomocą łączników mechanicznych, mas klejących lub obciąża się płyty dachowe ułożone swobodnie na paroizolacji np. żwirem, bloczkami betonowymi.
Podłoże betonowe
Gładkość powierzchni podłoża dachu powinna odpowiadać gładkości betonu po usunięciu deskowania. Nierówności między elementami należy wyrównać do 1:15. Szczeliny o szerokości powyżej 12 mm należy wypełnić zaprawą cementową. Połączenie spodnich płyt dachowych z podłożem betonowym można wykonać metodą na zimno, używając mas klejowych wykonanych na bazie bitumitu, dyspersji akrylowej lub kauczuku oraz metodą na gorąco przy zastosowaniu lepiku bitumicznego oraz wypełniaczy. Połączenie płyt dachowych z masami klejowymi w miejscach przenoszenia sił jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy obliczeniowe obciążenie wiatrem (Wk) wynosi 1,0 kPa lub mniej.
Podłoże z blachy trapezowej
Przy układaniu warstwy izolacyjnej z dachowych płyt na blachach trapezowych zaleca się zastosowanie stalowej blachy trapezowej o grubości minimum 0,65 mm. Płyty dachowe należy układać prostopadle do fali blachy, rozpoczynając od okapu. Brzegi płyt dachowych należy układać wzdłuż fałdy trapezu w taki sposób, aby były podparte na szerokości - 40 mm. Dopuszcza się łączenie brzegów płyt dachowych między fałdami trapezu pod warunkiem, że szerokość osi fałd jest mniejsza od dwóch grubości płyt tj. - 2b. Łączenie płyt dachowych z podłożem ze stalowej blachy trapezowej wykonuje się przy zastosowaniu łączników mechanicznych, mas klejących lub obciąża płyty dachowe ułożone swobodnie na paroizolacji nie przytwierdzonej do podłoża dachu. Łączenie płyt dachowych z podłożem ze stalowej blachy trapezowej należy wykonać używając łączników z tworzywa sztucznego (np. nylonowych) z poduszką powietrzną, połączeniem teleskopowym z wkrętem samogwintującym wykonanym ze stali nierdzewnej. Zamocowanie warstwy termoizolacyjnej przy zastosowaniu łączników mechanicznych powinno być wykonane przez pierwszą warstwę papy. Połączenie spodnich płyt dachowych ze stalową blachą trapezową można wykonać metodą na zimno, używając mas klejowych na bazie bitumitu, dyspersji akrylowej lub kauczuku oraz metodą na gorąco przy zastosowaniu lepiku bitumicznego bez wypełniaczy. Prawidłowo wykonane połączenie podłoża ze stalowej blachy trapezowej z płytą dachową uzyskuje się tylko wówczas, kiedy masa klejowa nakładana jest bezpośrednio na płyty a nie na blachę (stygnięcie lepiku).
Granulaty w ocieplaniu dachów płaskich
Prawidłowe, efektywne ocieplenie musi zapewnić szczelne wypełnienie izolowanych przestrzeni i jednakową grubość w każdym przekroju. Opór cieplny przegrody w równym stopniu zależy od właściwości cieplnych, jak i od grubości warstwy ocieplającej. Układając maty lub płyty, możemy być w każdej sytuacji pewni jakości ocieplenia. W wypadku stosowania izolacji w stanie luźnym, wdmuchiwanej za pomocą agregatów w przestrzenie trudno dostępne, największa odpowiedzialność za wykonanie prawidłowego ocieplenia spoczywa na wykonawcy.
Ilość zastosowanego materiału, grubość ułożonej warstwy i jej powierzchnia powinny być kontrolowane podczas wykonywania ocieplenia przez autoryzowane firmy wykonawcze. Zamiast ocieplać granulatem stropodach dwudzielny, warto rozważyć budowę dachu stromego z wykorzystaniem powstałego poddasza na cele użytkowe. Pozwoli to uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową, prawidłowo i najefektywniej docieplić dach. Podobnie wypełnienie istniejących szczelin w ścianach niedostatecznie poprawia izolacyjność. Korzystniej jest docieplić ścianę od zewnątrz metodą suchą lub mokrą zyskując w ten sposób maksymalny efekt i nową elewację.
Granulowana wełna mineralna kamienna lub szklana ma gęstość objętościową w stanie luźnym 20-80 kg/m3. Tego typu izolacje powinno stosować się wyłącznie wtedy, gdy nie można wykonać ocieplenia z wykorzystaniem wyrobów uformowanych.