Jaki styropian na elewację budynku? Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze styropianu?

2023-06-13 11:40
Jaki styropian na elewacje budynku
Autor: Austrotherm Producenci systemów ETICS w dokumentach odniesienia wyraźnie wskazują, jaki rodzaj styropianu, określony co do właściwości, jest rekomendowany do tego, aby być głównym elementem wybranego systemu ociepleń.

Od tego, jaki styropian wybierzemy na elewację, będzie zależeć izolacyjność cieplna budynku, a to najważniejszy parametr charakteryzujący budynek. Producenci styropianu umieszczają na opakowaniach płyt informacje o ich przeznaczeniu i dane techniczne - to zresztą ich obowiązek. Jaki styropian wybrać na elewację, aby mieć pewność dobrze ocieplonego budynku i efektywnie przeprowadzonej termomodernizacji?

Jaki styropian na elewację będzie lepszy?

Producenci styropianu oferują specjalistyczne wyroby do konkretnych zastosowań. W tym przypadku styropian przeznaczony na elewację najczęściej opisywany jest jako "fasada".

Styropian na pierwszy rzut oka różni się wymiarami płyt (najczęściej 50 x 100 cm), grubością (do 30 cm), także sposobem wykończenia krawędzi bocznych, ale przede wszystkim może różnić się kolorem: styropian biały lub szary (grafitowy). Najpopularniejszy jest styropian biały, choć coraz większą popularność zdobywa też styropian szary (styropian grafitowy). Ma to swoje uzasadnienie, bowiem kolor styropianu ma też związek z jego najważniejszym parametrem, a mianowicie λ, czyli współczynnikiem przewodzenia ciepła. Zresztą jest to również najważniejszy parametr dla wszystkich materiałów termoizolacyjnych. Szary styropian jest materiałem o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. To szczególnie ekonomiczna termoizolacja, dzięki której można skutecznie obniżyć koszty ogrzewania.

Styropian na elewację - ważna wartość lambdy

Im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepiej. Na etykiecie wyrobu należy szukać informacji o tzw. lambdzie deklarowanej (λD). Inne stosowane na opakowaniach określenia λ mają zazwyczaj charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych właściwości styropianu.

Wartości λ dla dostępnych na rynku rodzajów styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,030 W/(mK). Biorąc pod uwagę wymogi w zakresie energooszczędności budynków, zaleca się, aby do ocieplania ścian zewnętrznych stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Taka wartość zapewnia optymalny stosunek izolacyjności produktu do jego grubości. Poza tym większość producentów ma już w ofercie styropian o lambdzie zdecydowanie niższej (nawet do 0,031 W/(mK)).

"Nie jest to oczywiście regułą, ale zazwyczaj głównym kryterium, którym kieruje się inwestor przy wyborze styropianu jest cena 1 m3 styropianu.

Powinien natomiast przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry styropianu z perspektywy całej inwestycji. Wiedza tylko na temat wymaganej grubości ocieplenia nie wystarczy, ponieważ płyty styropianowe o różnej lambdzie i tej samej grubości, to zupełnie inne wartości izolacyjności termicznej.

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD ≤ 0,031 W/mK mają np. płyty Austrotherm EPS Fassada Premium lub Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex. Ich zastosowanie plus właściwe wykonanie systemu ocieplenia to duży krok w kierunku skutecznej termomodernizacji.”

Marcin Feliks, doradca techniczny firmy Austrotherm.

Trzeba wiedzieć!

Realizując ocieplenie ścian w systemie ETICS należy pamiętać, że poszczególne elementy tego systemu (zaprawa lub masa klejąca do mocowania płyt materiału termoizolacyjnego, materiał termoizolacyjny, łączniki mechaniczne, zaprawa lub masa klejąca do zatapiania siatki zbrojącej, siatka zbrojąca, środek gruntujący pod wyprawę zewnętrzną, zaprawa lub masa tynkarska, farba elewacyjna wraz z podkładem) powinny pochodzić od jednego producenta, który w swoich zaleceniach, ale przede wszystkim w dokumentach odniesienia wyraźnie wskazuje, jaki rodzaj styropianu (określony co do właściwości) jest rekomendowany do tego, aby być głównym elementem konkretnego systemu ociepleń.

Czy grubość styropianu ma znaczenie?

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla styropianu na elewację trzeba rozpatrywać w zestawieniu z grubością płyty, której maksymalna grubość wynosi 30 cm. Ta zależność to opór cieplny R warstwy termoizolacji w układzie przegrody. Grubszy styropian może tylko pozornie ocieplać efektywniej. Dla przykładu, styropian grubości 15 cm z lambdą 0,042 W/(mK), będzie gorszym izolatorem niż styropian grubości 12 cm z lambdą na poziomie 0,031 W/(mK).

Warto wiedzieć

Ważna jest też wytrzymałość mechaniczna styropianu na elewacji

Z punktu widzenia wytrzymałości mechanicznej płyt styropianowych przeznaczonych na elewację najważniejsza jest ich odporność na rozrywanie (TR), która powinna wynosić co najmniej 80 kPa, jednak w przypadku systemów ociepleń ETICS rekomendowane jest minimum 100 kPa (na rynku dostępne są wyroby z TR o wartości nawet 150 kPa).

Rosnące wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków nowych - spełnienie wymagań obowiązujących warunków technicznych, według których ściany zewnętrzne muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,20 W/(m²K), a także coraz większa świadomość potrzeby termomodernizacji budynków już istniejących warunkują zwrócenie większej uwagi na dobór materiałów ociepleniowych, ich jakość, również jakość wykonania prac.

Zalety systemu ETICS
  • zmniejszenie zużycia energii cieplnej, dzięki bardzo dobrej izolacyjności termicznej,
  • ograniczenie mostków termicznych dzięki ciągłości izolacji,
  • ochrona ścian zewnętrznych poprzez ograniczenie wpływu czynników zewnętrznych,
  • trwałe i estetyczne elewacje,
  • możliwość renowacji zniszczonych elewacji, również zabytkowych,
  • niewielki ciężar, co ma znaczenie przy podłożach o niedostatecznej nośności.
Jaki styropian na elewację budynku
Autor: Austrotherm Odpowiednie klejenie płyt styropianowych zapewni właściwą przyczepność. Między powierzchnią termoizolacji a ścianą nie powstanie pionowa szczelina, tzw. „komin”, który stanowi zagrożenie pożarowe i znacznie obniża termoizolacyjność całego układu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej