Ocieplanie budynków: system ociepleń z warstwą izolacyjną z płyt fenolowych
Nowy system ociepleń weber.therm LAMBDA dedykowany jest budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Warstwę izolacyjną tworzą sztywne płyty fenolowe weber PH930 (Kooltherm K5) o zamkniętej budowie komórkowej z rdzeniem uzyskiwanym z żywicy fenolowo-formaldehydowej i bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła, który wynosi 0,021 W/mK.
Płyty izolacyjne służą do ocieplania budynków w złożonych systemach izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków (metoda ETICS). Do zastosowania na elewacjach budynków nowo budowanych oraz remontowanych. Rozwiązanie jest szczególnie polecane wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na klasyczne ocieplenia. Umożliwia skuteczne docieplanie budynków z małym okapem oraz ościeży okiennych i drzwiowych. Daje swobodę kształtowania wszelkich uskoków w elewacji. Pozwala uzyskać nawet do 8% dodatkowej powierzchni użytkowej na balkonach i tarasach. W przypadku krzywych ścian, zastosowanie płyt w miejscach największych wypukłości na elewacji, pozwoli na prawidłowe zaizolowanie całego budynku. Rozwiązanie polecane jest przy ocieplaniu budynków w centrach miast lub w dzielnicach zabytkowych, gdzie konieczne jest spełnienie wymagań dotyczących przestrzeni zarezerwowanej na chodniki i ciągi komunikacyjne.
System jest trwały, odporny na wilgoć i bezpieczny dla środowiska. Jego wykończenie stanowią produkty „Premium” chemii budowlanej Weber.
Zobacz koniecznie: Izolacje termiczne i akustyczne
Charakterystyka płyty izolacyjnej z piany fenolowej weber PH930 (Kooltherm K5):
- współczynnik przewodzenia ciepła λ= 0,021 W/m*K (dla płyty o grubości 45–180 mm),
- wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu: 100 kPa,
- wartość współczynnika przenikania pary wodnej wg PN-EN 12086: 35,
- wymiary płyty: dł./szer. 1200/400 mm, gr. 20–180 mm.
Płyty izolacyjne weber PH930 (Kooltherm K5) produkowane są przez firmę KINGSPAN Sp. z o.o.
Płyty termoizolacyjne z piany fenolowej weber PH930 (Kooltherm K5) mogą być przyklejane do wszelkiego rodzaju podłoży mineralnych, takich jak: beton, prefabrykaty żelbetowe, cegły, bloczki ceramiczne, silikatowe, betonowe, keramzytowe, gazobetonowe, kamienie naturalne, tynk mineralne itp. za pomocą zaprawy klejowej maxit Serpo 403 (weber KS113), zaprawy klejowo–szpachlowej maxit multi 280 (weber KS123) bądź zaprawy klejowo–szpachlowej maxit Serpo 410 (weber KS126). Wymienione podłoża powinny być stabilne, nośne i suche, niezatłuszczone, niezmarznięte, pozbawione kurzu, wolne od wykwitów solnych i luźnych części. Przed przystąpieniem do prac całość powierzchni ściany należy zmyć wodą pod ciśnieniem. Fragmenty tynków o słabej przyczepności należy usunąć i naprawić zaprawą maxit Serpo 403 (weber KS113).