Ocieplenie od wewnątrz. Jak ocieplić mieszkanie w bloku?
Wysokie koszty ogrzewania oraz brak inicjatywy właściciela lub zarządcy budynku, aby zgodnie ze sztuką budowlaną docieplić go od zewnątrz, zmuszają mieszkańców do poszukiwania innych rozwiązań. Jednym z nich jest ocieplenie budynku od wewnątrz, nawet kosztem powierzchni użytkowej mieszkań. Przedstawiamy sposób ocieplenia mieszkania od wewnątrz przy użyciu płyt izolacyjnych ze szklanej wełny mineralnej.
O czym jest ten artykuł:
- jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu i wykonywaniu ocieplenia mieszkania od wewnątrz,
- jak właściwie przeprowadzić montaż izolacji termicznej od wewnątrz.
Ocieplenie budynku od wewnątrz - o czym trzeba pamiętać
Dla użytkowników mieszkania najważniejszy jest komfort cieplny oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie, stąd też, jeśli nie ma decyzji o dociepleniu budynku od zewnątrz, jedynym rozwiązaniem wydaje się ocieplenie mieszkania, jego ścian zewnętrznych, od wewnątrz. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z prawami fizyki budowli, ocieplenie od wewnątrz nie jest do końca korzystnym rozwiązaniem. Jeśli chodzi wyłącznie o kalkulację strat ciepła - tak naprawdę nie ma znaczenia, czy ocieplimy od wewnątrz, czy od zewnątrz, izolacja termiczna w obu tych przypadkach będzie skuteczna. Przy projektowaniu ocieplenia i jego montażu od wewnątrz należy wziąć pod uwagę cztery istotne czynniki:
- w przypadku ocieplania od wewnątrz nie da się uniknąć mostków cieplnych,
- ściana zewnętrzna (np. mur z cegły pełnej) po zimnej stronie przegrody wystawiona jest na działanie wilgoci (stąd np. zamarzająca woda w szczelinach muru),
- wewnętrzna izolacja musi być szczegółowo zaprojektowana i wykonana, nabiera bowiem znaczenia, gdzie w budynku znajduje się ocieplane pomieszczenie (np. nad nieogrzewaną piwnicą, na ostatniej kondygnacji, mieszkania sąsiednie itp.)
- tolerancja w doborze izolacji jest znacznie mniejsza niż w przypadku ociepleń zewnętrznych - istotne znaczenie ma np. współczynnik oporu dyfuzyjnego (w zależności od jego wartości będzie różnie konstruowana przegroda).
Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz - montaż izolacji termicznej krok po kroku
Krok 1. Zanim przystąpimy do ocieplenia od wewnątrz ściany, należy z niej usunąć wszelkie elementy, jak np. grzejniki ścienne, które nie mogą znaleźć się pod warstwą ocieplenia. Do ocieplenia ściany najlepiej zastosować, ze względu na wysoką izolacyjność termiczną oraz wygodny i szybki montaż, płyty izolacyjne z wełny szklanej wraz z płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu z profili ściennych lub sufitowych.Krok 2. Przy ocieplaniu od wewnątrz powinno się również wymienić okno (jeśli oczywiście wymaga ono wymiany) na model o lepszych parametrach izolacyjnych. Przestrzeń między oknami należy wykończyć tak samo, jak ocieplaną ścianę.
Autor: Isover
Ściana przygotowana do układania płyt izolacyjnych. Pierwszym krokiem jest montaż na ścianie stalaża z profili
Wełna mineralna nie jest jedynym materiałem, który możemy zastosować do ocieplenia mieszkania lub domu od wewnątrz. Mieszkanie od wewnątrz można ocieplić mineralnymi, kapilarnie aktywnymi systemami płyt izolacyjnych. Mogą wchłaniać część wilgoci (nie niosąc przy tym szkody dla właściwości cieplnych ściany), a następnie oddawać ją do pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest kilka opcji. Zobacz przegląd dostępnych rozwiązań ocieplania ścian od wewnątrz.
Krok 3. Warstwę wełny mineralnej przykrywamy paroizolacją. Aby uniknąć problemów z przykręceniem płyt gipsowo-kartonowych w nowym narożniku, ścianę zewnętrzną należy obłożyć płytami przed montażem stelaża na ścianie prostopadłej.Krok 4. W celu uniknięcia strat ciepła ocieplenie należy zamontować także na przylegającej, słabiej ogrzewanej ścianie. Widoczny w narożniku naddatek paroizolacji pozostawiono w celu szczelnego połączenia jej z paroizolacją montowaną później na ścianie prostopadłej.
Autor: Isover
Na warstwie ocieplenia stosuje się paroizolację
Krok 5. Izolacja na ścianie prostopadłej musi sięgać od 60 do 100 cm w głąb pomieszczenia. Podobnie powinny zostać ocieplone strop i podłoga. Często jednak rezygnuje się z ocieplania podłogi - dla ograniczenia zakresu prac remontowych.Krok 6. Stelaż z wełną mineralną należy szczelnie zakryć paroizolacją, następnie folię starannie dokleić do sufitu, podłogi i ściany z ocieplonym fragmentem. Do połączenia jej z pozostawionym zakładem paroizolacji ze ściany zewnętrznej potrzebna jest taśma dwustronnie klejąca.
Autor: Isover
Ściana prostopadła z ułożoną warstwą ocieplenia
Krok 7. Ocieplone ściany wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi.Krok 8. Z problemu ocieplenia podłogi w tym przypadku wybrnięto nietypowo. Izolację położono na warstwie podłogi, a powstały podest zamaskowano zabudową meblową.
Autor: Isover
Ocieplone ściany mieszkania wykańcza się płytami g-k
Podsumowując: metoda ocieplenia od wewnątrz sprawdza się w budynkach wielorodzinnych, w kórych nie ma możliwości przeprowadzenia od zewnątrz całościowej termomodernizacji, a takze w budynkach zabytkowych, w kórych z kolei nie ma możliwości ingerencji w wygląd elewacji.
Trzeba pamiętać, że izolując od środka, tracimy część powierzchni pomieszczenia - grubość płyty izolacyjnej z wełny wraz z profilami oraz płytą g-k to 7-12 cm, w zależności od grubości wełny koniecznej do osiągnięcia oczekiwanej efektywności izolacji termicznej.
Dobudowane ścianki można wykończyć w sposób odpowiedni do aranżacji wnętrza.