Ocieplanie: Nowa metoda ocieplania na przykładzie Galerii Orkana w Lublinie
Galeria Orkana jest jedynym centrum handlowym w Lublinie, usytuowanym na osiedlu Węglin u zbiegu ulic Orkana i Zwycięskiej, w południowo-zachodniej części miasta. Dwukondygnacyjny obiekt dysponuje powierzchnią użytkową prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych oraz podziemnym parkingiem na 270 samochodów. Generalnym wykonawcą wartej 30 mln zł inwestycji był Strabag.
Galeria jest pierwszym w Polsce i drugim w Europie budynkiem z elewacją wykonaną w technologii Fedderlite.
Założeniem architektonicznym budynku było uzyskanie prostej, niemal monolitycznej, surowej, eleganckiej bryły budynku o zdecydowanym charakterze, która odbiegałaby od przeciętnego standardu zewnętrznego wyglądu tego typu obiektów handlowych.
- Zarekomendowałem wykorzystanie wielkoformatowych paneli Fedderlite ze względu na wielkość paneli i sposób ich mocowania: z widocznym łączeniem dającym wrażenie, że elewacja zbudowana jest z monolitycznych bloków - mówi projektant Galerii, Jacek Bieńkowski z lubelskiej pracowni architektonicznej BLM - ARCHITEKCI. - Wrażenie to podkreśla zdobiący elewację tynk Ameristone T typu Vesuvius. Jego faktura, z błyszczącymi elementami kwarcu i miki, kojarzy się z wulkanicznym kamieniem i przyciąga wzrok. Ta elewacja żyje. Jej wygląd zmienia się wraz z porą dnia. Inaczej wygląda w świetle słonecznym, inaczej po opadach deszczu. Galeria Orkana stała się charakterystycznym punktem nowoczesnego miejskiego krajobrazu Lublina - podkreśla architekt.
- W tej realizacji duże znaczenie miało tempo prac, niezależne od warunków pogodowych. Inwestor szukał dobrej jakości materiałów, z pomocą których będzie można w krótkim czasie ocieplić budynek - wyjaśnia architekt Jacek Bieńkowski.
Wykonanie 2500 metrów kwadratowych elewacji w systemie Fedderlite trwało zaledwie cztery tygodnie. Montaż wykonały dwa czteroosobowe zespoły. Wysokość ścian zewnętrznych wynosi 6,8 metra w najniższym miejscu oraz 12 metrów w najwyższym. Jednak ekipa montująca panele nie musiała korzystać z rusztowań, wystarczyły pomosty mechaniczne i wózki elektryczne. To zdecydowanie przyspieszyło prace.
Podczas całego procesu Dryvit Systems zapewniał wykonawcom profesjonalne wsparcie. Doradcy techniczni na bieżąco konsultowali przebieg instalacji.
Na elewacji umieszczono 220 paneli o powierzchniach od 6 do 14 metrów kwadratowych. Przeciętna elewacja budynku jednorodzinnego ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Można więc przyjąć, że skala prac wykonanych przy elewacji w 4 tygodnie jest porównywalna z ociepleniem 25 domów jednorodzinnych.
- Galeria Orkana to pierwsze i jedyne nowoczesne centrum handlowe w naszym mieście. Wygląd zewnętrzny wykonanej w systemie Dryvit elewacji wyróżnia galerię z otoczenia i przyciąga odwiedzających nas klientów. Obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem najemców, w galerii działają salony i butiki wielu znanych marek, które nie zdecydowały się na żadną inną lokalizację w Lublinie - mówi Monika Michoń z Master Management, zarządcy lubelskiego obiektu. - Nie bez znaczenia są też walory użytkowe zastosowanego rozwiązania: system zapewnia skuteczną wentylację elewacji i jest energooszczędny - dodaje Monika Michoń.
Technologia umożliwia prowadzenie prac ociepleniowych oraz renowacyjnych bez względu na warunki pogodowe i temperaturę otoczenia, także zimą. Panele są lekkie - średnio ważą ok. 12 kg na metr kwadratowy, dzięki temu można je łatwo i szybko instalować na elewacji. W przypadku renowacji rozwiązanie to minimalizuje wpływ robót renowacyjnych na codzienną działalność odnawianego obiektu.
Szybkości prac sprzyja też technika montażu, która nie wymaga stosowania rusztowań, a jedynie pomostów mechanicznych i wózków elektrycznych. W przypadku renowacji rozwiązanie Fedderlite minimalizuje wpływ wykonywanych prac na codzienną działalność odnawianego obiektu. Utrzymanie wykończonych w systemie Fedderlite ścian zewnętrznych nie wymaga dużych nakładów. Dla zachowania parametrów ociepleniowych oraz estetycznego wyglądu elewacji wystarczy regularne czyszczenie elewacji.
- To nowatorskie rozwiązanie w technologii ociepleń, łączące zalety metody lekkiej mokrej i elementów prefabrykowanych - mówi Dariusz Adamski, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Dryvit Systems.
Okładzina jest modyfikacją akrylowego systemu ociepleń Dryvit Outsulation. Panele są produkowane w zakładzie prefabrykacji i jako elementy gotowe do montażu dostarczane na plac budowy, a następnie mocowane przez wykonawcę do ścian zewnętrznych budynku. Instalowanie paneli odbywa się za pomocą systemu mocującego, składającego się z klipsów i listew usztywniających zatopionych w panelach.
Fedderlite jest metodą opracowaną w amerykańskiej centrali Dryvit Systems. W tej technologii wykonano na świecie już ponad 100 tys. metrów kwadratowych elewacji.
System zapewnia skuteczną wentylację elewacji i jest energooszczędny. Materiał izolacyjny stosowany do wykonania paneli może mieć grubość do 200 mm, dzięki czemu efektywność ocieplenia budynku (czyli oszczędność na kosztach eksploatacji) jest bardzo wysoka.
Technologia może być wykorzystany w realizacji dowolnych projektów architektonicznych. Panele mogą być produkowane w dowolnych kształtach i formatach, o wymiarach do 4,5 m na 3 m. Dodatkową zaletą jest estetyka elementów elewacji. Prefabrykacja gwarantuje bowiem pełną kontrolę nakładania tynku i zapewnia najwyższą jakość.
System Fedderlite składa się z płyt styropianowych, zapawy klejącej, warstwy bazowej z siatką wzmacniającą, tynku akrylowego oraz metalowych profili zamocowanych w panelach.