Montaż styropianu. Jakie problemy mogą wystąpić przy montażu styropianu grafitowego?
Przy montażu styropianu grafitowego lub inaczej styropianu szarego, bo obie nazwy funkcjonują na rynku, mogą nas czekać pewne problemy. Na co zatem należy zwrócić uwagę, montując styropian grafitowy, który zastosowany do ocieplenia domu daje lepsze parametry izolacyjności termicznej?
Izolacyjność termiczna styropianu grafitowego
Styropian grafitowy lub inaczej styropian szary wyróżniają lepsze (w porównaniu ze styropianem białym, tradycyjnym) parametry izolacyjności termicznej. Wynikają one z obecności grafitu, który dodaje się do spienionego polistyrenu w procesie produkcji styropianu. Styropian grafitowy właśnie ze względu na właściwości izolacyjne jest coraz częściej wybieranym materiałem do ocieplenia domów. Jego zastosowanie stawia jednak przed wykonawcą dodatkowe problemy i wymaga większej uwagi podczas mocowania do ściany.
Uwaga na montaż grafitowego styropianu
Ciemny, grafitowy styropian szybciej się nagrzewa w porównaniu ze styropianem tradycyjnym. Wystawiony na promienie słoneczne styropian grafitowy może się nagrzać do 80°C. Na skutek wysokiej temperatury jego zewnętrzna powierzchnia rozszerza się, a temperatura wewnętrznej części płyty, od strony ściany, nie ulega naprężeniom. Duża różnica temperatur w warstwach styropianu powoduje tzw. łódkowanie płyty - wyginanie się, które często prowadzi do zerwania tworzącego się wiązania. Nierzadko styropian grafitowy montuje się na domach jednokondygnacyjnych, gdzie mała wysokość nie wymaga zastosowania łączników mechanicznych. Taka sytuacja dodatkowo może narazić elewację na oderwanie się jej od podłoża.
Montaż styropianu i siatki
Aby uniknąć wymienionych problemów, konieczne jest osłanianie elewacji ocieplonej styropianem przed działaniem słońca. W tym celu stosuje się specjalne siatki zabezpieczające, dzięki którym płyty styropianowe nie będą narażone na odkształcenia. Ważne jest również zastosowanie kleju przystosowanego specjalnie do klejenia styropianu grafitowego. Jest to klej, do produkcji którego użyto białego, szybkoschnącego cementu oraz większej ilości plastyfikatorów. Biały cement ma zapoczątkować trwałe i błyskawiczne wiązanie, a zwiększona ilość plastyfikatorów uelastycznić zaprawę, tak by wytrzymała niekontrolowane odkształcenie się płyty. Siła przyczepności kleju trzykrotnie przekracza obowiązujące normy, dzięki czemu możemy pominąć mocowanie płyt łącznikami mechanicznymi. Eliminuje to powstawanie mostka termicznego w miejscach ich montażu.