Nowe oblicze ocieplenia: izolacja termiczna
Oszczędności wynikające z termomodernizacji starych budynków są odczuwalne już w pierwszych miesiącach po przeprowadzeniu robót. Niestety ocieplanie popularną metodą BSO nie zawsze jest możliwe. Izolacja termiczna nowej generacji nie wymaga kosztownej ingerencji w zewnętrzną powłokę budynku.
Firma Tegola wprowadziła do swojej oferty produkt o nazwie THERMOREFLEX.
Pomiędzy nieizolowanym budynkiem a jego otoczeniem zachodzą w ciągu roku różnorodne procesy, związane z rozprzestrzenianiem się fal cieplnych. W ciągu lata na skutek promieniowania jego dach absorbuje nawet do 95% ciepła transmitowanego przez Słońce. Zimą zachodzi odwrotny proces – zgromadzona energia cieplna jest wypromieniowywana na zewnątrz. W tym samym czasie ok. 50% ciepła przenika przez ściany i dach do otoczenia. Generuje to zwiększone koszty ogrzewania, zaś komfort mieszkania w takim budynku pozostawia wiele do życzenia. Latem mieszkańcy boleśnie odczuwają męczący upał, zaś zimą często marzną, chcąc zaoszczędzić na energii do ogrzewania. Jedynym rozwiązaniem dla budynku niespełniającego obowiązujących warunków normowych jest termomodernizacja.
Ocieplenie nie zawsze możliwe
Aby docieplanie odniosło pożądane skutki, należy przeprowadzić remont kapitalny obiektu, zaś roboty powinny objąć zarówno ściany jak i dach. W starym budownictwie wykonawca musi najpierw ocenić stan tynków oraz murów, które docelowo mają unieść ciężar warstwy izolacyjnej. Wyprawy malarskie często są niedostatecznie związane z podłożem, zaś przyczepność tynków nie gwarantuje stabilnego podłoża. Jeżeli nawet analiza efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia jest optymistyczna, a stan techniczny obiektu zadowalający, remont wymaga zgody administratora budynku i zebrania niemałych funduszy.
W przypadku obiektów zabytkowych rozpoczęcie jakichkolwiek prac remontowych wiąże się z uzyskaniem dodatkowego pozwolenia od konserwatora zabytków.
Alternatywną metodą zabezpieczenia przed zimnem może być wewnętrzne ocieplenie budynku. Izolacja refleksyjna Dzięki THERMOREFLEX jest możliwa samodzielna izolacja termiczna mieszkania bez ingerencji w elewację budynku.
Krótka charakterystyka: izoalcja termiczna THERMOREFLEX
O przepływie ciepła przez ściany zewnętrzne budynku decyduje w głównej mierze zjawisko przewodzenia ciepła w materiałach. Natomiast jeżeli w przegrodach występują pustki powietrzne, rozprzestrzeniane ciepła jest uzależnione od promieniowania i konwekcji. Wielowarstwowa izolacja Thermoreflex skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu ciepła dzięki odpowiednio dobranym materiałom. Warstwy środkowe odbijają promieniowanie podczerwone, jak również redukują przenikanie zimnego lub gorącego powietrza, zmniejszając rozpraszanie ciepła. Obecność warstw rozdzielających o niskiej gęstości, takich jak, np. bawełna, znajdujących się pomiędzy foliami odbijającymi zawierają powietrze, które stanowi barierę dla przenikania ciepła. Wielowarstwowa folia jest odizolowana warstwą powietrza od przegrody z jednej strony i wnętrza pomieszczenia z drugiej. Brak bezpośredniego kontaktu multifolii z powierzchnią, od której ma ona izolować, znacznie redukuje przenikanie ciepła przez kondukcję. Produkt jest niepalny. Ze względu na małą grubość, wynoszącą zaledwie od 4 do 45 mm nie ogranicza on przestrzeni mieszkalnej i przy tym stanowi doskonałą izolację akustyczną oraz przeciwwilgociową. W ofercie firmy Tegola znajdziemy 9 rodzajów produktów Thermoreflex różniących się między sobą liczbą, rodzajem poszczególnych warstw oraz miejscem zastosowania. Położony na podłodze z ogrzewaniem podłogowym lub za grzejnikiem jako ekran, zwiększa efektywność pracy instalacji.
Dystrybutorem produktu jest firma Tegola Polonia Ltd.